LEGO CITY Set İncelemesi: 60305 Araba Nakliye Aracı

,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yılın özel City setlerinden olan, yani sadece LEGO Store’larda bulabileceğiniz 60305 Araba Nakliye Aracı (Car Transporter) olacak. Bu tarz araçlar hedef kitle tarafından seviliyor olsa da nedense çok fazla karşımıza çıkmıyor. 60305’ten önceki 60060 seti, oldukça rağbet gören bir set olarak şehrinde araç taşıyıcısı isteyenlerin tek seçeneği idi.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 269,90 TL, Amerika fiyatı $29,99 ve Avrupa fiyatı €29,99 olan bu set, 342 parçadan oluşuyor. Setin içerisinde çok özel bir parça yer almıyor. Parça sayısına göre normal bir fiyat noktasında.

Setteki arabayı, tırı ve römorku ayrı ayrı numaralandırılmış poşetlerde inşa ediyorsunuz. Setin içerisinde çok az sticker yer alıyor; fakat eğimli yapıştırılması gereken bir sticker, hedef yaş grubu için biraz zorlayıcı olacaktır.

 

Minifigürler

Setin içerisinde iki minifigür yer alıyor. Yine boyutuna ve oynanabilirliğine göre normal olsa da bir tane daha olması iyi olabilirdi.

İsimleri olmayan bu karakterlerden biri, araba çekicisinin sürücüsü, diğeri de otomobili yolda kalan sürücü. Özel bir parça barındırmıyorlar ve bacakları baskılı değil. Otomobil sürücüsünün gövde baskısı sürdüğü araçla uyumlu; fakat bir türlü çözülemeyen açık renkli minifigür baskısı sorunu bu gövdede de mevcut. Sarı gövde rengi neredeyse koyu yeşil gibi görünüyor.

 

Otomobil sürücüsünün kafasında ikinci bir baskısı var. Yine kullandığı otomobile tam uyuyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Marvel Set İncelemesi: 76218 Sanctum Sanctorum

 

Tamamlanmış Model

Tır, çok klasik bir LEGO City tırı; fakat arkasına araç taşıyıcısı bağlandığı için küçük tekerleklerle geliyor ve ölçeği biraz küçük. Yine de içinde iki minifigürün yan yana oturabileceği kadar yer var.

Otomobil ise daha özel bir tasarıma sahip, daha çok eski tip Amerikan otomobillerini andıran, alçak ve köşeli yapısıyla klasik bir havası var. Eski bir otomobil olarak, arızalanmış ve çekiciye ihtiyaç duymuş olması olası. Otomobil farklı tasarımı ile şehrinize de renk katacaktır.

 

Bu setten önceki araç taşıyıcısı 60060’ta daha basit bir tasarımda iki otomobil yer alıyordu. Bu da oynanabilirlik açısından seti daha değerli hale getiriyordu. Bu sette, tek araç olması ve hikayesinin de arızalı aracın çekilmesi şeklinde sunulması; yani LEGO City dünyası araç çekicileri konusunda oldukça zengin olmasına rağmen kocaman bir tırın bu iş için görevlendirilmiş olması biraz garip olmuş.

 

Çekici ise basit ama işlevsel bir mekanizmaya sahip; fakat yapımı için biraz fazla parça mı harcanmış acaba diye sormadan edemiyorsunuz. Yine de arka kısmı haricinde çok fazla eksiğini görmediğimiz bir tasarım.

 

6 çıkıntı genişliğinde toplamda üç araç alabilecek durumda. Üst katta araçlar, takoz görevi gören eğimli parçaların arasına yerleştiriliyor ve bu araçların sabit kalması için oldukça yeterli. Ne kadar sallarsak sallayalım, üzerindeki aracı düşüremedik. Technic parçaları ile de aracı yukarı çıkarabilmek için eğimini ayarlıyorsunuz. Oynanabilirlik açısından tam olması gerektiği şekilde.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Özel Set İncelemesi: 80110 Yeni Ay Yılı Sergileme Modeli

 

Alt katta ise aracı sabit tutacak bir mekanizma yok, sadece rampanın kapanması ile yerinde duruyor. Bu da standart dışı LEGO City araçlarının taşınabilmesine olanak sağlasa da normal araçların biraz hareketli kalmasına yol açıyor.

 

Arkası ise modelin zayıf yönü. Araçların indirilip bindirilebilmesi için üst katın arkasında bir bariyer yer almıyor ve rampa kapandığında parçaların altları eğreti bir görünüme sahip.

 

Genel Değerlendirme

60305, beklentileri karşılayan bir set olarak, hem oynanabilirlik hem de şehir içerisinde sergilenebilirlik anlamında yeterli düzeyde. Özellikle de farklı tasarımlardaki LEGO City araçlarını sevenler bu setten memnun kalacaktır.

Bununla birlikte, özel bir LEGO seti olsa da fiyatı biraz yüksek gelebilir. Bunun da temel nedeni, setin olması gerekenden pahalı olması değil, römorkun biraz fazla parça kullanıyor olması. Bu yüzden de ufak bir indirime girmesini beklemeyi tercih edebilirsiniz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.