LEGO Iconic Set İncelemesi: 40649 Dev LEGO Minifigürü

,

Bugünkü incelememizin konusu, serisinin ilk örneği olmasa da kendisinden önce gelen setlerden çok daha ilgi çekebilecek ve sadece LEGO Store’larda satılmakta olan 40649 Dev LEGO Minifigürü olacak.

 

Genel Bilgiler ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 1799 TL, Amerika fiyatı $49,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 654 parçadan oluşuyor. Set dışarıdan çok kısıtlı bir renk paletine sahip görünse de içerisinde şapka ve minifigürün yüzü olmak üzere iki özel parça yer alıyor:

 

Kendisinden önce gelen dev minifigür setlerinde olduğu gibi modüler bir yapıda inşa ediyorsunuz. Yani gövde, bacak, kol ve baş birbirinden ayrı inşa edilen ve sonradan birleştirilip çıkarılabilen parçalar. Bu sayede de kendi tasarımlarınızı yapmanız kolaylaşıyor. Gövdenin içerisinde açılı ve Technic parçaları ile desteklenen bir yapı var, bu da kolların uygun bir biçimde hareket etmesini sağlıyor.

 

Bel kısmı gövdeye takıldıktan sonra ayaklar ayrı ayrı bu bölüme takılıyor. Gövdenin üst kısmında ise kafanın takıldığı ve dönebilen bir yapı yer alıyor.

 

Kafa parçası da şapka parçasından ayrı, yani isterseniz saç tasarlamayı deneyebilirsiniz. Kafa parçasındaki baskısız kavisli parçalar da şimdilik sadece dev minifigür setlerine özel. Şapkanın içerisinde ise setin en incelikli kısmı yer alıyor. Set içindeki minifigür, buraya oturarak dev minifigürü kontrol edebiliyor. Bu da şapkanın çok da güzel durmayan tasarımını göz ardı etmemizi sağlayan keyifli bir detay olmuş. Kontrol panelinde de hiç basite kaçılmamış, üç farklı baskılı parça ve Technic çarkları yer alıyor. Tabii burada aslında herhangi bir mekanizma yok, tümüyle görsellik amaçlı.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76389 Hogwarts Sırlar Odası - Tasarımcısından Bilgilerle

 

Tamamlanmış Model

30cm’ye yakın bir yüksekliğe sahip model, baz aldığı minifigür modelini oldukça iyi bir biçimde yansıtıyor.

 

Modelin en önemli özelliği, kol, bacak ve kafanın hareket ettirilebiliyor olması. Bu sayede, neredeyse gerçek bir minifigür kadar farklı pozlara sokmanız mümkün oluyor.

 

Ayakta durduğunda çok fazla denge problemi de yaşatmıyor ama oturduğunda çok daha sağlam duruyor tabii.

 

Şapka tasarımı bizi bir miktar hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle de arkadan eğreti duran bu tasarım, setin görüntüsünü oldukça olumsuz etkiliyor. Şapkanın içindeki kontrol merkezi de olmasa, kabul edilebilir bir tasarım değil diyebilirdik.

 

Genel Değerlendirme

Esprili bir tasarıma sahip olan 40649, hem sergilenebilecek, hem de oynanabilecek keyifli bir set olarak karışımıza çıkıyor. Tasarımsal olarak ufak eksikleri olsa da, jenerik bir minifigür olarak, rahatlıkla özelleştirebileceğiniz bir yapıda. Genel olarak değerlendirecek olursak, özellikle de fiyatına göre herkese tavsiye edebileceğimiz bir set olduğunu söyleyebiliriz. Farklı ilgi alanlarına sahip LEGO hayranları için joker bir hediye seçeneği olarak da düşünebilirsiniz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.