Dünyadaki 500. LEGO Store İstanbul Akasya’da Açıldı – 360° Fotoğraflar ile İzlenimlerimiz

, ,

Türkiye’nin 5., İstanbul’un 3., dünyanın ise 500. LEGO Store’u, İstanbul’da, Acıbadem Akasya Alışveriş Merkezi’nin -1. katında açıldı.

LEGO Store Akasya’dan önce açılmış olan LEGO Store İstanbul Kanyon (Avrupa Yakası), LEGO Store İstanbul Hilltown (Anadolu Yakası) ve LEGO Store İzmir Ege Perla hakkındaki fotoğraflı izlenimlerimize de ilgili mağazanın ismine tıklayarak erişebilirsiniz.

LEGO Store Ankara’ya gitme fırsatını ise yakın zamanda yakalayabildik, LEGO Store Ankara Ankamall izlenimlerimizi de önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

 

Ayrıca daha önceki notlarımızı da yeni okuyucularımız için yineleyelim:

Türkiye’de açılmakta olan LEGO Store’lar, LEGO Certified Store olarak geçmektedir. Bu mağazaların genel yapısı hakkındaki detaylı bilgileri ve bu bağlamda LEGO Brand Store’lar ile LEGO Certified Store arasındaki farkları LEGO Store Kanyon inceleme yazımızda bulabilirsiniz:

Bununla birlikte, yeni bir güncelleme olarak, LEGO’nun mağazalar arasındaki farkları kaldırmaya yönelik önümüzdeki yıl için bazı çalışmaları olduğunu da belirtelim.

Mağazayı detaylı bir şekilde incelemenize olanak sağlayacak 360 derece fotoğrafları da yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

 

LEGO Store Akasya Genel Bilgiler ve İzlenimlerimiz

Anadolu Yakası’ndaki diğer LEGO Store olan Hilltown, her ne kadar metroyla ulaşımın kolay olduğu bir noktada olsa da yeri itibariyle uzak kalabiliyordu. Bu açıdan, Akasya Alışveriş Merkezi hem köprü yoluna yakın daha merkezi hem de hem metrobüs hem de metro durağına erişimi olması itibariyle daha rahat ulaşılabilir bir konumda. Bu nedenle de hem özel aracınızı hem de toplu taşımayı kullanırken mağazaya “geçerken uğrayabilirsiniz”.

 

LEGO Store’un AVM içerisindeki yeri ise oldukça merkezi ve üst katlardan baktığınızda da görebileceğiniz bir noktada. Tabii yakın zamanda Akasya AVM’nin girişindeki büyük oyuncak mağazası kapanmış olduğu için LEGO Store’un açılması AVM açısından da ciddi bir kazanım.

Bununla birlikte, başka bir zincir oyuncak mağazası ile yan yana olması itibariyle bir miktar rekabet de göreceğiz gibi görünüyor, tabii tüketiciler olarak bu konuyla ilgili bir şikâyetimiz yok. LEGO Store Akasya’nın açılış gününde, AVM’deki LEGO satan diğer mağazalar da LEGO setlerini mağaza girişlerine yığmışlardı.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Tower Tıklamalı Mobil Oyunu Duyuruldu

Yine de LEGO Creator Expert ve LEGO Ideas gibi bazı temaları ve Pick-a-Brick ve Build-a-Mini gibi deneyimleri LEGO Store dışındaki diğer mağazalarda bulamayacağınız için LEGO Store’un bizdeki yeri her zaman ayrı.

Bir de bu mağazada ek olarak, LEGO Brand Store’ların dahi hepsinde olmayan, “Hangi minifigürsün?” kiosk’u yer alıyor. Elinizi tarayan bu cihaz, sizin hangi minifigüre karşılık geldiğinizi söylüyor. Geçtiğimiz hafta hem Billund hem de Kopenhag’da aynı cihazı kullanma fırsatı edindiğimiz için cihazın çok da tutarlı sonuçlar vermediğini ve eğlencelik olarak görmenin uygun olacağını söyleyebiliriz.

 

Mağazanın boyutu LEGO Store Ankara kadar olmasa da büyük ve raf alanları İstanbul’daki diğer mağazalardan fazla; fakat asma katı nedeniyle (bu kat mağazanın bir parçası değil), kasa ve arkasındaki bölüm biraz basık kalmış. Özellikle Pick-a-Brick duvarında vakit harcayanlar bu basıklığın farkına varacaktır.

Mağazadaki set bulunurluğu ise diğer mağazalar ve internet sitesi ile aynı seviyedeydi ve özel setler mevcuttu. En çok merak edilen konulardan birini de cevaplayalım, bugüne kadarki en hızlı satılan LEGO seti olan LEGO Ideas Central Perk/F.R.I.E.N.D.S (21319) seti ise açılışta yoktu. Tüm dünyada bu set ile ilgili talep çok yoğun olduğu için setin tedariki ancak bir süre sonra düzene girecektir.

Son olarak, her zamanki yerinde olan Pick-a-Brick duvarına değinecek olursak, standart yapım parçaları ağırlıklı parça çeşitliliği itibariyle ufaklıkları sevindirecek; fakat yetişkinleri (AFOL) hayal kırıklığına uğratacak bir açılış seçkisine sahipti. Biz de dahil olmak üzere çoğu AFOL öncelikli olarak tile bekliyor tabii. :)

Pick-a-Brick ile ilgili bir olumsuz nokta ise kasa ile arasında bir sergileme alanı olması sebebiyle bardak yerleştirme için kullanabileceğiniz alan uzak kalıyor. İnsan ister istemez arkasını döndüğünde bardağını koyabileceği bir yükseklik arıyor.

İlginizi Çekebilir:  Türkçe LEGO Yetişkin Kataloğu Yayınlandı - Resmi Erişim Bağlantısı İle

Son olarak da LEGO Group’un kendisine ufak bir sitemimiz var. LEGO Store Akasya’nın dünyadaki 500. LEGO Store olmasının, kapıdaki ve tepedeki yazı dışında herhangi bir etkisini göremedik. Bu yıl başında Amerika’daki 100. LEGO Store şerefine çıkarılan minifigür kadar özel olmasa bile bu mağazaya ya da 500+ mağazalara özel bir set ya da en azından özel bir Build-a-Model güzel bir jest olabilirdi.

 

Özetle, LEGO Store Akasya, İstanbul’daki en çok tercih edilecek LEGO Store olmaya aday bir konuma ve büyüklüğe sahip. Biz, yukarıdaki ufak tefek eleştirilerimiz dışında genel olarak mağazadan memnun kaldık. (Ama Türkiye’deki hiçbir LEGO Store, şekil ve büyüklük olarak Ankara’dakinin yanına yaklaşamıyor o ayrı.)

Ek bilgi: Acıbadem Akasya LEGO Store İstanbul telefon numarası: 0 (216) 629 40 98

Bu arada, birçoğunun incelemesini gerçekleştirdiğimiz ve ekibimiz tarafından inşa edilmiş şu setleri mağazadaki sergileme alanlarında bulabilirsiniz.

 

LEGO Store Akasya Panaromik Fotoğrafları

Aşağıdaki üç fotoğrafta LEGO Store Akasya’nın 360 derece fotoğraflarını bulabilirsiniz:

(Oynat tuşuna bastıktan sonra farenizi sürükleyerek fotoğraf içerisinde gezinebilirsiniz.)

Fotoğrafları mobil cihazınızdan görüntülemekte sorun yaşarsanız, yazının tam sürümüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

LEGO Store Akasya Mağaza Giriş:

 

 

LEGO Store Akasya Mağaza Orta Kısım:

 

 

LEGO Store Akasya Mağaza Arka Kısım: