LEGO Store İzmir Ege Perla Açıldı – Fotoğraflı İzlenimlerimiz

,

Türkiye’nin üçüncü Certified LEGO Store, İzmir’de, Ege Perla AVM’nin B1 katında açıldı. LEGO Store Ankara ve diğer şehirlerdeki LEGO Store’ları da dört gözle bekliyoruz.

LEGO Store İzmir’den önce açılmış olan LEGO Store İstanbul Kanyon (Avrupa Yakası) ve LEGO Store İstanbul Hilltown (Anadolu Yakası) hakkındaki fotoğraflı izlenimlerimize de ilgili mağazanın ismine tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Ayrıca daha önceki notlarımızı ve önerimizi de İzmirli okuyucularımız için yineleyelim:

Türkiye’de açılmakta olan LEGO Store’lar, LEGO Certified Store olarak geçmektedir. Bu mağazaların genel yapısı hakkındaki detaylı bilgileri ve bu bağlamda LEGO Brand Store’lar ile LEGO Certified Store arasındaki farkları LEGO Store Kanyon inceleme yazımızda bulabilirsiniz: http://gofret.info/turkiye-ilk-lego-store-istanbul-360-fotograf-izlenimlerim/

Yeni açılmış bir LEGO Store olması itibariyle, LEGO Exclusive LEGO Store (40145) seti de şu anda mağazada satılıyor. Kısıtlı sayıda olması sebebiyle yüksek koleksiyon değeri ve parça/fiyat oranı itibariyle bu seti özellikle almanızı öneririm. Oldukça hızlı da tükeniyor. LEGO Store (40145 – LEGO Mağazası) set incelemesini burada bulabilirsiniz.

Mağazayı detaylı bir şekilde incelemenize olanak sağlayacak fotoğrafları da yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

 

LEGO Store İzmir Genel Bilgiler

Bulunduğu AVM itibariyle merkezi bir konumda yer alan İzmir LEGO Store, alıştığımız LEGO Store deneyimini sunuyor.

Fiyatlandırma olarak bekleneceği üzere, diğer LEGO Store’lar ile aynı noktada. Bu yazı yazıldığı sırada devam eden tüm yıl sonu indirimleri ve puan kampanyaları bu mağazada da aynı şekilde geçerliydi. LEGO Store Türkiye sadakat programını hayata geçirdiğinde onun da aynı şekilde bu mağazadaki alışverişler için geçerli olacağını öngörebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Group 2018 Yıllık Faaliyet Raporu Yayınlandı: Büyüme Yeniden Başladı

Bu noktada sıkça sorulan bir soru olduğu için belirtelim, LEGO Group tarafından direkt işletilen LEGO Brand Store’ların bulunduğu ülkelerde geçerli olan VIP sadakat programı, Türkiye, Slovenya, Macaristan, BAE ve İtalya gibi ülkelerde yer alan LEGO Certified Store’larda geçerli değil. LEGO Store Türkiye’nin hayata geçireceği sadakat programı da bu çerçevede, yerel bir program olacaktır.

 

LEGO Store İzmir Mağaza İzlenimleri ve LEGO Store İstanbul ile Karşılaştırma

Mağaza boyutu ve şekli olarak da, standart AVM içi; fakat nispeten küçük ölçekli bir LEGO Store olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, mağaza tasarımı ve yerleşimi anlamında, mevcut mağazalardan sonra ciddi bir deneyim kazanılmış olduğunu görmek mümkün.

Metrekare bazında kıyaslamaya sahip değiliz ama raf alanlarına baktığımızda Kanyon ve Hilltown’a kıyasla her temaya ayrılan yer daha dar görünüyor. (Bir de Hilltown’ın tavanında 4×3’lük ve 3×2’lik tuğlalar varken, İzmir’in tavanında 3×3’lük tek bir tuğla yer alıyor.)

LEGO Store’larda arka duvarda görmeye alıştığımız Pick-a-Brick duvarı ise bu mağazada “Pick-a-Brick kolonu” olmuş. “Pick-a-Brick”e yeni bir yorum gelmiş diyebiliriz. Mağaza alanının optimal kullanımı için özellikle çalışıldığı görülebiliyor. Bununla birlikte, model sergileme alanları diğer mağazalara göre daha sık tutulmuş.

Set bulunurluğu açısından da LEGO Store’un diğer perakendecilerden en büyük farkı olan LEGO Ideas, LEGO Creator Expert, LEGO Star Wars UCS, LEGO Xtra ve LEGO Promotional temalarına ait “Exclusive” (özel) setlerin tümü mevcut. Bunlar dışındaki temaların çeşitliliği ise daha makul bir seviyede.

İlginizi Çekebilir:  LEGO FIND MY BRICK - Parça Bulan Akıllı Mobil Uygulama Duyuruldu (1 Nisan)

41632 Homer Simpson & Krusty the Clown ve 41630 Jack Skellington & Sally BrickHeadz’lerini ve 60175 LEGO City Mountain River Heist setini ise ilk defa bu mağazada rafta görüyoruz. Bununla birlikte yeni Spider-Man setlerini göremedik.

Tüm mağazalar için merak ettiğimiz bir konu ise oldukça fazla sayıda olan The LEGO Movie 2 setlerinin raflara nasıl sığacağı.

 

Özetle, İstanbul’dakilere kıyasla daha küçük bir mağaza gibi görünmesine rağmen, deneyim ve set bulunurluğu anlamında diğer mağazalardan geri kalmıyor. İzmirli LEGOseverlerin özel setlere daha kolay, yeni setlere de daha hızlı erişmekten memnun olacaklarını düşünüyoruz. Tabii set sayısı artıkça daha da ince çalışılması gerekecek raf yerleşimi ve İstanbul dışı tedarik zinciri yönetimi, operasyonel olarak nasıl yürüyeceğini merak ettiğimiz ve zamanla göreceğimiz bazı konular.

 

LEGO Store İzmir Fotoğrafları

Aşağıdaki fotoğraf galerisinde, İzmir LEGO Store’un iç ve dış mekan fotoğraflarını bulabilirsiniz. Türkiye’deki tek LEGO haber kaynağı olarak bizi takip etmeye devam edin :)

 

2 cevaplar
 1. Can says:

  Merhabalar,
  Bir lego sever olarak yorumlarınızı dikkatlice okudum. Önceleri İstanbul’da yaşayan ve bugün İzmir’e yerleşmiş bir lego koleksiyoncusuyum. Mağaza için belirtmeliyim ki yerleşim ve raf olarak elindekini tam anlamıyla kullanıyor. Kanyon ve Hilltown ile +/- aynı alana sahipler. Kanyon store uzun görünse de şekli itibariyle İzmir tam bir Lego Store havası katmış.
  VIP program kartlarımız evet geçmiyor ancak şu an online site işlemlerde biriken puanlara ek, mağazalarda hazırlanmakta olan sistem devreye girince bu zamana kadar yapılan alışverişlerden puanlar kullanılabilecek.
  Lokasyon olarak Ege Perla %100 merkezi ve doğru seçim demek biraz zor olsa da, Lego Store hedefleri doğrultusunda aslında anlaşılır bir plana hizmet ediyor onu da belirtmeden geçmeyelim.
  Setler konusunda da bildiğiniz gibi her yıl yeni setler üretilip bazı setler rafları terk ediyor, bu konuda da düzenlemenin başarılı bir şekilde gerçekleşeceği inancındayım.
  Belki bir noktada şunu söylemek gerekir ki Lego Store’lara Lego’yu bilen, o heyecanı yaşayan ve işine hakim çalışanlar katmak gerekiyor olabilir. Sonuçta Lego herhangi bir mağaza ve marka değil yıllardır çocukların gelişimine destek veren, eğitici aynı zamanda da büyüklerin içindeki çocukları korumasına yardımcı ve sonsuz bir yaratıcılık dünyası sunan markadır.
  Çok teşekkürler ????

  • Burak says:

   Bence gezmesi en zevkli olanı Kanyon, şekil itibariyle farklı bir LEGO Store çünkü ve raf alanı daha fazla. Tabii LEGO Brand Store’larda Kanyon ve İzmir gibi farklı mimarileri çok sık görmüyoruz, Certified Store’lar iç mimari konusunda biraz daha esnek davranabiliyor sanki. :)

Yorumlar kapalı.