LEGO 2019 Ocak-Haziran Katalogu Yayınlandı – Resmi İndirme Bağlantısı İle

,

 

Güncel haber: LEGO 2019 Temmuz-Aralık kataloğu da yayınlandı. Detayları buraya tıklayarak ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

 

Yeni yılın setleri ile birlikte, yeni yılın ilk kataloğu da yayınlandı.

Bu yıl katalogların nispeten geç yayınlanması nedeniyle LEGO Movie 2 Minifigür serisi dışında sürpriz bir set duyurusu ile karşılaşmamış olsak da tüm yeni (ve mevcut) setleri bir arada görmenin en keyifli yollarından biri olduğu için, kataloğu en ince ayrıntısına kadar inceledik.

Aşağıda, Türkiye (Türkçe), Orta Doğu (İngilizce) ve Batı Avrupa (Fransızca) kataloglarının LEGO’nun sitesindeki resmi indirme bağlantılarını bulabilirsiniz. Bu katalogları çevrimiçi olarak inceleyebilir ya da PDF formatında indirebilirsiniz. Yazının devamında da Türkiye katalogundaki dikkat çeken noktalara değineceğiz.

Bu yıl dikkat çeken noktalardan biri de yeni setlerin yaş aralığı ile değil de “yaş+”, yani “yaşından itibaren” ibaresi ile belirtilmesi. Zira bizim için Juniors ve DUPLO setlerinin dahi yaşı yok :)

 

LEGO Türkiye Kataloğundan Öne Çıkanlar

İlk yarı katalogları daha az heyecanlı olduğu için detaylar biraz daha gözümüze batıyor ve ne yazık ki katalogdaki ve set isimlerindeki bazı çeviri hataları bizi üzdü. Bu nedenle bu detayları da belirtmeden geçemeyeceğiz.

Ürün isimlerinde göze batan bazı sıkıntılar şu şekilde:

  • LEGO Creator 3-in-1 temasının yeni setlerinden, uzay mekiği taşıyan bir tırdan oluşan 31091 Shuttle Transporter setinin isminin “Uzay Mekiği Nakliye Aracı” yerine “Servis Aracı” olarak çevrilmesi garip olmuş. Bunun sadece kataloğa özgü bir çeviri hatası olmasını umarken, LEGO’nun sitesinde de bu şekilde çevrilmiş olduğunu gördük.
  • Benzer bir şekilde, LEGO Technic temasının yeni setlerinden, 42088 Cherry Picker setinin isminin “Sepetli Vinç” yerine Türkçe’de kullanılmayan bir tabir olan “Kiraz Toplayıcı” olarak çevrilmesi de biraz eğreti durmuş. Daha çok elektrik direği bakımı gibi amaçlarla yüksek yerlere ulaşmaya yarayan bu araçları kiraz toplamak için de kullanabilirsiniz tabii ki :)
  • Son olarak, LEGO Star Wars’un yeni 4+ setlerinden olan 75235 X-Wing Starfighter Trench Run, “Çukurdan Kaçış” olarak çevrilmiş. Burada “trench run” olarak geçen kavramın, kaçış ve çukur ile doğrudan bir ilgisi olmadığını ve ilk Star Wars filminde yer alan efsanevi, Death Star üzerindeki X-Wing uçuş sahnesini temsil ettiğini belirtelim. (LEGO’nun kendi YouTube kanalından referans: https://www.youtube.com/watch?v=iShe-xDI1n4). Ne yazık ki ilk defa Star Wars ile tanışacak ufaklıklar için yanlış yönlendiren bir çeviri olmuş.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Central Perk - F.R.I.E.N.D.S TV Dizisi (21319) Seti Duyuruldu

 

Kataloğun kendisinde göze batan bazı sıkıntılar ise şu şekilde:

  • İçindekiler sayfasında, Juniors setlerinin artık 4+ logosu ile mevcut temaların içerisinde yer alacağını ifade eden “Look for the 4+ call out” tabiri “4+ kampanyasını bekleyin” gibi, ilgisiz bir şekilde çevrilmiş.
  • Üzerine basıldığında giden LEGO DUPLO trenlerinin “Push & Go” mekanizması, “Bas & Gitsin” yerine “Çek & Bırak” şeklinde çevrilmiş.
  • LEGO Friends bölümünde “Heartlake Şehrindeki’deki” şeklinde bir yazım hatası yapılmış.

 

Bu konuları aradan çıkardığımıza göre gelin asıl merak edilen kısımlara bakalım:

Bu yıl LEGO Classic setlerinin bazılarının yenilendiğini ve numaralandırmasının 11000’lere yükseldiğini görüyoruz.

10693 Creative Supplement (Yaratıcı Ek Parçalar) ve Creativity Box (Yaratıcılık Kutusu) gibi LEGO Classic setlerinin yerine 11001 Bricks and Ideas (Yapım Parçaları ve Fikirler) ve 11002 Basic Brick Set (Temel Yapım Parçası Seti) gibi setler gelirken, 10715 Bricks on a Roll (Tekerlekli Yapım Parçaları) ve 10692 LEGO Creative Bricks (LEGO Yaratıcı Parçalar) gibi bazı setler bu yıl da devam ediyor.

 

Heyecanla gelmesini beklediğimiz yeni minifigür serisi beklendiği üzere LEGO Movie 2 temalı olacak; fakat The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü) karakterlerini görmek sürpriz oldu. Bu karakterlerin filmde bir rolü olup olmadığını merakla bekliyoruz.

 

Bunun dışında, yıl içerisinde gelecek LEGO Movie 2 setleri için Türkçe katalogda “2019’da yepyeni ürünler” diye genel bir tabir kullanılırken, diğer ülkelerin kataloglarında ikinci dalga LEGO Movie 2 setleri için “Mayıs 2019” tarihi verilmiş. Özellikle de NINJAGO City ayarında olacak özel seti dört gözle bekliyoruz. Resmi olarak duyurulduğunda detayları sizlerle paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir:  2019 LEGO Creator (3-in-1) Set Görselleri

 

Yine yıl içerisinde gelecek olan Avengers ve Star Wars 20. Yıl Özel setleri ile ilgili, hiçbir ipucu vermeyen, sade duyurular yer alıyor ve merakımızı daha da artırıyor.