Yeni Nesil Kindle Cihazları Duyuruldu: Kindle Touch, Kindle Fire ve Yeni Kindle

Kindle almayı planlayanlar bu planlarını bir iki hafta erteleyebilir, Amazon bugün dört yeni nesil Kindle cihazını duyurdu:

79 dolarlık E-Ink Kindle (Şimdi satışta)
99 dolarlık E-Ink Kindle Touch (Ön siparişe açık, 21 Kasım’da satışta)
149 dolarlık E-Ink Kindle Touch 3G (Ön siparişe açık, 21 Kasım’da satışta)
200 dolarlık LCD Renkli Ekranlı Kindle Fire (Ön siparişe açık, 15 Kasım’da satışta)

İlla klavye isteyenler için, mevcut Kindle’ların ismi de Kindle Keyboard oldu ve wifi modelinin fiyatı 99 dolara düştü:
99 dolarlık E-Ink Kindle Keyboard (Şimdi satışta)
139 dolarlık E-Ink Kindle Keyboard 3G (Şimdi satışta)

Cihazlar hakkında daha fazla bilgi elde ettikçe gelişmeleri paylaşacağım ve tüm detaylar netleşince yeni nesil cihazları kapsayan yeni bir yazı yayınlamayı umut ediyorum.

Böylece Türkiye’de malum markanın e-kitap okuyucu cihazlarının tek avantajı olan dokunmatik ekran konusunda da Kindle ile atışma şansı kalmadı. :)

Ayrıca, 200 dolarlık fiyatı ile Kindle Fire da iPad’e ciddi bir rakip olmuş durumda.

61 cevaplar
 1. akali says:

  Kindle aldım ve 10 gün geçmeden bu haberi almak sevindirici:) Aslında yeni ipad tarzı cihazla birlikte fiyatların düşmesini bekliyordum ama diğer cihazlar süpriz oldu.

 2. mehmet demir says:

  yaaa çok süper olmuş. ben kafaya takmıştım Kindle 3’ü yani şimdiki Keyboard modeli oluyor kendisi. 40 dolara yakın bir düşüş. çok uygun geldi. şimdi iş sahibinden.com daki satıcımı uyarıp fiyat düşürmesini istemek…bu sayede belki ışıklı kılıfını da alabilirim gibi geliyor. hadi bakalım…

  • mehmet demir says:

   şimdi gördüm bu 79 dolarlok modelde kitap kiralama seçeneği varmış. aslında o da fena sayılmaz

  • Burak says:

   Satıcı fiyat düşürmeyebilir, sonuçta şu anda sattığı cihaz muhtemelen daha önceden 114/139 dolara alınmış olanlardan olabilir.

 3. harleyquin says:

  Kindle Fire, iPad ‘den farklı bir pazarı hedeflemiş gibi; gerek boyut gerek diğer donanım özellikleri bakımından.. hatta kendi pazarını yaratma potansiyeli bile var.. kullanıcı değerlendirmeleri gelmeye başladıkça daha net göreceğiz; yalnız OS olarak ne kullandığını anlayamadım. eski sürüm bir Android gibi duruyor; Amazon tarafından özelleştirilmiş bir versiyonu da olabilir.

  Biliyorum detaylar netleşmedi ama; şu halleriyle bi Yeni Nook Touch vs. Kindle Touch karşılaştırması yapılabilir ve yapılırsa kim, hangi alanlarda galip çıkar merak ediyorum.
  Bir-iki ay içinde kararımı netleştirip bir Nook/Kindle Touch siparişi vermenin zamanı geldi artık.

  • Burak says:

   Amazon tarafından özelleştirilmiş Android 2.1 ya da 2.3 kullanıyor. (Versiyonu henüz bilinmiyor.)

   Piyasa analistlerine göre, Kindle Fire orta fiyatlı tüm tabletleri öldürmüş durumda. Şu anda piyasada ya iPad gibi pahalı üst seviye ya da Kindle Fire gibi ucuz giriş seviyesinde tabletler rekabet edebilecek. Hatta bir yazıda birkaç ay içinde ucuz tabletler için fiyat noktasının daha da aşağıya gidebileceği söyleniyor.

 4. Musti says:

  Amazon dağıtmış ortalığı. Çinden 150-200 dolarlık tablet alan Türk insanı için
  fiyatı ve özellikleri harika. Tabi Amazon kalitesiyle.

 5. vaiocnr says:

  Asıl 79$’lık Kindle çok cezbedici gözüküyor. Oldukça hafif, estetik ve fiyatı çok uygun. Pearl e-ink teknoljisi muazzam bir okunabilirlik sağlıyor. Kindle Fire ise hiç çekici gelmiyor. 4.Jenerasyon iPod Touch bile bundan bin kat iyidir. 3g iPad kullanan birisi olarak düşüncem, Kindle Fire; Mobee, Onyo, Exper gibi tabletlerin rakibi olur ancak.

  • Burak says:

   79 dolarlık Kindle’ın özelliklerini detaylı inceledim. Diğer Kindle’lardaki 4GB hafızanın aksine 2GB hafızaya sahip ve ses özelliklerinden yoksun. Buna karşın, 79 dolar gibi bir fiyatla rekabet edebilmek gerçekten zor.

 6. vaiocnr says:

  2gb’ın ne kadarını kullanacağız ki, 1400 kitap neyimize yetmiyor? Asıl fark pil ömründe sanki. Fabrika verilerine göre pil ömrü Kindle Keyboard ve Touch 2 ay, Kindle ise 1 ay.

  • thomass says:

   Klavyeyi 5-yönlü tuşla kullanmak da çok ergonomik olmasa gerek. Bence bir yirmi dolar daha verip ya touch ya da Kindle-keyboard almalı.

 7. SevdakaR says:

  5-6 ay önce binbir emekle Kindle Keyboard (3. Jenerasyon reklamsız olanı) almıştım. Şu cihazların çıkmasına üzülsem mi sevinsem mi anlamadım doğrusu. Keyboard benim için önemli değil. Ama özellik ve kalite açısından daha iyi ise bu yeni çıkanlar o zaman içim içimi yer. :S

  • Burak says:

   Donanım özellikleri olarak cihaz boyutu ve giriş yöntemi dışında klavyeli ve dokunmatik model birebir aynı. Muhtemelen bir yazılım güncellemesi ile yazılımsal özelliklerini de aynı seviyeye getirirler.

   79 dolarlık Kindle özellik anlamında bir alt seviyede konumlandırıldığı için bu konuda dert etmenize gerek yok.

   • SevdakaR says:

    Yorum için teşekkür ederim. Rahatladım aslında. Kindle Keyboard Wi-Fi (3. Jenerasyon reklamsız) alarak hala iyi seçim yaptığımı düşünüyorum. Yeni çıkan (Fire hariç :D) modelllerde de pearl ekran kullanılıyor. 79 Dolar olan modelde MP3 çalmıyor. Dokunmatik ekran Kindle’ların güneş altında az da olsa parlama/yansıma yapacağını ve bununda okuma zevkini biraz düşüreceğini sanıyorum; tabi ekranda oluşacak parmak izlerini de unutmamak lazım.

    Bu arada:
    *Reklamlı olan yeni nesil Kindle 79 Dolar.
    *Reklamsız olan yeni nesil Kindle 109 Dolar.

    *Reklamlı olan yeni nesil Kindle Touch 99 Dolar.
    *Reklamsız olan yeni nesil Kindle Touch 139 Dolar.

    *Reklamlı Kindle Touch 3G 149 Dolar.
    *Reklamsız Kindle Touch 3G 189 Dolar.

    *Reklamsız Kindle Keyboard 139 Dolar.

    Kindle Touch ile keyboard modeli arasında kalsam peşin konuşmak gibi olmasın ancak büyük ihtimal keyboard olanı alırdım.

    Çok teşekkür ederim.

    • Burak says:

     Sizin kaygılarınızın farkında oldukları için dokunmatik ekran için ekrana bir tabaka daha eklemek yerine ekranın kenarlarına eklenen kızılötesi sensörler ile dokunmatik işlevini sağlıyorlar.

     Aşağıdaki yazıda bu konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz:
     http://www.cnn.com/2011/09/29/tech/gaming-gadgets/kindle-touch-screen/

     Kindle Touch, Yeni Nook ve Yeni Sony Reader Wifi infrared dokunmatik teknolojisini kullandığı için görüntü kalitesinde bir düşüş olmuyor. Oysa Reeder’larda kullanılan kapasitif dokunmatik görüntü kalitesinin düşmesine yol açıyor.

     Bu nedenle Kindle Touch, Yeni Nook ve Yeni Sony Reader, infrared dokunmatik ve E-ink Pearl kullandığı için Reeder’lardan özellik ve fiyat olarak kat kat daha iyi.

   • SevdakaR says:

    Gerçekten peşin konuşmamak her zaman için en iyisimiş. :) Dokunmatik ekranların güneş altında zaafiyet göstermemesi kanımca çok önemli bir teknoloji. Amazon, Nook gibi firmalar yeni nesil cihalarında bunu kullanıyor ise muhtemelen pratikte de olumlu sonuçlar verecektir. Kullanıcı deneyimlerinden, daha büyük ihtimal sizin deneyimlerinizden yola çıkarak yakın/orta vadede farklı bir karar alma niyetine düştüm.

    Teşekkür ederim.

 8. Ali ilker Yapıcı says:

  Tamda Kindle keyboard almaya niyetlenmişken Kindle Touch’ın piyasaya çıkacak olması süpriz oldu benim için. Aradığım şey E-ink teknolojisi olduğu için Kindle fire’ı mevzu bahis etmiyorum bile.
  Gerçi amazon.com’da tüm kindle modellerinin teknik karşılaştırılması var ama kullanıcı olarak(henüz piysada olmadığını biliyorum) nasıl artı ve eksileri olabilir?

  • Burak says:

   Kindle touch ve Kindle keyboard arasında çok fazla fark yok gibi görünüyor, tabii klavyesi olmadığı için Kindle touch’un boyutu biraz daha küçük.
   Normal Kindle’ı ise cihazınızda müzik dinlemeyecek ve yazı yazmayacaksanız almak daha mantıklı.

   • harleyquin says:

    peki, Kindle Touch vs. Nook Simple Touch karşılaştırması yapsak; yine “müzik dinlemiycek ve browser’da gezinmiycekseniz Nook alın” cevabını mı alırdık?
    yoksa ucuz olanı seçip Kindle alın mı derdiniz?

    • Burak says:

     Müzik dinlemeyecek ve browser’da gezinmeyecekseniz, zaten muhtemelen klavyeye de çok ihtiyacınız olmayacaktır, bu durumda Nook’tan 60 dolar daha ucuz olan normal Kindle’ı alın derdim.

     Eğer Kindle Touch ve New Nook karşılaştırması isterseniz, özetle, her iki cihazın da ekran boyutu, ekran teknolojisi ve pil ömrü aynı. Bu nedenle de 40 dolar ucuz olduğu için Kindle touch çok daha mantıklı bir tercih. Tabii browser ve mp3 player ekstraları.

     Kindle Touch’ın avantajları: 40 dolar daha ucuz, mp3 desteği ve web tarayıcısı, 4GB sabit bellek
     Nook’un avantajları: 2GB artırılabilir bellek, EPUB desteği

   • harleyquin says:

    Türkçe karakter desteğini doğal olarak vermesi ve formatlar konusundaki esnekliği de Nook’u bir (ya da yarım) adım öne çıkarıyor olabilir, sanırım.

    • Burak says:

     Türkçe karakter desteği native olarak Kindle’da da var; fakat ülkemizdeki kitaplar EPUB formatında satıldığı için Nook doğrudan destekliyor. Kindle’da ise takla atmak gerekiyor.

   • harleyquin says:

    Nook’un avantajları yanında dezavantajlarını da söylemekte yarar var tabi: Sayfaları landscape (yatay) modda görüntüleme mevcut değil ve pdf dosyalarında zoom yapamıyor. tabi bu özelliklerin karşılaştırmasını yapmak için Kindle Touch’ı da görmek lazım. Onun özelliği olarak saydığımız web-browsing ise 3G bağlantılarda sadece Store ve Wikipedia ile sınırlı, onu belirtmek gerekir. Yani Amerika’da bile kullanıyor olsanız, bunlar dışında surf yapmak için wi-fi aramak zorundasınız.

 9. kuzuşiş says:

  79$ kindle alacak olanlara bir kaç önerim var. “Kİndle keyboard mı alsam?” diyorsanız, özellikle okumanızı tavsiye ederim. (not: keyboardı 99, yenisini 79 olarak adlandırıyorum)

  Kitap okuyucuların asıl amacı kitap okuyucudur. Kindle alırken önceliğiniz kaliteli bir okuma olmalı. Müzik dinlemek, webde dolaşmak, oyun oynamak gibi özellikler cihazda bulunsa dahi, bunlardan verim alamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Dolayısıyla, iyi bir kitap okuyucuda aranması gereken temel özellik konforlu bir kitap okuma ortamı sağlamasıdır; gerisi teferruat…

  Yukarıdaki bilgilerden hareketle; 79, temel özellikleriyle (kitap okuma) 99’dan farklı olmadığı için her ikisi birbiri yerine tercih edilebilir. Bana sorarsanız, 79 temel özellikleri yönüyle ve fiyatıyla ön plana çıkmaktadır ve tercih sebebidir. 79’un, 99’a göre oldukça küçük ve zarif oluşu; taşıma ve okurken kibar durması bakımından 79’u 99’dan bir adım öne çıkarmaktadır. 79’un 99’dan eksik özellikleri hafızasının 2gb daha düşük olması, müzik, seslendirme özelliği gibi şeylerdir. Kitap okuma cihazında, kitap okurken müzik dinlemenin tavsiye edilmediğini, kitap boyutlarının düşüklüğü sebebiyle hafıza kartına kısa vadede ihtiyaç olmaycağını (çok gerekirse, okuduğunuz kitapları siler yerine yenilerini yüklersiniz. ayrıca, 2gb yetmeyecekse 4gb de yetmeyecektir.), şuan için seslendirecek Türkçe kitapların bulunmaması sebebiyle seslendirme özelliğinin fazla mühim olmadığını utunmayın.

 10. celal caner says:

  peki kindlelar içerisinde microsd ile hafızasını genişletebilceğim bir model var mı?

  duyduğuma göre kitaplar silinince o kitapla ilgili notlarda(my clippings) siliniyormuş. bunu pek istemem doğrusu :)

  • Burak says:

   Hayır yok. Kitaplar silinince clippings’ler siliniyor mu hiç dikkat etmedim; fakat My Clippings denilen şey aslında kitaplarınızla aynı klasörede bulunan My Clippings adı altındaki bir salt metin dosyası. İstediğiniz zaman cihazınızdan bilgisayarınıza alabilir ve Notepad ile açıp istediğiniz gibi içeriğini kullanabilirsiniz. Bu yüzden bu konuda sıkıntınız olmasın.

 11. celal caner says:

  Elimde 150 mblık pdfler var. (bol grafikli ders kitabı) bunların üzerine not alınabilir hale getirmek için mobi ye mi çevirmem gerekli?
  kitaptaki grafiklere veya yazıya zoom yapabiliyor muyuz? bazen hassas resimler olabiliyor?

  birde elimde jpeg resimlerden oluşan bir kitap var. yani her sayfa bir resim. bunu üzerine not alınabilir ve zoom yapılabilir şekilde kullanmak istiyorum.

  bunları kindle da bir şekilde yapabilir miyim? herhangi bir formata çevirerek vs.

  Farkettiğiniz üzere bol miktarda nol alma ve altını çizme yapacağm. bu durumda kindle touch bana uygun bir cihaz mı?

 12. ahmet ekin says:

  kindle touch modellerinde, dokunmatik olması nedeniyle bir katman olmayacağını yazmısınız yanlıs hatırlamıyorsam. Satışa sunulanlar bunu basarabilmiş mi gerçekten bilgimniz var mı acaba

  • Burak says:

   Infrared teknolojisi kullandığı için Kindle Touch, Nook Simple Touch ve Sony Reader’ın hiçbirinde ek bir katman yok.

 13. vaiocnr says:

  Bende hem Kindle Keyboard, hemde 79$’lık yeni model var. İkisi arasındaki donanımsal farklardan biriside hiç bahsedilmeyen ekran farkı.İkisini yanyana koyunca farkettim.Yeni Kindle daha sarımsı bir ekrana sahip.Teknik açıdan bir fark var mı acaba? Birisini elden çıkaracağım.Halen karar verebilmiş değilim.Artı Kindle Keyboard fiyatı birden 139$’a çıktı :) Amazon’un sitesinden isteyen bakabilir.

 14. Serdar says:

  … sitesinde kindle touch modelini kargo dahil 149 dolara satiyorlar. Almak istiyorum ama daha ucuza bulabilir miyim acaba?

  • Burak says:

   Ben bu siteye güvenmiyorum açıkçası. Türkiye’den ulaşabileceğiniz bir kontak bile vermemişler ve kesinlikle üzerine kâr koyup satıyorlar, dolar bu kadar yükselmişken bu tarz sitelerden boş yere kazık yemeyin. Kindle Touch 99 dolar, yani üzerine 50 dolar koyup satıyorlar.

   Siteden anladığım kadarıyla DHL ile gönderiyorlar, ne idüğü belirsiz ve e-ticaret altyapısı bile kuşkulu olan bir site yerine yarı fiyatına Borderlinx kullanabilirsiniz, Borderlinx DHL’in partneri olduğu için daha hesaplı.

   Ben örnek olması açısından yazıda isimlerinden söz ettiğim iki gönderi sitesinden 3 pound’luk bir paket için hesapladım, birinde 23 dolar, diğerinde 44 dolar çıktı. (Bu iki sitede de üyelik ücreti yok, yani tek ödeyecekleriniz bu ücretler.)

   Kendiniz de bu servislerin hesaplama araçlarını kullanarak hepsinde 50 dolardan daha ucuz kargo ücretleri olacağını görebilirsiniz. Sadece Kindle sipariş etmeniz durumunda pakedinizin ağırlığı 3 pound’dan bile düşük olacak; ama garantili olması açısından ben 3 pound hesaplıyorum.

   Kısacası, böyle kaynağı belirsiz sitelerden uzak durun.

   • Serdar says:

    Ben borderlinxte de Türkiye için bir iletişim bulamadım. Bu site en azından Türkçe. 5 dolar daha ucuza gelecek diye bir git o siteye üye ol sonra dön ötekine üye ol. Sonra tekrar git paketini gönder. Adamlar Türkçe site yapmışlar, uğraşıyorlar 5 dolar da kazansınlarç Onda da gözümüz olmasın ayıptır. Ayrıca her türlü şirket bilgisi ve iletişim adresi var. Sorduğum sorulara da cevap aldım, siparişimi de verdim. Siteyi google’da aratırsan çıkıyor.

    • Burak says:

     Kimsenin kârında gözümüz yok ama kargo maliyetini düşerseniz cihaz başına en az 25 dolar kazanıyorlar. Eğer ben cihaza bu kadar fark verip alacaksam Sahibinden.com’dan bulacağım satıcılarla yüzyüze görüşüp almayı ya da Gittigidiyor’dan güvenli alışveriş ile almayı tercih ederim, bu siteye kıyasla daha güvenilir ve daha da kolay olur.

     Kısacası, benim önerim eğer Amerika’dan kendiniz almanın stresleriyle uğraşmak istemiyorsanız da Türkiye’den alın, yine yeni bir siteye üye olmakla uğraşmaz ve kredi kartımı kimlere veriyorum diye strese girmezsiniz.

 15. Mehmet says:

  Merhabalar

  Amazon e-book readerlar icin kampanya baslatmis ve iki farkli fiyat secenegi var. “with special offers” olanlari yaklasik 40$ daha ucuz ama onlarda ekran koruyucu olarak sponsor reklamlari komuslar. Yani Kindleli kapattigimizda reklam cikiyormus. Fiyat uygun ama reklam olayini pek tutmadim. Benim sorum su; Kindle daki sponsor reklami ekran koruyucusunu silme imkanimiz varmi?

  • Burak says:

   Reklam olayının kesinlikle hiçbir rahatsızlığı yok ve fiyat farkına değiyor. Zaten kitap okurken reklam çıkması söz konusu değil.
   Evet, reklamı silmek mümkün ama bu konuda yardımcı olamayacağım.

  • Serdar says:

   Bende reklamlı olanını alın. Kapatırken ekranda reklam çıkmasın diye 40 dolar vermek mantıklı değil bence. Bu arada amazon’da kampanya yok. O fiyatlar her zamanki fiyatlar. Sadece sürekli tanıtıyorlar.

 16. maestro_ says:

  Pdf okuma açısından “kindle touch” için olumsuz yorumlar gördüm. Landscape özelliğinin olmaması gibi., ekran rotasyon özelliği de yok. Özellikle pdf okuyacaklar için bu model önerilmiyor.

 17. Mehmet Demir says:

  bu son yorumu görünce biraz geri durdum. az kalsın Touch alacaktım ama. eğer pdfi’yi dzgün okuyamıyorsak ne işime yarayacak ki…. acaba Touch kullanan ve pdf okuma yapanların konu hakkında söyleyecekleri varmıdır?

 18. Mehmet Demir says:

  şimdi Touch ile pdf okuma videolarını izledim. bence çok kaliteli değil. özellike pdf’de her hangi bir resim, tablo, şekil varsa, ya da pdf makale formatıyla iki kolonlu ise çok problemli. zaten bir öğrenci olarak indirdiğimiz yayınların çoğu pdf formatında. yine kararsız kaldım. arkadaşlar eğer aranızda Kindle’larla pdf formatı okuyan varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

 19. harleyquin says:

  istanbul bilişim bu işe de el atmış:

  fakat balıklama atlamadan önce, siteyi henüz tanımayanlar için ekşisözlük başlığından bir entry de paylaşayım:
  “satın aldığım amazon kindle touch 3g ürününü bana kullanılmış olarak yollayan firma. o kadar heves ettikten sonra cihazı açtığımda ekranda hoşgeldin aysel yazması inanın hoş olmadı.”

 20. gabriela olaru says:

  Merhabalar;

  Bu ayın başında kindle keyborad 3 g aldım ve kullanmaya başladım. Bulduğum detayı anlatımlardan dolayı baya yol aldım, ancak çözemediğim bir sorunum var. Kindleımı register edemiyor. Ne zaman bunu yapmayı denesem hata veriyor. Hem internetten amazon hesabımdan, hem de kindle üzerinden register işlemini bir türlü yapamadım. Bundan dolayı collections olayını yapıp kitaplarımı kategorilerine göre ayıramıyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz harika olur.

  • Burak says:

   Cihazınızı 3G değil de wifi üzerinden internete bağlayıp denediniz mi? Eğer olmuyorsa cihazınızın seri no’sunu belirterek Amazon’un müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

 21. x says:

  Hocam elinize sağlık bu kadar emek vermişsiniz yazmışsınız soruları cevaplıyorsunuz. Hani satıcı olsanız siz ne satarsanız ondan alırdım. Ellerinize sağlık tekrar.

  • Burak says:

   Övgüleriniz için teşekkürler. Arkadaşlarıma da sürekli farklı teknolojik ürünler konusunda tavsiyelerde bulunduğum için çevremde de genellikle bu şekilde yorumlar alıyorum, o kadar benimsedim ki görevim sayılır. :)

 22. Ercan says:

  Akademisyenim, bilim dalım matematik. Artan makale ve kitap sayısı nedeniyle artık elektronik ortamda okuma ihtiyacı duyuyorum. ipad almayı düşünürken e-ink teknolojisini duydum. Ancak bazı dosyalarım, tarayıcı ile fotokopilerden oluşturulmuş pdf dosyalar. Bu dosyalar da kindle, nook veya sony reader da okunabilir mi? Matematik notasyonlar, formüller ve grafikler bu okuyucularda sorun yaratır mı? Kısaca teknik yazıları da okuyabilr miyiz?

   • cevat ercan says:

    eğer kalitesi yüksek dosyalar değilse biraz sıkıntı yaşatabilir. bir de 6 inç bu işler için az geliyor. kindle dx e yönelmenizi öneririm

 23. Ali says:

  Arkadaşlar Kindle 3 ekranının bir kısmı beyazlaştı ve dondu ne yapabilirim Türkiyede bu tamiratı yapan firmalar var mı

Yorumlar kapalı.