The LEGO MOVIE 2 Özel Seti Welcome to Apocalypseburg! (70840) Duyuruldu

, ,

İlk dalga The LEGO Movie 2 setlerinin duyurusunu paylaşırken set numaralarının arasında ufak bir boşluk olduğundan söz etmiştik. Boyutuyla bu boşluğu fazlasıyla dolduracak olan özel (D2C tabir edilen) Welcome to Apocalypseburg! (70840 Kıyametburg’e Hoş Geldiniz!) seti duyuruldu.

NINJAGO City (70620) ile aynı klasmanda diyebileceğimiz bu set, NINJAGO City ve City Docks’un aksine modüler binalarla uyumlu bir yapıda değil ve fiyatı parça sayısına göre biraz daha pahalı kalıyor. Her ne kadar farklı görünen ve görkemli bir modeli olsa da yarattığı heyecan kadar eleştiriye de açık bir set.

16 Ocak’ta piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $299,99 ve Avrupa fiyatı €299,99 olacak 3178 parçalık bu setin basın açıklamasının Türkçe çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda, orijinal basın açıklamasını da yazının en sonunda bulabilirsiniz.

İncelemelerini gerçekleştirdiğimiz The LEGO Movie 2 setleriyle ilgili yazılarımıza da The LEGO Movie kategorisi altında ulaşabilirsiniz.

 

Bu devasa THE LEGO MOVIE 2 (LEGO FİLMİ 2) Apocalypseburg modelini inşa edin ve modele hayat verin.

THE LEGO MOVIE 2 Welcome to Apocalypseburg! inşa oyuncağı ile destansı bir 360 derece oynama deneyiminin keyfini çıkarın—ve de bir uzaylı istilasına hazır olun. İleri seviye bir inşa seti olarak, 3000’den fazla parça içerir ve master builder’lar (usta inşacılar) için bile müthiş zorlu bir inşa deneyimi sunmaktadır.

Bu THE LEGO MOVIE 2 seti, kafasında bir dinlenme odası olan Özgürlük Heykeli’nin bir bölümünü, kafeyi, tekmelenebilen sandalyesi ile Scribble Cop’ın (Çiziktirmeli Polis) ofisini, silah deposunu, berber ve dövme dükkanını, Lucy’nin sığınağını, Fuse’un atölyesini, terasta yemek yeme alanını, spor salonunu, spa’yı, gözetleme platformlarını ve çok daha fazlasını içerir. Aynı zamanda, bu aksiyon dolu oyuncak, gişe rekorları kıran filmden favori sahnelerinizi canlandırmanız ve yeniden hayal etmeniz için 12 adet THE LEGO MOVIE 2 minifigürü ile gelmektedir.

52 cm yüksekliğinde, 49 cm genişliğinde ve 33 cm derinliğindedir.

 

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Super MARIO Teması Hakkında Yeni Detaylar ve İlk Set Bilgileri

70840 The LEGO Movie 2 The Second Part Welcome to Apocalypseburg! Basın Bülteni:

Enjoy an epic 360-degree play experience—and prepare for an alien invasion—with THE LEGO MOVIE 2 70840 Welcome to Apocalypseburg! construction toy. An advanced building set, it has over 3,000 pieces and presents an awesome challenge even for master builders.

This THE LEGO MOVIE 2 set features a section of the Statue of Liberty with a chill-out room in the head, café, Scribble Cop’s office with a chair-kicking function, armory, barber’s/tattoo parlor, Lucy’s hideout, Fuse’s workshop, rooftop diner, gym, spa, lookout platforms and loads more! This action-packed toy also comes with 12 THE LEGO MOVIE 2 minifigures to role-play and reimagine your favorite scenes from the blockbuster film.

 • This creative toy includes 12 new-for-January-2019 THE LEGO MOVIE 2 minifigures: Emmet, Lucy, Batman, Scribble Cop, Harley Quinn, Green Lantern, ’Where are my pants?’ Guy, Larry the Barista, Chainsaw Dave, Mo-Hawk, Roxxi and Fuse, plus a rat figure.
 • This huge Apocalypseburg construction toy has removable modules for easy play and features a section of the Statue of Liberty, café, Scribble Cop’s office, armory, barber’s/tattoo parlor, Lucy’s hideout, Fuse’s workshop, rooftop diner, gym, spa and more!
 • The Statue of Liberty section of this THE LEGO MOVIE 2 playset features a buildable torch, opening Lady Liberty head with a chill-out room including a buildable telescope, and 3 lookout platforms.
 • The Coffee Unchained café features a service counter, cash register, buildable coffee machine with 2 coffee pumps, table and seat, and an outdoor table with a parasol and 2 seats.
 • Scribble Cop’s office features an opening jail door and chair-kicking function.
 • Armory features a mannequin, goggles, 3 minifigure helmet elements and 2 buildable weapons.
 • Barber’s/tattoo parlor features a barber’s chair, buildable tattoo machine and hair-cutting tool elements.
 • Lucy’s hideout features a buildable bed with a secret compartment containing various fun elements including a love letter from Batman. The room also features weapon storage and assorted elements including new-for-January-2019 barbed wire.
 • The removable roof of Lucy’s hideout has a buildable seat, engine truck front and water tower.
 • Fuse’s rooftop workshop features a buildable tool chest with a buildable fire extinguisher.
 • Rooftop diner features a buildable V8 engine deep-fat fryer, table, oven, ketchup and mustard dispensers, plus frying pan and food elements.
 • Train-carriage-shaped gym features a buildable punching bag with alien invader decoration and a weightlifting bench.
 • Truck-shaped spa features a buildable hot tub and shower.
 • This THE LEGO MOVIE 2 toy building set also includes Chainsaw Dave’s surfboard rack with 2 surfboards, lookout area with a buildable telescope, an opening sewer and various ladders.
 • Weapons for THE LEGO MOVIE 2 characters include Lucy’s crossbow.
 • Accessory elements include Emmet’s 2 coffee mugs, Lucy’s quiver, plus 6 new-for-January-2019 Skeletron head elements (1 as a basketball; 1 on a signpost; 1 as engine decoration; 2 as hair mannequins; and 1 on the armory mannequin).
 • Recreate fun-packed scenes from THE LEGO MOVIE 2 with this awesome Statue of Liberty toy.
 • This new-for-January-2019 toy measures over 20” (52cm) high, 19” (49cm) wide and 12” (33cm) deep.
İlginizi Çekebilir:  LEGO TECHNIC BMW M 1000 RR (42130) Duyuruldu