LEGO Ideas Set İncelemesi: 21333 Vincent van Gogh – Yıldızlı Gece

,

Bugünkü incelememizin konusu, daha önce hiç karşılaşmadığımız tarzdaki tasarımıyla, Vincent van Gogh’un ünlü eseri Yıldızlı Gece’nin (Starry Night) üç boyutlu bir yorumu olan 21333 olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 3349,90 TL, Amerika fiyatı $169,99 ve Avrupa fiyatı €169,99 olan bu set, 2316 parçadan oluşuyor.

Fiyatına göre oldukça iyi bir parça çeşitliliğine ve set inşa deneyimine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Üç boyutlu katmanları modül modül inşa ediyorsunuz. Ana yapıyı ise 1×4 plate’lerden oluşan bir arka plan ve bu plate’in çevresindeki LEGO Art setlerini andıran bir çerçeve ile oluşturuyorsunuz.

 

Art setlerinden en büyük farkı ise, inşa deneyiminin her katmanda farklı olması. Bu yüzden de sıkılmadan ve hatta nasıl bittiğini bile anlamadan inşa etmeniz mümkün.

İnşa deneyiminin en büyük sıkıntısı ise birbirine çok yakın mavi tonları kullanıyor olmanız. Kitapçıkta renklerde ufak ton farklılıkları da olabildiği için özellikle de arka planı inşa etmek biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Zaten bu yüzden de arka planı inşa ettiğiniz 5. poşette farklı tonlardaki 1×4 mavi plate’lerden fazla fazla konulmuş ki bir yanlış yaparsanız bütün modeli sökmeden devam etmeniz mümkün olsun.

Yine de bu konu bizi biraz tereddütte bıraktı. LEGO hayranı olmayan biri için bu kadar çok parçanın artması şaşırtıcı olabilir, acaba doğru mu yanlış mı oldu şeklinde. Eğer mükemmeliyetçi biriyseniz de artan parçalar olması nedeniyle bir hata yapmanız durumunda nerede hata yaptığınızı tespit etmeniz zorlaşıyor ve zaten fazla parçalara ihtiyacınız olmuyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10889 MICKEY'S VACATION HOUSE (Mickey'nin Tatil Evi)

 

Resmin kendisi çerçeveden ayrı bir modül gibi olduğu için isterseniz çerçeveyi değiştirmeniz de mümkün.

Sergilemek içinse, Art setlerinde yer alan askı parçasını kullanarak duvara asabilirsiniz. Çok ağır bir set olmadığı için sağlam bir şekilde duracaktır. Yine de zamanla üç boyutlu katmanların ağırlığı takıldığı noktalarda fazla gelir mi öngörmek güç.

Eğer bir yüzeyin üzerinde sergileyecekseniz de üç boyutlu katmanı Technic pin’lerinden oluşan bir ayakla destekleyebiliyorsunuz.

 

Tamamlanmış Model

Modelin kendisinden önce minifigürüne ve baskılı parçasına da değinelim. Burada isteğe bağlı olarak, “Yıldızlı Gece”yi resmederken Van Gogh’u da modele oturtabiliyorsunuz.

Minifigürün tasarımı baştan aşağı özel. Hatta paleti ve fırçası bile bu resimdeki renk tonlarını içerecek şekilde özel tasarlanmış. Setin tasarımına gerçekten çok özenildiği her açıdan belli oluyor.

 

Minifigürü eklediğinizde oldukça uzun bir çıkıntı söz konusu olduğu için sergileme açısından biraz daha kısıtlayıcı olabilir.

Bununla birlikte, tamamlanmış model tek kelimeyle şahane diyebiliriz. LEGO parçalarıyla böyle bir sanat eserini hem de üç boyutlu olarak bu kadar aslına sadık ama bir o kadar da özgün bir şekilde tasarlayabilmek takdire şayan.

Gökyüzündeki yıldızlar için bu sete özel baskılı parçalar tercih edilmiş; fakat onun haricindeki her şey tamamen yapım parçaları ile tasarlanmış.

 

Üç boyutlu bir model olması itibariyle farklı açılardan baktığınızda farklı detaylar daha çok dikkat çekiyor. Her ne kadar asıl odak noktası gökyüzü olsa da köy ve selvi ağacı, farklı yapım teknikleriyle öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75948 Hogwarts Clock Tower (Saat Kulesi)

Resmin o kendine has akıcı ve dinamik yapısı da çok başarılı bir şekilde yansıtılmış.

 

Genel Değerlendirme

Sanat eserlerine ilgi duymasanız dahi Yıldızlı Gece’ye bir şans verebilirsiniz. Eğer resim sanatına biraz bile ilginiz varsa o zaman mutlaka almanız gereken bir set diyebiliriz.

En azından şimdilik bir benzeri olmayan bu set, hem inşa deneyimi hem de tamamlanmış modeli ile bu yılın en iyi setlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Minifigürü ve özel parçaları da setin cazibesini daha da artırıyor. Bununla birlikte, seti duvarda sergilemeniz biraz zor olabilir ve minifigürü yerleştirme şekli itibariyle setle birlikte sergilemeyi tercih etmeyebilirsiniz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.