LEGO Özel Set İncelemesi: 80110 Yeni Ay Yılı Sergileme Modeli

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO’nun her yıl tasarımlarına daha da çok özendiği Çin Yeni Yılı setlerinin daha da kapsamlı ve çeşitli bir tema olma yolunda ilerlediğini gösteren 80110 Yeni Ay Yılı Sergileme Modeli (Lunar New Year Display) olacak.

 

Genel Bilgiler ve İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 2699 TL, Amerika fiyatı $89,99 ve Avrupa fiyatı €79,99 olan bu set, 872 parçadan oluşuyor. Setin içerisinde baskılı parçaların ve altın renkli parçaların yer alması, setin fiyatına göre iyi bir noktada olmasını sağlıyor; fakat fiyatı diğer çiçek temalı setlere ya da Art setlerine göre biraz daha pahalı kalıyor.

Set iki ayrı sergi parçasından oluşuyor, ikisi de aynı temel yapıya dayanmakla birlikte, renk ve tema olarak ayrışıyor. Çerçevenin üzerine katman katman farklı dekoratif öğeleri ekliyorsunuz ve en sonunda da çapraz bir şekilde Technic pinleri ile tutturulan ayakların üzerine yerleştiriyorsunuz. Setin yapısal sağlamlığı beklediğimizden çok daha iyi; fakat üzerine eklediğiniz bulut ve çiçek gibi öğeler hemen düşmeye yatkın. Hatta bu incelemenin fotoğraflanması öncesinde, modellerin birindeki altın bulut böyle bir kazaya kurban gitti.

 

Tamamlanmış Model ve Değerlendirme

Bizim için tasarım olarak sergilenebilirliği kültürel anlamından daha önemli olsa da kitapçıkta her iki sergi modelinin de ne anlama geldiğine dair detaylar mevcut.

İlk model, “zenginlik ve refahı müjdeliyor” ve koi balıklarının yanı sıra, altın külçeler içeriyor. Koi balıklarının incelikli tasarımı bu modelin dikkat çekici noktası.

İlginizi Çekebilir:  Kitle Fonlamalı LEGO Yenilikçilik Yaklaşımının İlk Üyesi LEGO FORMA Teması Duyuruldu

 

İkinci model ise “tam çiçek açmış olmanın zenginliğini” simgeliyor ve bir Moutan şakayığı ve çiçekler içeriyor. Çiçeğin tasarımı oldukça başarılı ve diğer çiçek parçaları ile birlikte çok canlı bir model karşımıza çıkıyor. Keşke bu çiçeği diğer botanik setlerinde de görsek diye içimizden geçiriyoruz.

Tabii bu modelin anlamını Çince’den İngilizce’ye çevirmek yeterince zorken, bir de Türkçe’ye çevirince iyice karışıyor. Biraz daha detaylandırırsak, burada çiçekler açtıkça, daha çok refahın müjdelendiği gibi bir anlam çıkarabiliriz.

 

Arkadan ise herhangi bir özelliği yok. Aslında asmak için de güzel bir model olsa da asılacak şekilde tasarlanmamışlar.

 

Genel olarak bakacak olursak, tasarımı çok iyi olan bu setler, botanik setlerinizin yanında güzel sergi parçaları olacaktır; fakat hem setin fiyatı nedeniyle hem de modelin simgeledikleri kavramlar kültürümüzle çok ilişkili olmadığı için kısıtlı bir kitleye hitap edecektir. Eğer bütçe kısıtınız yoksa ve farklı bir sergi parçası arıyorsanız, bu seti değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.