Bu yılın Star Wars UCS seti, geçtiğimiz yıl hayran oylarıyla belirlenen Republic Gunship (75309) olarak duyuruldu. Republic Gunship, 3 adayın yarıştığı ve 50000’den fazla kişinin katıldığı oylamada oyların %58’ini alarak açık ara farkla birinci olmuştu.

İkinci üçlemenin ve Clone Wars dizisinin ikonik araçlarından bir olan Republic Gunship, hem AFOL hem de TFOL Star Wars hayranları arasında çok sevilmesine rağmen Millenium Falcon ya da X-Wing gibi gemilere kıyasla oldukça nadir gördüğümüz bir gemi olduğu için heyecan uyandırmasını bekleyebiliriz. Bu set de ilk bakışta ölçeği itibariyle hem oynanabilirlik hem de sergilenebilirlik anlamında dolu dolu görünüyor.

Bir de özel bir son dakika bilgisi: Setin üzerinde olması gerektiği şekilde Galaktik Cumhuriyet logosu yer alsa da setin ilk üretilen partisinde kutu ve kitapçıklarda Galaktik İmparatorluk logosu yer alıyor. Bu nedenle de bu yıl içerisindeki çıkan kopyaları koleksiyonerler açısından bir tık daha cazip olabilir.

 

1 Ağustos’da piyasaya sürülecek (ülkemize de bu tarihe uygun olarak gecikmeden gelmesini bekliyoruz) ve tahmini Türkiye fiyatı 3699,90 TL (İkinci yarı yıl dönemine geldiği için tabii fiyatta değişiklikler olabilir, ama umarız olmaz), Amerika fiyatı $349,99 ve Avrupa fiyatı €349,99 olacak 3292 parçalık bu setin resmi ürün görsellerini ve orijinal basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

 

75309 LEGO Star Wars Republic Gunship Basın Bülteni

CHOSEN BY YOU, IT IS!

LEGO® STAR WARS™ REPUBLIC GUNSHIP CONSTRUCTION SET REVEALED AS FAN FAVOURITE

15th July 2021: Today, the LEGO Group announced the new LEGO® Star Wars™ Republic Gunship construction set joins the LEGO Ultimate Collector’s (UCS) line-up. Fans have shared their passion, ideas and creative takes on the beloved saga with the LEGO Group for more than 20 years. So, the LEGO Group invited fans to vote on the top three requested sets via the LEGO Ideas website, and the Republic Gunship rose supreme with over 30,000 votes, accounting for 58% of all votes cast.

İlginizi Çekebilir:  LEGO ve IKEA İşbirliğinin İlk Ürünleri BYGGLEK Serisi Ortaya Çıktı

Inspired by Star Wars: Attack of the Clones and featured in the animated series Star Wars: The Clone Wars, the new set is 3,292-pieces of amazing detail crafted for experienced builders and new fans alike. The set also includes LEGO Star Wars minifigures of legendary Jedi Master Mace Windu and a Clone Trooper Commander.

The challenge of creating the Star Wars Republic Gunship in LEGO® brick form was given to designer, Hans Schlömer who used his wealth of previous experience including designing the iconic UCS Millennium Falcon and UCS A-wing. The LEGO Group has developed around 150 LEGO Star Wars sets inspired by the prequel trilogy films (Star Wars: The Phantom Menace, Star Wars: Attack of the Clones, and Star Wars: Revenge of the Sith), with this set being the third UCS prequel-themed build – the others being Darth Maul, and Obi-Wan’s Jedi Starfighter.

The highly anticipated construction set makes for an impressive display piece thanks to its immense 74cm wingspan that also allows for a feast of notable design features as seen in the film. The large free-swinging doors on both sides are some of the largest moving parts ever created in a LEGO Star Wars build and the set is completely open beyond the nose portion. Given the size of the LEGO Star Wars ship, a supportive LEGO Technic frame has been incorporated, perfectly hidden by the exterior panels and allowing Clone Troopers to load for their next mission via lift arms on the passenger compartment doors.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DISNEY Mickey Mouse & Minnie Mouse Buildable Characters (43179) Duyuruldu

Discussing the new set, Jens Kronvold Frederiksen, Creative Lead of LEGO Star Wars at the LEGO Group said: “Our fans are always coming up with concepts and ideas for the LEGO Star Wars range – so it was great to give them the opportunity to let their voices be heard and choose the next UCS set. There is always an enormous responsibility to deliver a quality design, and the set that Hans has crafted is a triumph, particularly the size. We knew our fans would want to display this model but we didn’t want to compromise on the scale versus the ability to exhibit it. I can’t wait to see how the fans incorporate the set into their Star Wars collections.”