LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti

,

2021 yaz Hogwarts Harry Potter set inceleme serimizin dördüncü üyesi, modüler Hogwarts setlerinden de daha çok heyecan yaratan 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 849,90 TL, Amerika fiyatı $79,99 ve Avrupa fiyatı €79,99 olan bu set, 851 parçadan oluşuyor. Geçtiğimiz yılın 75978 Diagon Alley seti kadar büyük olmadığı için her ne kadar bir “Hogsmeade Ziyareti”ni anlatsa da sadece Balyumruk (Honeydukes) ve Üç Süpürge (The Three Broomsticks) binalarını içeriyor.

Setin bir avantajı ise iki binanın iki ayrı kitapçıkla yapılması. Bu sayede paylaşımlı bir inşa deneyimine olanak sağlıyor. Tasarımcısından da aldığımız bilgi itibariyle, Diagon Alley setinde olduğu gibi asıl olarak, Hogsmeade’in stüdyo tasarımını baz alıyor ve aslına sadık olarak tasarlanmış.

Özel minifigür parçaları haricinde, bazı yapı parçalarının kum sarısı rengini ilk defa bu sette görüyoruz. Yine Diagon Alley setini andırır şekilde, yerden ve parçadan kazanmak için duvarların tamamı panellerin üzerine yapıştırılan sticker’lar olarak sunulmuş.

 

Minifigürler

76389 Sırlar Odası set incelemesinde de sözünü ettiğimiz üzere, bu yılki setlerde minifigür çeşitliliğine ayrı bir önem verilmiş. Bu sette de Harry haricinde çoğunlukla görmediğimiz karakterler yer alıyor.

İlk grubumuz, McGonagall ve Balyumruk’u işleten Flume ailesi. Flume ailesinin iki üyesinin de özel gövde baskıları ile yer alması gerçekten de sürpriz bir seçim olmuş.

 

İkinci grubumuz, Üç Süpürge’yi işleten Madam Rosmerta, gündelik kıyafetli Harry ve Dean Thomas. Dean, Üç Süpürge’de arka planda görünen bir karakter olarak Ron ya da Hermione’ye kıyasla uygun bir tercih olmuş.

İlginizi Çekebilir:  LEGO City Yeni Tren Setleri İncelemesi: 60335 Tren İstasyonu - 60337 Yolcu Treni

 

2021 yaz Harry Potter setlerinin tamamında, LEGO Harry Potter’ın 20. yılını kutlayan tümüyle altın renkli bir minifigür ve rastgele çıkan, 2×2 düz parça (tile) şeklinde büyücü kartları yer alıyor.

Bu setten, süveterli Ron minifigürü ve dört adet kart çıkıyor.

 

Tamamlanmış Model

Sette ilk kitapçıkta Balyumruk’u ve bank ve sokak lambası gibi bir iki dış mekan dekorunu inşa ediyorsunuz. İkinci kitapçıkta da biraz daha büyük olan Üç Süpürge’yi inşa ediyorsunuz.

Hogsmeade deyince bu iki bina ilk akla gelenler ama ister istemez beklenti biraz daha yüksek oluyor. Bu fiyat noktasında daha fazlasını görmek tabii ki zor ama bir taraftan çok da ucuz da değil. Örneğin Bağıran Baraka’yı da görmek isterdik.

Yapım tekniği ve tasarım olarak Diagon Alley setinin küçük çaplı bir hali gibi. Ön yüzden baktığınızda aslına sadık ve ölçeğine göre yeterli ölçüde detaylı; fakat iç mekanları oldukça küçük.

Üç Süpürge’nin ön yüzü oldukça detaylı ve yüksekliğiyle de dikkat çekici. Balyumruk, rengi itibariyle daha farklı dursa da Üç Süpürge’ye kıyasla daha basit ve kısa kalıyor. Asıl olumsuz noktası ise, eğimli şekilde yapıştırmanız gereken şeffaf cam sticker’ları. Yamuk yapıştırmaya çok müsait ve de şeffaf olduğu için parmak izlerini çekiyor. En sevmediğimiz iki sticker özelliği bir arada.

 

İç mekanlar ise biraz fazla dar. İlk bakışa Winter Village setlerine benzetmiştik; fakat kış setleri oynanabilirlik anlamında çok daha iyi.

Özellikle Balyumruk’un içi minifigür konulabilmek için tasarlanmış olsa da herhangi bir harekete izin vermiyor. Bununla birlikte, bu kadarcık alana oldukça fazla detay sığdırılabilmiş. Balyumruk’un içerisinde rengarenk şekerlemeler yer alıyor ve içerisi duvar sticker’ları ile biraz daha derinlik kazanıyor. Üst katı ise depo alanı gibi tasarlanmış ve çatı tasarımı itibariyle çok daraldığı için içeride pek bir detay yok.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21330 Home Alone

Üç Süpürge’nin içi oynanabilirlik açısından daha kabul edilebilir bir seviyede. Alt katta barın bar kısmı ve bir masa yer alıyor. Sticker’lar sayesinde zengin bir dekor elde edilmiş. Harry Potter Seri 2 minifigürlerinde yer alan Kaymak Birası bardaklarının kullanılması da güzel bir detay olmuş. Üst katta ise, Harry’nin, Sirius Black hakkındaki konuşmaya kulak misafiri olduğu oda yer alıyor. Bu odaya da yeterli ölçüde detay sığdırılabilmiş.

 

Genel Değerlendirme

Hogsmeade’in en iyi bilinen iki binasını, sergilemeye uygun bir şekilde ve nadir minifigürlerle sunan bu set, Harry Potter hayranlarının beklentilerini karşılayacaktır.

İç mekan tasarımı ve de buna bağlı olarak oynanabilirlik anlamında zayıf kalması ise set konusunda kararsız olanları caydırabilir. Özellikle de bu fiyat noktasında biraz daha fazla iç detay ya da tam tersine, iç detaylardan feragat edilip parça sayısındaki az bir artışla üçüncü bir binanın eklenmesini tercih ederdik.

Yine de uzun süredir bir Hogsmeade seti görmediğimiz için, isterseniz Winter Village setleriyle de bir arada sergileyebileceğiniz 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti, herkese tavsiye edebileceğimiz bir set olacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.