LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75969 Hogwarts Astronomy Tower (Astronomi Kulesi)

,

Bugünkü incelememizin konusu,  LEGO Harry Potter temasının modüler Hogwarts setlerinin son üyesi Hogwarts Astronomy Tower (75969 Hogwarts Astronomi Kulesi) olacak. 2021 yılı setleri çıkmadan önce aradaki boşluğu doldurabilecek gibi görünen bu set bakalım beklentileri karşılıyor mu.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 999,90 TL, Amerika fiyatı $99,99 ve Avrupa fiyatı €99,99 olan bu set, 971 parçadan oluşuyor. Ne yazık ki Harry Potter teması, Avrupa fiyatı çarpanına göre ülkemizde ortalamanın üzerinde bir fiyatlandırmaya sahip ve bu set de bu durumdan payını alıyor. Bu nedenle de özel minifigürler olsa bile, set fiyat anlamında ciddi bir hayal kırıklığına yol açıyor. Setin içerisinde minifigürler haricinde nadir bir parça yer almıyor.

İlginç bir şekilde, geçtiğimiz yılki 75948 Hogwarts Clock Tower setinde olduğu gibi yine Noel partisi temalı bir set karşımıza çıkıyor. Harry Potter ve Melez Prens’teki Slug Kulubü’nün Noel partisini konu alan bu set, minifigürleri ve odaları itibariyle önceki setlerden farklılaşıyor ve tamamlayıcı bir yapı sunabiliyor.

Setin içerisinden bir Harry Potter setine göre makul sayılabilecek ölçüde sticker yer alıyor. Çoğu sticker da daha çok dış cepheyi renklendirmeye yarıyor.

 

Daha önceki Hogwarts setlerine benzer bir şekilde, seti üç modül halinde inşa ediyorsunuz ve diğer Hogwarts setlerine benzer bağlantı noktalarına sahip. Modül bağlantıları ise dik açılarla yapılıyor.

6 numaralandırılmış pakette gelen seti inşa etmesi hızlı ve kolay ama can sıkıcı kolaylıkta da değil. Özellikle de serayı ve Astronomi Kulesi’nin çıkıntısını inşa etmek keyifli.

 

Minifigürler

Setin içerisinden 8 minifigür çıkıyor ve çoğunluğunun gövde parçaları bu sete özel ve önlü arkalı baskılara sahip. Tüm minifigürlerin kafalarının iki yüzü de baskılı, böylece farklı anları canlandırmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Minifigür Serisi Doğrulandı - İlk Bilgiler

İlk görseldeki minifigürler soldan sağa, Harry Potter, Hermione Granger, Ron Weasley ve Lavender Brown’den oluşuyor. Bu sene ekibin büyüdüğünü ve standart boyda bacaklarla geldiğini görüyoruz. Harry, Hermione ve Ron yine tümüyle farklı bir kıyafetle karşımıza çıkıyor. Tabii Harry ve Hermione’nin kıyafetlerinin (yine) balo kıyafeti olması, kullanım alanlarını biraz kısıtlıyor; fakat Harry’nin koyu takım elbisesinin Harry Potter teması dışında kullanım alanları olabilir. Ron’un kazağı ise dikkat çekici. Lavender’ın ilk minifigürünü ise bu sette görüyoruz. Gövde baskısı yine takdire şayan.

Dört minifigürün de daha olumsuz duyguları simgeleyen ikinci yüz baskıları mevcut.

 

İkinci görseldeki minifigürler soldan sağa, Neville Longbottom, Horace Slughorn, Luna Lovegood ve Draco Malfoy’den oluşuyor. Her ne kadar balo kıyafetleri olması kısıtlayıcı olsa da Neville ve Luna sempati duyulan karakterler olarak bulundukları setlerde memnuniyet uyandırıyorlar. Slughorn’un ise minifigür serisi dışında ilk defa bir sette yer aldığını görüyoruz. Malfoy ise setin en zayıf minifigürü olarak klasik Slytherin kıyafetleri içerisinde farklı bir şey sunamıyor.

 

Tamamlanmış Model

Önyüzden baktığımızda önceki Hogwarts setlerini tekrar etmeyen bir yapı sunması sadece inşa deneyimi değil, aynı zamanda tasarımsal açıdan da sevindirici.

 

İç mekan açısından ise, biraz fazla basit kalıyor; fakat yine aslına sadık olarak Harry Potter ve Melez Prens’ten sahneler barındırıyor.

 

Bu sahnelerden ilki ve bizim en çok beğendiğimiz kısım seralar. Küçük olmasına rağmen detaylı ve çatısı değişik bir inşa tekniği kullanıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21328 SEINFELD

 

Ana binada ise yukarıdan aşağıya, Ravenclaw yatakhanesi, Slughorn’un İksir sınıfı ve büyük ölçüde boş bir giriş yer alıyor.

Setin tasarımı itibariyle iç mekanlar çok küçük ve detaylar açısından cılız kalmış. Bu açıdan hikaye anlatmak ve oynamak biraz daha güç.

 

Astronomi Kulesi ise önden bakınca sanki düşecekmiş gibi dursa da oldukça sağlam bir yapıya sahip ve kullanılan yapım teknikleri itibariyle de ufkunuzu açıyor.

 

Kulenin içerisi ise şekli nedeniyle çok fazla detaya izin vermese de aslını andıran dokunuşlar barındırıyor.

 

Genel Değerlendirme

Modüler Hogwarts setlerinin dördüncü üyesi 75969 Hogwarts Astronomy Tower ile kalemiz oldukça kapsamlı bir şekilde bir araya geliyor ve özellikle de kule tasarımlarıyla kaleyi zenginleştiriyor.

Özellikle de 75948 Hogwarts Clock Tower setine kıyasla hem tek başına, hem de diğer setlerle birlikte sergileme açısından iyi bir performans sunan bu set, oynanabilirlik ve çeşitlilik anlamında ise aynı performansı gösteremiyor; zira yine bir yılbaşı balosu görmemizin yanı sıra dış cephenin farklı tasarımı nedeniyle iç mekanlar yeterince detay barındırabilecek kadar büyük değil.

 

Yine de inşa deneyimi ve özel minifigürleri ile oldukça tatmin edici olan ve selefinden daha çok beğendiğimiz bu set, ülkemizdeki Harry Potter setlerinin yüksek fiyat çarpanından etkilendiği için almadan önce biraz daha düşünmenize yol açıyor; fakat tabii modüler Hogwarts setlerini biriktiriyorsanız atlamamanız gereken bir set olacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.