Amazon Black Friday Haftasında Kindle DX’te 120 dolar İndirim

Daha önceki yorumlarımdan birinde yakın zamanda e-kitap okuyucu alacak olanların biraz daha beklemeleri durumda Şükran Günü haftasında önemli indirimler yakalayabileceklerini söylemiştim. Bu indirimlerin ilk dalgası bugün Kindle DX ile başlamış durumda. 28 Kasım’a kadar Kindle DX’i 379 dolar yerine 259 dolara almanız mümkün.

Kindle DX’i hatırlamayanlar detayları için Türkiye’deki En Kapsamlı E-kitap Okuyucu Araştırması ve İncelemesini gözden geçirebilirler.

Özetle söylemek gerekirse, 9.7 inç E-Ink Pearl ekrana (boyutu tam olarak iPad kadar) ve tüm dünyada çalışan 3G bağlantısına sahip olan Kindle DX‘i yoğunlukla PDF, gazete ve dergi okumak isteyen kullanıcılara tavsiye ediyorum. Özellikle ders kitaplarını elektronik olarak taşımak isteyen öğrenciler için birebir. Buna karşın, daha taşınabilir bir cihaz isteyenler için 6 inç Kindle’lar daha uygun olacaktır.

Bu arada, cuma günü Barnes & Noble mağazalarında Yeni Nook Simple Touch’ı 99 dolar yerine 79 dolara alabilirsiniz. Ne yazık ki bu indirim internet üzerinden yapılan alışverişlerde geçerli değil; fakat Amazon’un Barnes & Noble’ın bu indirimine cuma günü web sitesi aracılığıyla Kindle Keyboard ya da Yeni Kindle ile karşılık vermesi olası. (Geçtiğimiz yıl Kara Cuma gününde Kindle’da ciddi bir indirim yapılmış ve cihaz çok kısa sürede tükenmişti.)

13 cevaplar
 1. Murat Bilici says:

  merhaba Burak bey.Kafaya koydum alacağım bir tane reader fakat hala hangisini alacağıma karar veremedim.Şimdi Amazon Kindle a daha yakınım klavye özelliğinden ve ekonomik olması açısından dolayı …Fakat hafıza arttırılamamsı veTürkiye’deki türkçe kitap bulma zorluğundan dolayı ve idefix ve d&r dan indirdiklerimizi direk kullanmamak zorluğundan dolayı çelişkide kaldım..Acaba bu çok büyük bir çaba isteyen birşey mi epubdan mobiye çevirmek yoksa halledilecek bişiyse kindle almak istiyorum…İnternetende bulduğum kitapları okumak istiyorum ücretli ücretsiz legal illegal ne varsa…O yüzden benim için dogru alet hangisi karar vermekte zorlanıyorum.Türkçe kitaplar için Nook ve Sony daha yakın duruyor Gibi ama nookda da galiba eski nesil ekran tipi var yanlış bilmiyorsam yeni modelleri çıktı mı acaba?.Sony de ve nook da Türkiyedeki sitelerden indirince sorun çıkmıyor bildiğim kadarıyla doğru anlamışım umarım..Sony de Daily PRS-950 modeli düşünüyorum ama diğerlerine göre biraz daha pahalı acaba değer mii..Yoksa kindle alıp netteki programlarla çeviricilerle çözüme gitsem daha mı akıllıca.ve sony in Touch PRS-650 modelinde de wifi yokmuş sizce çok mu büyük eksiklik olur ve dokunmatik olması dezavantaj mı?.Kısacası ben kindle a daha yakınım eğer türkiyedeki kitapları kullanmamda büyük bir sorun çaba yok derseniz onu alacağım.Uzun bir yazı ve birçok soru oldu şimdiden teşekkür ederim..Cevaplarsanız çok sevinirim hemen Amerikadaki arkadaşım vasıtası ile alacağım..

  • Burak says:

   Yazının üzerinden çok fazla zaman geçmemiş olsa da yakın zamanda değişiklikler oldu.

   Şu anda yeni nesil Kindle, Nook ve Sony cihazların tamamı dokunmatik ve Sony’nin önderliğinde bütün cihazlarda kızılötesi dokunmatik kullanıldığı için sıkıntı yaşamazsınız. Bu tekonolojide ekrana herhangi bir katman eklenmiyor, ekranın kenarlarındaki kızılötesi alıcılar ile dokunmatik özelliği sağlanıyor.

   Sony’nin modelleri değişti, en son modeli PRS-T1, PRS-650’nin güncellenmiş üst modeli, eğer dosya çevrimiyle uğraşmak istemezseniz bunu öneririm. Dokunmatik ekranlı, wifi ve EPUB desteği mevcut. Bununla birlikte Yeni Nook’ta da yeni nesil E-Ink Pearl teknolojisi olduğu için sorun olmaz, onu da kullanabilirsiniz.

   Dosya çevrimi çok zor bir iş değil, Calibre otomatik yapıyor, hatta Kindle’da da artık Duokan ve Cool Reader gibi üçüncü parti uygulamalarla korumasız EPUB’ları çevrim işlemine gerek duymadan okumak mümkün. (Kopya koruması kaldırma konusu size kalmış, dosya çevrimine benzer bir işlem olsa da yorum yapamayacağım.)

   Ben tercihimi Kindle’dan yana kullanırım derseniz bu noktada dokunmatik olmayan normal Kindle 79 dolarlık fiyatıyla diğer cihazlardan öne çıkıyor, Sony ve Nook ile karşılaştırabileceğiniz alternatif ise Kindle Touch.

   Eğer maliyet konusunda sıkıntı olmaz derseniz ki Sony Daily’yi düşündüğünüze göre bu konunun sıkıntılı olmadığını düşünüyorum, Sony Daily’yi tavsiye ederdim; fakat Sony ürünlerini basitleştirmek adına şu anda sadece PRS-T1’i satıyor, diğer cihazları uygun fiyatlara bulması biraz güç. Örneğin burada 450 dolara kadar çıkmış durumda.

   Eğer Daily gibi daha büyük ekranlı cihazı tercih edecek ve PDF ağırlıklı okuma yapacaksanız, Amazon’un Black Friday + Cyber Monday indirimi kapsamında bugün gün sonuna kadar Kindle DX‘i 120 dolar indirimli alabilirsiniz.

   Özetle, kitap çevrimi sorun olmaz derseniz Kindle Touch’ı, kitap çevrimi sorun olur dersneniz Sony PRS-T1’i, büyük ekran isterim derseniz Kindle DX’i tavsiye ederim.

 2. Murat bilici says:

  :) .oww Burak bey sizin önerileriniz çok aydınlattı beni sonyde karar kılmıştım fakat Amerika’daki arkadaşımın getirmesi epey uzun sürecek (5-6) ay ve o kadar dayanacağımı sanmıyorum.İStiyorum illede istiyorum diyebilirim reader.Sonuç olarak Türkiye’den gitti gidiyordan ve sahibinden.comdan arastırmalarım ile bir tane maalesef bir tane bulabildim sony reader o da tuzlu bayağı sahibinden.comdaki satan arkadaşı indirime ikna edemedim pek (389 lira istiyor) :(. şu linkte:
  http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-e-kitap-okuyucu-sony-reader-wi-fi-prs-t1bc-kargo-bizden-65884926/detay/
  ,
  Dedim bu para verilmez gibi Nooka yaklaştım gibi şimdi ve onuda gitti gidiyordan buldum 265 lira fiyat olarak daha iyi.şu linkte :http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/barnes-nobles-nook-simple-touch-yeni-dokunmatik-48292049

  ah ah sony gelseydi amerikadan bu kadar uğraşmazdım en başa döndüm.Kindle mı nook mu sony mi kafayı yiyeceğim.Ve kindle da gitti gidiyordan 300-310 arası fiyatlarda buldum da sponsor koruyucu diyor.Bu reklamlar acaba çok bunaltıcı mı olur kindle alsam.Her dakika çıkar mı kitap okurken.Ekranı ne kadar kapsıyor lig tvdeki gibi olmasın reklamlar haha :D..

  Geçen de kindleın bilgisayar için programını indirdim sonra calibreyi de keza öyle gittim idefixden ve d&r dan kitap aldım.İkisinide denemek için .Ve gerekli ayarlamaları yaptım yani calibreden cevirmek için araştırdım hepsini buldum azimle.Sonuç olarak mobiye çevirdim kindleın pc için amazon programında okunuyor acaba orda okuduğum sorunsuzca kindleın kendisinde de okunur mu.Ben okunur diye düşünüyorum.Siz türkçe kitapları sorunsuzca okuyorsunuz di mi.Pdflerde nook mu kindle mı başarılı acaba..

  Kindle da şimdi reklamsız olanlar da sony kadar pahalı o yüzden reklamlı alsam kötü mü olur çok mu engelliyor acaba .Ve kindleın sesli okuma özelliğini ingilizce kitaplar istiyorum amazonda bunlar epeyce mevcut mu yani indirdiğim her kitap için olur mu amazondan yoksa kısıtlı mı.Son olarak sonyden paradan dolayı vazgeçiyorum.

  eksiler artılar dersem:

  Sony istememe rağmen pahalı.

  Nook da mp3 yok sesli okuma yok başka bilmediğim kötü özelliği var mı acaba?

  Kindle da ise hafıza kısıtlı ama o bir şekilde katlanılabilir. Reklamlı yada daha fazla para reklamsız ve türkçe kitap sorunu var.Aslında çözdüm gibi.( burak bey bu kırma olayını burda anlatamıyorsunuz özelden bana yazarak anlatabilir misiniz acaba teşekkürler. sizce daha önceden belirttiniz ama kindle nook arasında çok mu büyük fark var

  Nook ve kindle arasında reklam konusunda tatmin olursam mp3 ve sesli okuma özelliklerinden dolayı alacağım.Yoksa ipodun var nookda ucuz al gitsin diyeceğim kendime.Ama bir şekilde kindle kahretsin çekiyor kendine beni.Ah şu reklamsızlar ucuz olsaydı.Burak bey rica edersem yardım edin uzun mesaj ile bunattıysam özür dilerim gözlerine yazık ettim teşekkürler şimdiden.Yardım edin burak bey :(

 3. Murat bilici says:

  Aklımda iken bir şey daha ekleyeyim Nook da sayfalarda landscape (yatay) modda görüntüleme mevcut değil ve pdf dosyalarında zoom yapamıyor diye okudum bir yerde.Kindle da böyle bir sorun var mı acaba.Bir de wifi ikisinde de var bağlantılarında hangisi daha başarılı acaba.Web tarayıcısı nookda yok kindle da var bu sadece 3G için geçerli ola bir özellik diye biliyorum yanlış mıyım acaba wifiyi etkiliyor mu.Nook wifi açısından kindle dan geri mi acaba.Teşekkürler tekrar

 4. Murat Bilici says:

  .oww Burak bey sizin önerileriniz çok aydınlattı beni sonyde karar kılmıştım fakat Amerika’daki arkadaşımın getirmesi epey uzun sürecek (5-6) ay ve o kadar dayanacağımı sanmıyorum.İStiyorum illede istiyorum diyebilirim reader.Sonuç olarak Türkiye’den gitti gidiyordan ve sahibinden.comdan arastırmalarım ile bir tane maalesef bir tane bulabildim sony reader o da tuzlu bayağı sahibinden.comdaki satan arkadaşı indirime ikna edemedim pek (389 lira istiyor),
  Dedim bu para verilmez gibi Nooka yaklaştım gibi şimdi ve onuda gitti gidiyordan buldum 265 lira fiyat olarak daha iyi.
  ah ah sony gelseydi amerikadan bu kadar uğraşmazdım en başa döndüm.Kindle mı nook mu sony mi kafayı yiyeceğim.Ve kindle da gitti gidiyordan 300-310 arası fiyatlarda buldum da sponsor koruyucu diyor.Bu reklamlar acaba çok bunaltıcı mı olur kindle alsam.Her dakika çıkar mı kitap okurken.Ekranı ne kadar kapsıyor lig tvdeki gibi olmasın reklamlar haha.

  Geçen de kindleın bilgisayar için programını indirdim sonra calibreyi de keza öyle gittim idefixden ve d&r dan kitap aldım.İkisinide denemek için .Ve gerekli ayarlamaları yaptım yani calibreden cevirmek için araştırdım hepsini buldum azimle.Sonuç olarak mobiye çevirdim kindleın pc için amazon programında okunuyor acaba orda okuduğum sorunsuzca kindleın kendisinde de okunur mu.Ben okunur diye düşünüyorum.Siz türkçe kitapları sorunsuzca okuyorsunuz di mi.Pdflerde nook mu kindle mı başarılı acaba..

  Kindle da şimdi reklamsız olanlar da sony kadar pahalı o yüzden reklamlı alsam kötü mü olur çok mu engelliyor acaba .Ve kindleın sesli okuma özelliğini ingilizce kitaplar istiyorum amazonda bunlar epeyce mevcut mu yani indirdiğim her kitap için olur mu amazondan yoksa kısıtlı mı.Son olarak sonyden paradan dolayı vazgeçiyorum.

  eksiler artılar dersem:

  Sony istememe rağmen pahalı.

  Nook da mp3 yok sesli okuma yok başka bilmediğim kötü özelliği var mı acaba?

  Kindle da ise hafıza kısıtlı ama o bir şekilde katlanılabilir. Reklamlı yada daha fazla para reklamsız ve türkçe kitap sorunu var.Aslında çözdüm gibi.( burak bey bu kırma olayını burda anlatamıyorsunuz özelden bana yazarak anlatabilir misiniz acaba teşekkürler. sizce daha önceden belirttiniz ama kindle nook arasında çok mu büyük fark var

  Nook ve kindle arasında reklam konusunda tatmin olursam mp3 ve sesli okuma özelliklerinden dolayı alacağım.Yoksa ipodun var nookda ucuz al gitsin diyeceğim kendime.Ama bir şekilde kindle kahretsin çekiyor kendine beni.Ah şu reklamsızlar ucuz olsaydı.Burak bey rica edersem yardım edin uzun mesaj ile bunattıysam özür dilerim gözlerine yazık ettim teşekkürler şimdiden.

  Aklımda iken bir şey daha ekleyeyim Nook da sayfalarda landscape (yatay) modda görüntüleme mevcut değil ve pdf dosyalarında zoom yapamıyor diye okudum bir yerde.Kindle da böyle bir sorun var mı acaba.Bir de wifi ikisinde de var bağlantılarında hangisi daha başarılı acaba.Web tarayıcısı nookda yok kindle da var bu sadece 3G için geçerli ola bir özellik diye biliyorum yanlış mıyım acaba wifiyi etkiliyor mu.Nook wifi açısından kindle dan geri mi acaba.Teşekkürler tekrar

  • Burak says:

   Kitap okurken kesinlikle reklam çıkması sözkonusu değil. Sadece ana sayfada ve ekran koruyucularda reklam var, sıkıntı yaşamazsınız.
   PDF performansı her iki cihazda da yakın; fakat dokunmatik ekranlılarda hem Nook hem de Kindle’da ekran döndürme imkanınız yok.

   Kindle’daki web tarayıcısı wifi’li modellerinde de var; fakat Nook’ta web tarayıcısı olmadığı için zaten özellik anlamında geri kalıyor.

 5. Murat bilici says:

  ve sony de indirime gitmiş 99$ gelde üzülme ben sizin yazdıklarınızı da okudum incelemede ama kafam karıştı.Amerika’dan kendim alsam şimdi kaç paraya mal olur.99$ sony desem kargo falan filan hepsi getirtmek Amerika’dan 100 doları bulur mu acaba Burak bey.200 $ dolara gelirse toplam alırım.müsait olduğunuz zaman cevaplandırırsanız çok sevinirim.Yurtdışından alma işlemleri bayağı kafamı karıştırdı.Bu konuda da yardımınıza ihtiyacım var.Teşekkürler.

  • Burak says:

   Ben Kindle Touch ya da Sony Reader almanızı öneriyorum, E-kitap Okuyucu Araştırması ve İncelemesini okursanız toplam maliyet ve Amerika’dan getirtme konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Her iki cihaz da 99 dolar olduğu için kargo dahil toplam maliyet kullandığınız taşıyıcıya göre 125-150 dolar civarına gelir, daha pahalı olsa bile kolay kolay 200 doları geçmez.

 6. Oğuz says:

  Sitede reader’larla ilgili SÜPER açıklamalar ve bilgiler var.. Emeği geçen herkese çok teşekkürler, hem hazırlayan arkadaşa hem de tecrübelerini paylaşan arkadaşlara..

  Ben de az önce Kindle Touch sipariş verdim eBay’den..

  “USPS Express International” olarak gönderecek satıcısı.. ve 100$ altında, hediye, vs.. notları ekleyecekmiş sorun çıkmasın diye.. Bakacağız artık gelince:)

  İnşAllah bi sıkıntı çıkmaz gelirkende geldikten sonra da..

  Şimdiden heyecan yapmaya başladım :)

  Tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım elimden geldiğince burada..

 7. Oğuz says:

  Bugün Türkiye’ye gelmiş kargo.. Türkiye’ye geldikten sonra PTT’nin sitesinden de kontrol ve takibi yapılabiliyor..

  ptt.gov.tr adresinde “gönderi takibi”ne tıkladıktan sonra “yurtdışı gönderi takibi” seçilip ebay’den verilen takip numarasıyla takip yapılabiliyor..

 8. Oğuz says:

  Bugün geldi Kindle’ım :)

  Bir sorun yok gibi gözüküyor.. Toplamda 7 gün sürdü, dün Ptt’nin sistemlerinde bir arıza varmış, yoksa dün gelmesi gerekiyormuş dediler..

  Türkiye’ye geldikten sonra ürün ebay üzerinden takip bitiyor artık.. Bir önceki mesajda yazdığım gibi Ptt’nin kendi sitesinden Ebay’dan aldığınız takip numarasıyla takip edebiliyorsunuz. Önce bir gümrük kontrolü gibi bir şey oluyor, eğer gümrük uygulanması gereken bir durum varsa, başka bir birime teslim ediyorlarmış, yoksa (100$ altı ürünlerde) o zaman bulunduğunuz yerdeki yerel Ptt Dağıtım Merkezi’ne geliyor, ordan da normal kargo gibi eve kadar getiriyorlar..

  Ebay’den ilk defa bir şey getirttim, kolaylığı hoşuma gitti :)

  Toplamda kargo dahil 150$’a gelmiş oldu.

  Tecrübelerimi yazmaya çalıştım. Umarım almayı düşünen arkadaşlara faydası olur.

  Siteyi kuran ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlara da tekrar teşekkürler.

  • memubi says:

   Hayırlı olsun kindle ın..Bende eğer arkadaşım kendi getirmeseydi sony readerımı bu şekilde alacaktım.Tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler :)

Yorumlar kapalı.