LEGO Özel Set İncelemesi: 40358 Bean There Donut That (Yılbaşı Özel İncelemesi)

,

Herkese kutlu ve mutlu yeni yıllar! Bugün, yılbaşına özel olarak, ülkemizde bulması biraz zor olan, LEGO’nun çok özel bir setini inceleyeceğiz. (Setin kendisi yılbaşı ile ilgili olmasa da özellikle yılbaşı döneminde çok talep gördüğünü söyleyebiliriz.)

İncelememizin konusu, sadece Amerika’da Target mağazalarında satılan 40358 Bean There Donut That. Setin ismi aslında yaratıcı bir kelime oyunu ve LEGO’nun böyle bir ismi tercih etmiş olması da başlı başına nadir bir şey.

Setin ismini tam olarak Türkçe’ye çevirmek zor olmakla birlikte, Türkçe’de “ben o yollardan çoktan geçtim, oradaydım ve onu yaptım” gibi bir anlamı olan İngilizce “Been there, done that” tabirinin setin teması itibariyle donut satan bir kahve dükkanına uyarlanması olarak açıklayabiliriz. (Burada “bean” sözcüğü, kahve çekirdeğini ifade ediyor.)

İsmi kadar farklı bir set mi gelin birlikte inceleyelim.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Sadece Amerika’da satılması itibariyle fiyatı $19,99 olan bu set, 146 parçadan oluşuyor. Setin fiyat/parça oranı biraz yüksek olmakla birlikte, bu boyuttaki bir set için 4 minifigür ve 1 köpek figürü içermesi ve sadece tek bir ülkede ve tek bir mağaza zincirinde satılması itibariyle hoş görülebilir bir fiyat.

Setin parçaları numarasız üç poşete bölünmüş olarak çıkıyor. Setin içindeki tüm parçalar baskılı ve bolca tatlı parçası ve kahve fincanı yer alıyor. Bu sete özel bir parça bulunmamakla birlikte özellikle minifigür parçalarının nadir ve detaylı olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Minifigürler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi setin içerisinden dört tane birden minifigür ve bir de köpek figürü çıkması önemli bir artısı. Setteki minifigürler, bir sağlık personeli, bir barista, bir de inşaat/temizlik personeli ve bir iş adamından oluşuyor. Minifigürlerin sayısı kadar görsel çeşitliliği de önemli bir artı.

İlginizi Çekebilir:  LEGO STRANGER THINGS Teması ve The UPSIDE DOWN (75810) Seti Duyuruldu

Minifigürlerin özellikle gövdeleri detaylı baskılara sahip ve nispeten az sayıda sette yer alan parçalar. Özellikle kadın minifigürlerin saç seçimleri oldukça başarılı.

Bir de tabii yine oldukça az sayıda sette yer alan ve en son 10263 Winter Village Fire Station‘da gördüğümüz, kulakları itibariyle dalmaçyalı olmayan dalmaçyalı figürü seti tamamlıyor.

 

Set İnşa Deneyimi

Setin inşa adımları, aksesuarlar, mini yan modeller ve ana model olan kahve standından oluşuyor. Yan modeller ayrı ayrı inşa edildiği için kolay olmakla birlikte, bir an önce ana modeli inşa etme isteğinizi perçinliyor.

Ana modelin inşası keyifli ve boyutuna kıyasla detaylı. Kahve makinesi, döner tablalı donut ve tatlı standı ve donut ve kahve fincanından oluşan tabela özellikle dikkat çekici detaylar.

 

Setin tüm modelleri birbirinden bağımsız, bu nedenle de inşa sürecini tamamladığınızda biraz dağınık kalıyor. Bir de tabii çok sayıda küçük parça olması itibariyle biraz daha ince işçilik istiyor.

 

Tamamlanmış Model

İnşa süreci sırasında da hissedebileceğiniz üzere, kahve standı oldukça detaylı ve hem ön hem de arka yüzünden görsel olarak tatmin edici bir model olarak ortaya çıkıyor. Özellikle de döner tablanın basit ama işlevsel mekanizması, bolca tatlı parçası ile birlikte hoş bir görüntü oluşturuyor.

Yan modeller ve minifigürlerle birlikte modelin sergilenebilirliği ve oynanabilirliği yüksek.

Bisikleti ile işe gidip gelen baristamız, kendine eşlik eden dalmaçyalı ile gün boyu kahve standını ziyaret eden müşterilere kahve ve tatlı servisi yaparken, müşteriler ayaküstü bir şekilde, standın kenarında ya da yandaki masada kahvelerini yudumlayabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  SAN DIEGO COMIC-CON 2018 Özel Ant-Man, Aquaman ve Solo Setleri Resmi Yapım Kılavuzları Yayınlandı

Özellikle de şehrinize ya da 60204 LEGO City Hospital (Şehir Hastanesi) ya da 60200 Capital City (Başkent) gibi setlerin yanına eklediğinizde setin parçası olacağı hikayeler çok daha zenginleşecek ve setin değeri katlanacaktır.

 

Genel Değerlendirme

Zor ulaşılabilir ve nadir parçalar içeren bir set olması nedeniyle özellikle koleksiyonerlerin mutlaka almak isteyeceği bir set olmakla birlikte, diğer LEGOseverler için setin değeri kullanım alanına göre değişecektir.

Bu açıdan, bu seti LEGO Xtra setleri gibi ekstra bir set olarak değerlendirebilirsiniz. Setin tek başına da oynanabilirliği yüksek olsa da biraz dağınık yapısı ve fiyatı  tereddüt etmenize yol açabilir; fakat seti ekleyebileceğiniz bir şehriniz ya da set ile birlikte sinerji yaratabileceğiniz LEGO City setleriniz varsa almak isteyeceğiniz bir set olacaktır. Başka bir açıdan da, 60097 City Square (Şehir Meydanı) setine sahip değilseniz, oradaki kahve dükkanına benzer bir kahve dükkanınız olmasını sağlayacaktır.

Eğer benim gibi barista minifigürleri olan ya LEGO evreninin kahve zinciri The Coffee Chain ile ilişkili setleri topluyorsanız da yine almanız için bir nedeniniz daha olacaktır.