LEGO DISNEY Set İncelemesi: 43127 ‘Yukarı Bak’ Evi

,

Bugünkü incelememizin konusu, hayranları tarafından yıllardır beklenen ve çok sayıda da Ideas ürün fikrine konu olan, Pixar’ın en sevilen filmlerinden biri olan Up (Yukarı Bak) filmindeki evin orta ölçekli bir modeli olan 43127 olacak.

 

Genel Bilgiler

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 1799 TL, Amerika fiyatı $59,99 ve Avrupa fiyatı €54,99 olan bu set, 598 parçadan oluşuyor.

Setin tasarımı, filmin ana odağı olan Carl’ın evinin makul bir yeniden yaratımı olarak karşımıza çıkıyor. Filmdeki detayların bir çoğu sticker’lar ile yansıtılmış, sadece setin minifigür parçaları ve kumbara olarak kullandıkları kavanoz sete özel parçalar. Setin muhtemelen geniş bir kitleye erişebilmesi için boyutu biraz küçük tutulmuş.

Setin içerisinde, Carl ve Russell’ın minifigürlerinin yanı sıra köpek Dug’ın figürü yer alıyor. Minifigürlerin ikisi de aksesuarlarıyla birlikte aslına oldukça sadık ve detaylı baskılar içeriyor. Dug için ise yepyeni bir kalıp yaratılmış olması takdire şayan bir durum. Kuş Kevin ise ne yazık ki yer almıyor.

 

Russell’ın sırt çantası da sette detaylara gösterilen özenden payını almış. Tüm aksesuarların sığabildiği başarılı bir tasarım görüyoruz.

 

Tamamlanmış Model

Sözünü ettiğimiz gibi, setin ölçeği biraz küçük; fakat ön cephesindeki bütün detaylar, renkleriyle birlikte aslına sadık bir biçimde yansıtılmış. Kapıda yer alan çok sayıda kilit, iki yöne de takılan sticker’lar ile yansıtılmış. Sağ taraf biraz daha detaylı ve evin açılı mimarisi klasik açılı parça tekniği ile oluşturulmuş. Evin girişi ise küçük ve dar kalmış.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Space #tbt Set İncelemesi: 6940 ALIEN MOON STALKER - Videolu

Balonlar ise ne çok az ne çok fazla. Filmdeki gibi çok çok daha fazla balon olmasını isterdik; ama bu hem setin fiyatını yukarı çekerdi hem de inşa deneyimini biraz daha sıkıcı hale getirebilirdi. Yine de balon sayısını isteğe bağlı olarak artırmak için biraz daha genişleyebilir bir tasarım sunulması iyi olabilirdi.

 

Setin arkası ise tamamen açık ve odalar çok dar. Açıklığı, oynanabilirlik açısından bir avantaj sunmakla birlikte, sergileme amaçlı bir set isteyenleri hayal kırıklığına uğratacaktır. Tabii her zaman iki set alarak kendi tasarımınızı yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Yine de bu küçük alanlara, filmdeki bir çok detay iyi bir şekilde sığdırılmış. Özellikle de salon bu konuda başarılı. “Macera kitabı”, Cennet Şelaleri’nin posteri, kumbara kavanozu ve bolca aile fotoğrafı seti zenginleştiriyor ve bu detaylar filmin hayranlarını da sevindirecektir.

 

Setin darlığı yan cepheden daha çok belli oluyor ve bu ev, modüler bir set olsa ne güzel olurdu diye iç geçirmemize yol açıyor. Çatının üzerinde de az sayıda kum mavisi düz parça biraz detay eklenmiş. Setin tasarımı her noktada azar azar her şeyden diyebileceğimiz bir şekilde.

 

Genel Değerlendirme

Küçük ölçeğine rağmen, hem minifigürleri, hem ön cephe tasarımı, hem de iç detaylarıyla aslına fazlasıyla sadık olan 43217, şirin bir set olarak karşımıza çıkıyor. Sergilenebilirlik anlamında eksikleri olmakla birlikte, bizi en çok üzen kısmı kuş Kevin’in bir sticker ile bile sette yer almıyor oluşu oldu. Fiyatı pahalı olmasa bile ucuz da değil, o yüzden az daha parça eklenerek yapım parçaları ile yapılan bir Kevin modeli olmasını ya da Dug yerine Kevin’in figürünün olmasını tercih ederdik. Umarız gelecekte bunu farklı şekillerde telafi edecek setler görebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi: 31071 Drone Explorer - Videolu

Genel olarak bakarsak, filmin hayranlarına ve özellikle de küçüklere tavsiye edebileceğimiz bu set, sergileme odaklı büyük bir Up seti arayan yetişkinler için ise yetersiz kalacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.