LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75948 Hogwarts Clock Tower (Saat Kulesi)

,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yılın en büyük LEGO Harry Potter seti olan Hogwarts Clock Tower (75948 Hogwarts Saat Kulesi) olacak.

Özellikle geçen sene çıkmış olan mikro ölçekli Hogwarts setini (71043) ölçeği ya da fiyatı nedeniyle almamış olanlar için alternatif olma yolunda ilerleyen modüler Hogwarts setlerinin bu yılki yeni üyesi beklentileri karşılıyor mu gelin bakalım.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar

Türkiye fiyatı 649,90 TL, Amerika fiyatı $89,99 ve Avrupa fiyatı €89,99 olan bu set, 922 parçadan oluşuyor. Bir sonraki bölümde değineceğimiz üzere 8 özel baskılı minifigür içermesi itibariyle fiyatının hakkını veriyor olsa da özellikle ülkemizde biraz pahalı bir fiyat noktasında. Bununla birlikte, diğer yeni nesil LEGO Harry Potter setleri gibi, öncelikli olarak filmleri baz alan bir set olduğunu söyleyebiliriz; zira kitaplarda Saat Kulesi’nden doğrudan söz edilmiyor.

Setin parçaları 6 numaralandırılmış poşette geliyor. Birkaç baskılı parça ve minifigür parçaları dışında çok fazla nadir parça barındırmıyor. Düzgün yapıştırmanızın çok da kritik olmadığı makul sayıda sticker’a sahip bir set. Sınıf Başkanları Banyosu’nun camındaki denizkızını simgeleyen sticker’ın tasarımı çok hoş dururken, Seçmen Şapka’nın geçtiğimiz yıl üretilmiş yeni bir parçası olduğu halde sticker ile temsil edilmesi hoş olmamış.

 

Minifigürler

Setin içerisinden 8 minifigür çıkıyor ve tümünün gövde parçaları bu sete özel ve önlü arkalı baskılara sahip. Bu açıdan, bu gövdeler, kişisel tasarımlar yapanlar için ayrıca değerli parçalar olacaktır. Tüm minifigürlerin kafalarının iki yüzü de baskılı.

İlk görseldeki minifigürler soldan sağa, Harry Potter, Hermione Granger, Ron Weasley ve Cedric Diggory’den oluşuyor. Harry ve Ron, ilk defa geçtiğimiz yıl Harry Potter minifigür serisinde gördüğümüz hareket edebilen kısa bacaklara sahip. Hermione ise daha önce görmediğimiz bir yapım tekniği ile elbiseli tasarlanmış.

 

İkinci görseldeki minifigürler soldan sağa, Albus Dumbledore, Fleur Delacour, Viktor Krum ve Olympe Maxime’den oluşuyor. Dumbledore’un bu sete özel saç ve sakal parçaları oldukça ilgi çekici. Madame Maxime’in eteği için de boyunu uzatabilmek adına standart etek parçası yerine baskılı bir eğimli yapım parçası kullanılmış.

İlginizi Çekebilir:  Yılbaşı İncelemesi: 70423 LEGO HIDDEN SIDE Paranormal Intercept Bus 3000

 

Set İnşa Deneyimi

9+ bir set olarak, 6 parçaya bölünmüş inşa adımları çok yormuyor ve yeterli ölçüde keyifli. Binayı üç modüler parça halinde inşa ediyorsunuz. Bu da özellikle modüler Hogwarts’ınızın ya da bu setin tek başına sergilenebilmesi için size esneklik kazandıran bir yapı sunuyor.

Seti inşa ederken en keyifli noktası ise saat kulesini arkasından inşa ederken, ön yüzünün nasıl oluştuğunu görmüyor olmanız. Saat kulesinin arkasındaki odaları inşa etmeye odaklanmışken bir anda ön yüzünü çevirdiğinizde neredeyse tamamlanmış bir saat kulesi ile karşılaşıyorsunuz.

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış modelin ön yüzü güzel mimari detaylar barındırıyor ve hem tekil olarak, hem de diğer setlerle birlikte sergilenmeye oldukça uygun.

 

Aslına sadakat açısından değerlendirdiğimizde modelin ön yüzü filmlerle kıyasladığımızda nispeten aslına sadık olsa da modelin arka tarafı tümüyle oynanabilirliğe ve setin cazibesini artırmaya yönelik olarak, Harry Potter ve Ateş Kadehi’nden sahneler barındırıyor. Konum itibariyle doğru yerlerinde olmayan birbirinden bağımsız odalardan oluşan bu tasarım, mikro ölçekli Hogwarts Castle (71043) setinin tasarımını andırıyor.

Saat kulesinin arkasında, en altta, Ateş Kadehi’nin olduğu Büyük Salon’dan bir parça, orta katta Deli Göz Moody’nin Karanlık Sanatlara Karşı Savunma sınıfı, üst katta ise yatakhaneden bir parça yer alıyor. Alanlar biraz dar olsa da tasarımlar kendi içinde tutarlı. (Büyük Salon’un bu parçasının, modüler Hogwarts setlerinin ilk üyesi olan Büyük Salon seti ile hiçbir modüler bağlantısı yok.)

 

En tepede, saati çevirebildiğiniz basit bir LEGO Technic mekanizması da yer alıyor.

 

Aradaki iki katlı kulenin üst katında Düşünseli ile birlikte Dumbledore’un ofisi, alt katında ise Sınıf Başkanları Banyosu yer alıyor. Odaların yine dar ama detaylı tasarımlara sahip olduğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10943 Mutlu Çocukluk Anıları

 

Kenardaki kulede ise dans pisti ve küçük bir şömine yer alıyor. Noel Balosu’nu (Yule Ball) canlandırabileceğiniz aksesuarlar ile de model tamamlanıyor.

 

Setin oynanabilirlik odaklı olmasının en önemli göstergelerinden biri ise dans pisti. Basit bir mekanizma ile minifigürleri dans ettirebiliyorsunuz. Tabii minifigür seçkisinin buna uygun olarak Hagrid’i ve diğer dans eşlerini içermesi de iyi olabilirdi.

 

Genel Değerlendirme

Mikro ölçekli Hogwarts Castle (71043) setine benzer bir tasarım kimliğine sahip ve yeni nesil LEGO Harry Potter setlerinin ikinci dalgası olarak, Hogwarts Clocktower, oldukça oturaklı bir set olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte, bu setin cazibesinin kısıtlı kalacağını da söyleyebiliriz. Eğer diğer modüler Hogwarts setlerine sahipseniz almayı isteyeceğiniz bir set olacaktır; fakat tek başına almayı düşünüyorsanız, tasarımı bir Great Hall (75954 Büyük Salon) kadar güzel değil, fiyatı da Whomping Willow (75953 Şamarcı Söğüt) kadar erişilebilir değil.

 

Setin minifigürleri asıl ayırt edici noktası ve 8 adet minifigür hiç de azımsanacak bir sayı değil; fakat setin fiyatı sadece minifigürleri için almayı düşünemeyeceğiniz kadar pahalı kalıyor. Bu nedenle de eğer çok sıkı bir Harry Potter hayranı ya da modüler Hogwarts koleksiyoneri değilseniz, bu set yerine bu yıl çıkan diğer LEGO Harry Potter setlerini önceliklendirebilirsiniz. Harry Potter hayranı olmayanlar için ise aynı dönemde çıkan bu fiyat noktasındaki diğer temalardaki setleri düşündüğümüzde bu set pek de tercih edilecek bir set olmayacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.