LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76389 Hogwarts Sırlar Odası – Tasarımcısından Bilgilerle

, ,

2021 yaz Hogwarts Harry Potter inceleme serimizin üçüncü seti, bu yılki en büyük seti olan 76389 Hogwarts Sırlar Odası olacak.

 

İncelememizde, tasarım kimliği tümüyle yenilenen bu yılki setlerin tasarımcılarından, Harry Potter tasarım ekibininin yöneticisi Marcos Bessa, ve Kıdemli Tasarımcı Yi-Chien Cheng’le geçtiğimiz aylarda RLFM Günleri’nde yaptığımız röportajdan edindiğimiz bilgileri de paylaşacağız.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 1499,90 TL, Amerika fiyatı $129,99 ve Avrupa fiyatı €139,99 olan bu set, 1176 parçadan oluşuyor. Harry Potter ve Sırlar Odası’nı baz alan bu setin alt bölümü filmin/kitabın son sahnelerini canlandırmaya yarayan bir mekanizma ve aksesuarlar içerirken, setin diğer bölümlerinde de çoğunluğu Gilderoy Lockhart odaklı farklı sahneler yer alıyor.

Setin içerisindeki minifigür ve basilisk parçaları sete özel.

Asıl dikkat çeken kısım ise, bu boyuttaki bir Harry Potter setine göre çok çok az sticker içermesi:

 

Tasarımcısından Set Tasarım Süreci Hakkında

Her ikisi de Harry Potter hayranı olan tasarımcılar, Harry Potter setleri tasarlayabildikleri için işlerine karşı olan tutkularını gizlemiyorlar. Set tasarım sürecinde de asıl görsel kaynak olan filmleri defalarca izlemekten keyif aldıklarını belirtiyorlar.

Filmlerin asıl tasarım kaynağı olmasının sebebi ise, Harry Potter fikri mülk partnerinin doğrudan filmlerin sahibi olan Warner Bros. olması. Bu konuya yakın zamanda yayınlayacağımız Diagon Alley set incelememizde biraz daha değineceğiz.

Bugün incelememizin konusu olan yeni modüler Hogwarts setleriyle ilgili olarak sorduğumuz soru ise, şu anda piyasada birbirinden farklı ölçeklerde Hogwarts setleri olduğu ve bu yılki yeni ölçeğe ve tasarım kimliğine nasıl karar verildiği oldu.

Bu konuda verdikleri cevap, temanın rafta olduğu süre boyunca hep yeni kalması beklentisi çerçevesinde oldu. 2018 yılında Harry Potter teması yeniden lanse edildiğinde, bu yönde 3 yıllık bir strateji belirlenmiş ve 20 yıl öncesindeki Harry Potter setlerinden farklı bir konsepte sahip olan, yan yana birleştirilebilen Hogwarts setleri tasarlanmış. 2021’de ise, tema bir bakıma başa sarılmış ve ilk filmlere yeniden dönüş yaparak, daha önce çok detaylı işlenmemiş bazı sahnelerin yeniden işlenmesi ve tüketicilere yeni ve farklı konular sunulması hedeflenmiş

Bununla birlikte, en önemli noktalardan biri, tasarımsal farklılıklar olsa da 2021’in Hogwarts setleri, 2018-2020 Hogwarts setlerine de eklenebiliyor. Tabii örneğin bu durumda iki tane birden Büyük Salon’unuz olsa da sonsuza kadar 2018’den kalan bir seti de rafta tutmak pek mümkün olmuyor, bu yüzden de birkaç yılda bir farklı şekillerde yenilenme gerekli bir süreç. Bu açıdan aslında, düzenli olarak yenilenen City polis karakolları ya da Star Wars araçlarından pek bir farkı yok.

Bu noktada, bir diğer merak ettiğimiz konu olan çatı renklerinin değişimi de aslında aynı nedene bağlanıyor. 2018-2020 Hogwarts setlerindeki, aslına daha sadık olan gri çatılar, bu yılki Hogwarts setlerinde yerini kum yeşili çatılara bırakıyor. Bunun bir nedeni, perakendeciler açısından, rafa yeni ve farklı görünecek bir ürün konulduğundan emin olunması, bir diğer nedeni de 20. yılını kutlayan temanın geçmişine bir selam göndermek olmuş.

Bu yılki setlerin hangi sahneleri konu alacağına karar verme sürecine ise öncelikle Sırlar Odası’nın ön planda olmasına karar verilerek başlanmış. Sonrasında hangi sahneler birbirine eklenebilir diye düşünülerek örneğin 76387 Çok Özlü İksir Hatası setindeki tuvalet hikayeye giriş noktası olması nedeniyle seçilmiş. Tabii bunun yanı sıra, kahramanlarımızı daha önce görmediğimiz şekillerde nasıl tasarlayabiliriz diye de düşünülmüş; zira Harry, Ron ve Hermione’yi zaten defalarca benzer şekillerde gördük.

İlginizi Çekebilir:  Yılbaşı İncelemesi: 21317 LEGO Ideas STEAMBOAT WILLIE

Setlerin iç ve dış tasarımları ise yinelemeli bir süreç. Her ne kadar dış mekanlar daha çok tanınıyor ve örneğin stüdyo fotoğrafları iyi bir başlangıç noktası oluşturuyor olsa da iç mekanların da hikayeye katkısının önemi yadsınamaz.

 

Minifigürler

Setin içerisinden, on minifigür, bir altın minifigür, iki cinperi (pixie), bir inşa edilebilir basilisk figürü çıkıyor. Tasarımcılarından da teyidini aldığımız üzere, bu yılki Harry Potter setlerinde minifigür çeşitliliğine özel bir önem verilmiş, bu nedenle de birçok farklı karakteri farklı kıyafetler içerisinde görüyoruz. Mesela, bu sette basilisk’in kurbanı olan karakterler tercih edilmiş. Aynı karakterler bile olsa, gövde tasarımlarında değişiklikler söz konusu.

İlk grubumuz, Harry, Colin Creevey ve Ginny. Gryffindor’un başka birileri tarafından temsil edildiğini görmek güzel. Hikayeye uygun olarak, Harry Gryffindor’un Kılıcı’nı, Ginny de Tom Riddle’ın günlüğünü taşıyor.

 

Sonraki grubumuz, Tom Riddle, Ravenclaw’ı temsilen Luna Lovegood ve Hufflepuff’ı temsilen Justin Finch-Fletchley. Burada özellikle Tom Riddle’ı eski tip Hogwarts üniforması ile görmek sevindirici.

 

Hogwarts öğretmenleri de çeşitlilik konusunda hayal kırıklığına uğratmıyor. Aurora Sinistra tümüyle beklenmedik bir seçim olarak karşımıza çıkarken, Dumbledore ve Gilderoy Lockhart minifigürlerinin de baskıları itibariyle altta kalır yanı yok. Tabii Lockhart’ın biraz daha gösterişli olmasını beklerdik.

 

Cinperi figürü de oldukça başarılı ve eline aksesuar da takabiliyorsunuz. Neredeyse Kafasız Nick ise 75954 Hogwarts Büyük Salon setindekinin birebir aynısı olsa da karanlıkta parlıyor olması minifigürü oldukça eşsiz kılıyor ve hem oynanabilirlik, hem de sergilenebilirlik anlamında büyük bir değer katıyor.

 

2021 yaz Harry Potter setlerinin tamamında, LEGO Harry Potter’ın 20. yılını kutlayan tümüyle altın renkli bir minifigür ve rastgele çıkan, 2×2 düz parça (tile) şeklinde büyücü kartları yer alıyor.

Bu setten, Voldemort minifigürü ve altı adet kart çıkıyor. Ne yazık ki bize hep aynıları çıktı. Bu açıdan, 16 kartı tamamlamak oldukça zorlu bir süreç olacak gibi.

 

Tamamlanmış Model

Bu yılki setlerin en önemli özelliği, sadece yan yana birleştirme anlamında değil, modüler binaları andırır cinsten oda oda modüler olması. Bu nedenle de aslına sadık olmasa bile istediğiniz şekilde birleştirebiliyorsunuz. Tabii aynı şekilde, bu yılki diğer Hogwarts setleriyle birleştirerek daha da zenginleştirmeniz mümkün.

 

Ölçek olarak, daha önceki Hogwarts setlerinden farklı bir noktada. Örneğin, Büyük Salon, minifigür ölçeğinde olsa da o kadar da büyük değil, bir masa ancak sığıyor. Oynanabilirlik açısından 10 minifigürü bir yerlere sıkıştırmak biraz zor olsa da sergilenebilirlik açısından daha düşük bir bütçeyle bir Hogwarts modeli oluşturmanıza olanak sağlıyor.

 

Setin en alt katında Sırlar Odası yer alıyor. Setin odak noktası olarak, burada odaya inen ve 76386 Çok Özlü İksir Hatası setiyle birleştirildiğinde daha anlamlı hale gelen bir kaydırak ve basilisk’in yuvasının yer aldığı mağara var.

Bir üst katta ise solda, Gilderoy Lockhart’ın Karanlık Sanatlara Karşı Savunma sınıfı ve sağda Büyük Salon yer alıyor. Her iki odada da Lockhart’ın kendi portresini çizdiği portresi ve Pixie Puffs ve Cheeri Owls gibi referanslar yer alıyor. Buna ek olarak, Büyük Salon’daki masalardan biri hareketli ve Lockhart’ın Düello Kulübü’ndeki savaşları canlandırmanıza olanak sağlıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO ICONS Set İncelemesi: 10309 Sukulentler

 

Üst katta Lockhart’ın yine aslına sadık referanslar içeren ofisi ve iki küçük kule yer alıyor. Bu kulelerden birisi Astronomi Kulesi’ni simgelerken, diğer kulede normalde Dumbledore’un odasında duran ama Sırlar Odası’nda ayrı bir önemi olduğu için bu sette sıkıştırılmış olan Seçmen Şapka’nın yer aldığı bir bölme yer alıyor. Daha geçtiğimiz seneki kapsamlı Astronomi Kulesi setinden sonra, bu setteki Astronomi Kulesi hayal kırıklığına yol açıyor.

 

Önyüzü, ölçeği itibariyle makul bir sergilenebilirlik sunsa da heyecan verici değil. Sırlar Odası’nın yanda olduğu için biraz garip duran kapısı ya da fazla simetrik olan kayalıklar gibi eksi noktaları var. Büyük Salon da çok görkemli durmuyor.

Bir sonraki bölümde değerlendireceğimiz üzere, diğer setlerle birleştirildiğinde daha anlamlı hale geliyor.

2021 Hogwarts Setleri Bir Araya Gelirse

76386 Çok Özlü İksir Hatası ve 76387 Fluffy İle Karşılaşma setleriyle bu seti birleştirdiğinizde ise Sırlar Odası’nın hikayesi Fluffy ve odaya girişi sağlayan kızlar tuvaleti ile tamamlanıyor ve özellikle de oynanabilirlik anlamında çok zengin ve aslına sadık bir model ortaya çıkıyor. Harry dışında çok fazla tekrar eden minifigür olmaması da cabası.

 

Önyüzde de daha anlamlı bir Hogwarts modeli oluşuyor ve özellikle de Büyük Salon daha belirgin hale geliyor. Birleştirilmiş modelin zayıf kaldığı bazı noktalar ise, yer altı seviyesinde kalan sınıf ve fazlasıyla küçük olan Astronomi kulesi. Yine de düşük bir bütçeyle, makul bir tasarıma sahip, çok yer kaplamayan ve tümüyle modüler bir Hogwarts modeline hayır diyemiyoruz.

 

Genel Değerlendirme

20. yılında hem tasarımıyla köklerine selam gönderen, hem de Harry Potter temasına yeni bir soluk getiren modüler sistemin ana temsilcisi 76389 Sırlar Odası, hem minifigür çeşitliliği hem de aslına sadık sahne çeşitliliği anlamında tatmin edici. Özellikle de bu yılki diğer iki setle birleştirdiğinizde daha da değerli ve anlamlı oluyor.

Yeni modüler sistemin esnekliği, setlerin sergilenebilirliği ve oynanabilirliğini artırırken, 76386 gibi çok iyi setlere ya da 76387 gibi zayıf setlere de yol açabiliyor.

Dış cephe açısından, ölçeği kaynaklı bazı eksiklikleri bulunsa da diğer artıları nedeniyle ve Sırlar Odası çok sık görmediğimiz bir konuyu işlediği için bu eksikliği gözardı edebiliyoruz. Sıkı bir Harry Potter hayranı ve koleksiyoncusu iseniz LEGO Harry Potter’ın 20. yılını olması gerektiği şekilde kutlayan bu seti koleksiyonunuza katmanızı öneririz. Yine de setin yüksek fiyat noktası ve Harry Potter setlerindeki ülkemize özel yüksek fiyat çarpanı itibariyle, ufak da olsa indirime girmesini bekleyebilirsiniz. (Özel bir LEGO seti olmadığı için farklı perakendicilerde indirimli yakalamak çok da zor olmuyor.)

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.