LEGO Harry Potter Hogwarts Castle (71043) Seti Duyuruldu

,

Uzun süredir geleceği söylenen ve heyecanla beklenen LEGO Harry Potter Hogwarts Castle (71043 – Hogwarts Kalesi) sonunda resmi olarak duyuruldu.

Nanofigür boyutunda olmasına rağmen 6020 parçadan oluşan bu set, görkemli bir görünüme sahip ve şimdiye kadar çıkmış en büyük ikinci LEGO seti unvanını taşıyor. Model, kaynak materyale sadık birçok detay içeriyor ve Harry Potter hayranı olun ya da olmayın keyifli bir inşa deneyimi sunacağa benziyor. Bununla birlikte, bu detayların tam olarak yansıtılabilmesi için çok sayıda sticker içeriyor olması biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Parça sayısına göre fiyatı makul görünen bu sette, 27 nanofigürün (resmi terim: microfigure) yanı sıra; bu sete özel olarak, Hogwarts’ın dört kurucusu, Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin ve Rowena Ravenclaw’ın minifigürleri yer alıyor.

Geçerli olduğu ülkelerde LEGO VIP sadakat programı üyeleri için 15 Ağustos’ta, herkese açık olarak da 1 Eylül’de piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $399,99, Avrupa fiyatı ise €399,99 olacak 6.020 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

Hogwarts Kalesinin sihrini keşfedin!

LEGO Harry Potter 71043 Hogwarts Kalesi’nde sihri canlandırın. Detaylarla dolu bu LEGO Harry Potter koleksiyon parçası 6000’in üzerinde parça içermekte ve tatmin edici bir inşa deneyimi sunmaktadır.

Harry Potter serisindeki önemli anlarla dolu bu sette; küçük ve büyük kuleler, odalar, sınıflar, yaratıklar, Şamarcı Söğüt, Hagrid’in kulübesi gibi çok sayıda ikonik özellik keşfedeceksiniz.

Bu ileri seviye yapı seti; öğrenciler, öğretmenler ve heykelleri temsil eden 4 minifigür ve 27 mikrofigür (nanofigür) ve de 5 Ruh Emici ile mükemmel Harry Potter hediyesidir.

Hogwarts Kalesi 58 cm yükseklikte, 69 cm genişlikte ve 43 cm derinliktedir.

 

İlginizi Çekebilir:  Yaz 2019 LEGO ARCHITECTURE Set Görselleri

Fotoğraflardan sonra basın bülteninin tümünü İngilizce olarak da bulabilirsiniz.

 

71043 LEGO Harry Potter Hogwarts Castle Basın Bülteni:

Explore the magic of Hogwarts Castle!

Make the magic come alive at the LEGO Harry Potter 71043 Hogwarts Castle! This highly detailed LEGO Harry Potter collectible has over 6,000 pieces and offers a rewarding build experience.

It comes packed with highlights from the Harry Potter series, where you will discover towers, turrets, chambers, classrooms, creatures, the Whomping Willow and Hagrid´s hut, plus many more iconic features.

And with 4 minifigures, 27 microfigures featuring students, professors and statues, plus 5 Dementors, this advanced building set makes the perfect Harry Potter gift.

 • Includes 4 minifigures: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Salazar Slytherin and Rowena Ravenclaw, with a buildable minifigure display stand.
 • Also features 27 microfigures: Harry Potter, Ron Weasley, Hermione Granger, Draco Malfoy, Albus Dumbledore, Professor Snape, Professor McGonagall, Remus Lupin, Professor Dolores Umbridge, Argus Filch, Lord Voldemort, Bellatrix Lestrange, 3 students from each of the 4 houses, 2 chess pieces and the Architect of Hogwarts statue and 5 Dementors, plus Aragog the spider and the Basilisk figures, and a buildable Hungarian Horntail dragon.
 • Features a buildable microscale model of Hogwarts Castle, hut of Hagrid, Whomping Willow tree and 5 boats.
 • Hogwarts Castle features the Great Hall with buildable ‘stained glass windows’, house banners, benches, tables, flaming torches and moving staircases; potions classroom with racks of jar elements; Defence Against the Dark Arts classroom with assorted potion jars, gramophone and a closet containing a boggart; Chessboard Chamber with chess piece elements; Room of Requirement with assorted elements, including the Goblet of Fire and the vanishing cabinet; Chamber of Secrets with the Basilisk and Tom Riddle’s Diary; hidden Devils Snare room with vine elements; Gryffindor common room with fireplace and seating; Professor Dolores Umbridge’s office with desk, chair and pink furnishings; library with bookcase and desks; and Professor Dumbledore’s office with the Griffin statue entrance and Memory cabinet.
 • Hagrid’s hut features Aragog the spider and buildable pumpkins.
 • The Whomping Willow includes the buildable blue Flying Ford Anglia car in its spinning branches.
 • Also includes 5 buildable boats.
 • Take a seat in the Great Hall and feast with the Hogwarts professors and students!
 • Sneak your way into the Chamber of Secrets through the secret entrance and face the Basilisk!
 • Attend a Defence Against the Dark Arts class to learn how to protect yourself from dark magic!
 • Climb the moving staircase!
 • Study for your Ordinary Wizarding Level exams in the library.
 • Accessory elements include the Sword of Gryffindor, Helga Hufflepuff´s cup, wands, potions, house banners, flames, a cauldron and 2 magnifying glasses.
 • Microfigure accessories include 2 chess statues and the Architect of Hogwarts statue.
 • Hogwarts Castle measures over 22” (58cm) high, 27” (69cm) wide and 16” (43cm) deep.