LEGO 2019 Temmuz-Aralık Katalogu Yayınlandı – Resmi İndirme Bağlantısı İle

,

Yılın ikinci yarısını kapsayan katalog, genellikle daha önce duyurulmamış setlere dair bilgiler barındırdığı için bu kataloğu yılın ilk yarısına kıyasla daha bir heyecanla karşılıyoruz. Örneğin, yeni LEGO Technic setlerinin ilk resmi görselleri bu katalogda yer alıyor.

Aşağıda, farklı ülkeler ve diller için katalogların LEGO’nun sitesindeki resmi indirme bağlantılarını bulabilirsiniz. Bu katalogları çevrimiçi olarak inceleyebilir ya da PDF formatında indirebilirsiniz. Yazının devamında da Türkiye katalogundaki dikkat çeken noktalara ve yeni setlere değineceğiz.

Bu dönemde, katalog kapakları ülkelere göre ciddi ölçüde özelleştirilmiş. Muhtemelen ilgili ülkede en çok satan tema tercih edilmiş. Bu çerçevede, ülkemizdeki katalogda da LEGO NINJAGO teması yer alıyor. Fikir sahibi olmanız için aşağıda farklı katalogların kapaklarında yer alan temaları da belirttik.

Temmuz-Aralık 2019 Türkiye LEGO Katalogu indirme bağlantısı:
https://catalogs.lego.com/brandcatalog/2hy2019/reemea/tr/ (Kapağında LEGO NINJAGO yer alıyor)

 

 

LEGO Türkiye Kataloğundan Öne Çıkanlar ve Yeni 2019 Setleri

Geçtiğimiz dönemin kataloğundaki çeviri sıkıntılarından sonra bu dönemin kataloğunun oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta artık, yeni setler, “Yeni Ocak” gibi bir duyuru balonu yerine “Yeni Haziran Setleri” gibi bir duyuru balonu ile belirtilmiş. Kataloğun geniş hedef kitlesi için küçük ama oldukça faydalı bir değişiklik olmuş.

Tabii halen ufak tefek şeyler var, örnek vermek gerekirse: DUPLO tren setlerindeki bir çeviri hatası korunmuş. Basarak çalışan “Push & Go” mekanizması, “Bas & Gitsin” yerine “Çek & Bırak” şeklinde çevrilmiş. Bir diğer konu ise, aşağıda görsellerini göreceğiniz üzere, tüm Advent Calendar setlerinin isminin farklı bir şekilde çevrilmiş olması.

Katalogda, “D2C” ya da exclusive (özel) tabir ettiğimiz ve sadece LEGO Store’lar ve seçili perakendecilerde satılan setlerin ve LEGO Creator Expert ve benzeri temaların hiç yer almadığını da belirtelim. Siz yine en iyisi, dünya ile aynı anda sizlerle paylaştığımız LEGO özel setleri duyuruları için bizi takip etmeye devam edin. :)

İlginizi Çekebilir:  2018 Sonbahar BRICKHEADZ Duyuruları: MICKEY, FANTASTIC BEASTS, THE SIMPSONS ve Sezonsallar

Katalog hakkındaki diğer gözlemlerimiz ve Technic ve Minecraft başta olmak üzere yeni 2019 setleri ile ilgili bilgiler ise şu şekilde:

 

LEGO City ve LEGO NINJAGO

  • Çok sayıda yeni LEGO City seti gelirken piyasadan kalkan herhangi bir set olmaması sebebiyle katalogun LEGO City bölümü biraz fazla kalabalık kalmış. (Yeni bir haber olmadığı için LEGO Classic, LEGO Friends ve LEGO Creator gibi bu yazıda sözünü etmediğimiz temalarla ilgili detayları katalogda bulabilirsiniz.)
  • Kapaktan da tahmin edebileceğiniz üzere, LEGO NINJAGO’ya oldukça fazla yer ayrılmış. Daha önce görsellerini ve detaylarını paylaştığımız setlerden farklı bir set yok; fakat yeni dizi Spinjitzu’nun Sırları’na bile ayrı bir sayfa ayrılmış. Yeri gelmişken, bu yeni dizinin, NINJAGO dünyasına yeni bir başlangıç sunacağı için özel bir yeri olduğunu da belirtelim.

 

LEGO Hidden Side

LEGO Hidden Side setlerinin de tam kadro olarak katalogda yer aldığını görüyoruz. Ağustos’ta bizlerle buluşacak bu artırılmış gerçeklik temasını da beklentimizi çok yüksek tutmadan bekliyoruz.

Ufak bir hatırlatma, bu artırılmış gerçeklik özellikleri, sadece ARCore destekli Android cihazlarda ve ARKit destekli iOS cihazlarda (liste sayfanın en altnda) çalışacak. Bu nedenle de özellikle az bilinen, düşük donanımlı ya da yerel marka cihaz kullanan Android kullanıcıları hayal kırıklığına uğrayabilir.

 

Dört Farklı Advent Calendar (Yılbaşı Takvimi)

Geçtiğimiz yılın katalog incelemesinde, Advent Calendar setlerini ülkemizdeki katalogda göremediğimizden söz etmiştik. Bu yıl, tüm Advent Calendar’ları ilgili temaların sayfalarında görüyoruz. İlk bakışta, setlerin içerikleri beklediğimiz gibi görünmekle birlikte, geçtiğimiz yılın aksine, Friends takviminde bir minidoll yer alıyor.

 

Disney Frozen Setleri

Çocuklar (ve hatta yetişkinler) için bir “kült” haline gelme yolunda ilerleyen Frozen (Karlar Ülkesi) filminin ikincisinin bu yıl sonuna doğru vizyona girecek olması nedeniyle, Frozen temalı iki yeni set görüyoruz.

Bu setlerden ilki, DUPLO temasına ait. Bu dönemde çıkacak olan ikinci Disney lisanslı DUPLO seti olan 10899 Frozen Ice Castle (Karlar Ülkesi Buz Şatosu), bizi en az 10889 Mickey’nin Tatil Evi kadar heyecanlandırdı. (DUPLO setlerini System setleri kadar seviyoruz, hatta şirinlikleriyle bazen daha bile güzel oluyorlar.)

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Sonic the Hedgehog Green Hill Zone (21331) Duyuruldu

 

Diğer set ise LEGO Disney serisine ait olan 43172 Elsa’s Magical Ice Palace (Elsa’nın Büyülü Buz Sarayı) ve aslında daha önce çıkmış olan 41148 Elsa’s Magical Ice Palace setinin numarası değiştirilerek yeniden piyasaya sürülmüş hali. İlk bakışta tümüyle aynı görünen bu setler arasında herhangi bir fark olup olmadığını set çıkınca göreceğiz.

 

The LEGO Movie 2, LEGO Minecraft ve LEGO Speed Champions

The LEGO Movie 2 temasına ait Ağustos ayında çıkacak üç yeni set görüyoruz. Setleri üçü de ilk bakışta güzel görünüyor; fakat bu olumlu yorumların set satışlarına aynı ölçüde yansıyıp yansımadığı konusunda tereddütlerimiz mevcut

70848 Systar System Party Team seti, minifigürleri için, 70847 Good Morning Glitter Babies! seti de bebek minifigürleri için alınabilecek setler. 70849 Wyld-Chaos Starfighter yerineyse Benny’nin uzay gemisini görmeyi tercih ederdik.

 

LEGO Minecraft temasında ise Ağustos’ta çıkacak üç yeni set görüyoruz. LEGO Minecraft dünyası ayakları yere basa basa büyümeye devam ediyor.

  • 21153 The Sheep Farm
  • 21154 The Blaze Bridge
  • 21155 The Creeper Mine

 

LEGO Speed Champions temasında ise sürpriz denilebilecek yeni bir set var: 75895-1974 Porsche 911 Turbo 3.0. Bu setin dikkat çekici yönü, 75888 setinde yer alan yeşil Porsche 911 Turbo’nun birebir aynısının beyaz renkli olanı gibi görünmesi. Buna rağmen, ilk bakışta, topluluğun sete bakış açısı oldukça olumlu. (Biz de tek renkli LEGO Speed Champions arabalarını şehrimize eklemeyi sevdiğimiz için aynısı olsun olmasın almayı istiyoruz.)

 

LEGO Technic

2019’un ikinci yarısına ait LEGO Technic setlerini ilk defa bu katalogda görüyoruz. Powered Up/BOOST platformunun ileri seviye bir varyasyonu olan Control+ platformuna ait iki yeni setin yanı sıra iki de standart LEGO Technic seti yer alıyor.

Bu dönemde çıkacak LEGO Technic setlerinin tümü oldukça büyük boyutlarda ve Control+ destekli iki setin bütçenizi biraz yorma ihtimali oldukça yüksek. Yeni LEGO Technic setlerinin listesi ve çıkış tarihleri de şu şekilde:

  • 42097 Compact Crawler Crane (Ağustos)
  • 42098 Car Transporter (Ağustos)
  • 42099 4×4 X-Treme Off-Roader (Eylül)
  • 42100 Liebherr R 9800 (Ekim)