LEGO STRANGER THINGS Set İncelemesi: 75810 The UPSIDE DOWN

, ,

Bugünkü incelememizin konusu, ilk çıktığında heyecanla olduğu kadar; konusu itibariyle bir LEGO teması olmaya ne kadar uygun olduğu tereddütle karşılanan 75810 LEGO Stranger Things: The Upside Down seti olacak.

Öncelikle, diziyi bilmeyenler için çok kısa özetlememiz gerekirse, Stranger Things, 80’lerin bilimkurgu ve korku klasiklerini andıran bir dizi ve gerçek dünyanın korkutucu ve karanlık bir yansıması olan “The Upside Down” (başaşağı/tepetaklak) boyutuna bir kapı açılması sonrası gelişen olayları anlatıyor. Set de bu konsepte uygun olarak tasarlanmış.

Biz de tasarımyla dikkat çeken ve LEGO hayranı olmayan Stranger Things hayranlarının da ilgisini çekebilecek bu seti bol görselli bir biçimde inceledik. Detaylara geçmeden önce en çok merak edilen konulardan biri olan, gerçekten de sağlam bir şekilde iki yönde de dik duruyor mu sorusuna cevap verelim; evet sağlam ama bir taraftan da narin bir yapıya sahip.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Kutu ve Parçalar

Türkiye fiyatı 1399,90 TL, Amerika fiyatı $199,99 ve Avrupa fiyatı €199,99 olan bu set, 2287 parçadan oluşuyor. Lisanslı bir set olmasına ve içerisinde yeni/özel parçalar yer almasına rağmen fiyat/parça oranı makul seviyede.

Setin kutusu, modelin kendisi gibi iki yönde de sergilenebilecek şekilde tasarlanmış ve sadece kutuyu çevirdiğinizde bile karşınıza aynı ama bir o kadar da farklı bir yapıda bir tasarım çıkıyor.

 

Yapım kılavuzları ve sticker’lar da aynı anda gerçek dünya ve Upside Down modellerini inşa edebilmeniz için ikiye bölünmüş durumda. Kitapçıklar, bu tarz lisanslı setlerde ve LEGO Ideas setlerinde görmeye alıştığımız şekilde, set tasarımcıları, karakterler ve dizi hakkında bilgiler de barındırıyor.

 

Setin parçaları 11’e kadar numaralandırılmış poşetlerde geliyor ve evet, Eleven minifigürü de 11. poşette yer alıyor. Sticker sayısı, bu boyuttaki bir set için kabul edilebilir bir seviyede ve gazete kağıdı kaplı camlar gibi bu sete özel bazı baskılı parçalar da mevcut. Bunlar dışında, yeni minifigür parçaları ve bazı parçaların yeni pastel renklerini görüyoruz.

 

Minifigürler

Setin içerisinden 8 minifigür çıkıyor ve hepsi dizideki karakterleri mümkün olduğunca aslına sadık bir şekilde yansıtacak parçalara ve baskılara sahip. Çocuk minifigürlerinin tümü, geçen yıl çıkan, hareket edebilen kısa bacaklar ile geliyor. Daha fazla karakter görmeyi her zaman tercih ediyor olsak da minifigür seçimi yerinde olmuş, eksik ya da fazla bir karakter söz konusu değil.

İlk görseldeki minifigürlere soldan sağa bakacak olursak:

  • Lucas Sinclair, Disney minifigür serisinde gördüğümüz sapan parçası ve bandana baskılı bir saç parçası ile geliyor; fakat parçanın düz olması sebebiyle saçını tam olarak yansıtmamış. Gövde baskısı, dizideki kıyafetlerini başarılı bir biçimde yansıtıyor.
  • Dustin Henderson, setteki minifigürler arasında tüm detaylarıyla aslına en sadık olanı. Burada, bu minifigüre özel tasarlanmış olan şapka ile bütünleşik saç parçasının ve çok sevilen gülüşünün yer almasının payı büyük.
  • Mike Wheeler’ın gövde baskısı aslına sadık; fakat saçı ve yüzü nispeten standart bir minifigür olarak görünmesine yol açıyor.
  • Will Byers’ın herhangi bir aksesuarı olmasa da, endişeli yüz ifadesi ve saçları ile yine aslına oldukça sadık.

 

İkinci görseldeki minifigürlere soldan sağa bakacak olursak:

  • Joyce Byers, oğlu Will’in çiziminin olduğu bir aksesuar ile geliyor. Özel bir saç parçası kullanılarak belki bir tık daha benzetilebilirmiş.
  • Polis Şefi Chief Jim Hopper’ın gövde baskısı diğer minifigürlerde olduğu gibi detaylı.
  • Eleven, ilk sezondaki kıyafetleri ile; yani pembe bir etek parçası ve sarı saç parçası ile yer alıyor. Saç parçası anlamında biraz kolaya kaçılmış, peruklu hali yerine kısa saçlı halini görmeyi tercih edebilirdik.
  • Demogorgon, insansı bir formda olduğu için minifigür olmaya uygun ve özel kafa parçasının yanı sıra hem gövde hem de bacak baskıları ile geliyor. Karakter, pençe parçaları ile de tamamlanıyor.
İlginizi Çekebilir:  LEGO Özel Set İncelemesi: 40358 Bean There Donut That (Yılbaşı Özel İncelemesi)

 

Set İnşa Deneyimi

İlk poşette minifigür standını ve Jim Hopper’ın polis jipini inşa ediyorsunuz. Minifigür standı, dört minifigür alacak şekilde tasarlanmış; fakat diğer karakterleri ayrı tutmak istemeyeceğiniz için hepsini modelin üzerinde sergilemeyi tercih edebilirsiniz.

 

Polis jipi ise, boyut itibariyle City setlerindeki arabalara yakın; fakat aslına mümkün olduğunca sadık olmasını sağlayan karmaşık inşa tekniklerine sahip ve arkasında ikinci sezona bir gönderme olarak yeni bir parça olan balkabağını içeriyor.

 

Jipin sette bulunması biraz parça kalabalığı gibi görünmekle birlikte, özellikle bitmiş modeli ters çevirdiğinizdeki duruşu itibariyle kendini kabul ettiriyor.

 

İkinci poşetten beşinci poşete kadar da Byers ailesinin evinin gerçek dünya versiyonunu inşa ediyorsunuz. İkinci poşet, evin tabanının içeriyor ve modelin sağlam durabilmesini sağlayacak “yoğun” bir tasarıma sahip.

 

Üçüncü poşette evin ilk yarısını inşa ediyorsunuz. Bir çok adımda Will’in odasındaki “Shark” isimli Jaws posteri ve Noel ışıkları gibi aslına sadık bir çok detay yer alıyor. Duvar yapım parçalarının çoğunluğu da sonraki adımlarda ahşap ev görünümü verilebilmesi için yan yüzlerinde çıkıntı içeriyor.

 

Dördüncü poşette evin ikinci yarısını ve dış cephesini inşa ediyorsunuz. Burada da yine Dungeons & Dragons oyun kural kitabı ve ayı kapanı gibi dizi hayranlarının dikkatini çekecek ince detaylar mevcut.

 

Beşinci poşette tavan arası ve çatıyı inşa ederek, evin gerçek dünya versiyonunu tamamlıyorsunuz. Burada, çatıya eklediğiniz ışıklı yapım parçası ve önünde yer alan şeffaf delik baskılı parça ile dizideki noel ışıklarının yandığı önemli sahneleri canlandırabiliyorsunuz. Tavan arasında yer alan “Will the Wise” büyücü şapkası ise üçüncü sezona bir gönderme olarak yer alıyor.

 

Altıncı poşetten dokuzuncu poşete kadar da evin Upside Down versiyonunu inşa ediyorsunuz. İnşa deneyimi diğer evin neredeyse aynısının siyah beyazı olmakla birlikte; özellikle de sarmaşık ve bitki parçaları ile detaylarda farklılıklar yaratılmış ve Upside Down boyutunun o kendine özgü karakteri ortaya konulmuş. Şeffaf-siyah parçalar da bu boyutun, “yapışkan” ögelerini temsil ediyor.

 

11 poşet olsun diye biraz zorunlu olarak ikiye bölünmüş olan son poşetlerde ise evleri birleştiren ve iki yönlü durmasını sağlayan ağaçları inşa ediyorsunuz. Sağdaki ve soldaki yapı, bir taraftaki sticker haricinde birebir aynı olduğu için yapım kılavuzunda “2x” olarak yer alıyor. Bu nedenle de iki tarafı da aynı anda inşa etmeniz daha hızlı ve daha az sıkıcı olacaktır. Technic yapıları içeren ağaçların yapım teknikleri dikkat çekici olsa da yapım sürecinin sıkıcı ve zaman alıcı olduğunu değiştirmiyor.

 

Tamamlanmış Model

İki evin bir araya getirilmesi ise zorlu bir süreç. Evleri tümüyle yıkmasanız dahi birkaç kolon devirmeniz olası. Öndeki bağlantı noktalarını birleştirdikten sonra ağaçları takıyorsunuz. Burada bir miktar güç uygulamanız ve henüz arka bağlantı noktaları birleşmemiş olduğu için evleri özellikle arka taraflarından sıkı tutmanız gerekiyor. LEGO hayranı olmayan dizi hayranları için biraz fazla sinir bozucu olabilir. Merak etmeyin, diğer LEGO setleri böyle değil.

İlginizi Çekebilir:  LEGO ICONS Set İncelemesi: 10309 Sukulentler

Bir araya getirmeyi başardığınızda ise hiçbir LEGO setine benzemeyen ve yaptığınıza değen bir model ortaya çıkıyor. Parça sayısını nispeten makul seviyelerde tutmak adına evlerin aslında oldukça küçük olduğunu tamamlanmış modelde daha net fark ediyorsunuz.

 

Yazının en başında belirttiğimiz üzere, model her ne kadar iki yönde de sağlam dursa da bağlantıların narin olduğu yerler gözünüze çarpacaktır. Bunlardan biri, koltukların arkasında yer alan kutular. Ters duran evdeki kutu düşmeye yatkın oluyor. Bir diğer rahatsız edebilecek nokta ise evin ön tarafındaki çatı yapısı. Yapıının sağlamlığını etkilemese de çatı, öndeki kolonlara tümüyle oturmayabiliyor, narin bir yapı oluşmuş. Polis jipi ise hissettirdiğinin aksine, sağlam bir şekilde ters durabiliyor.

Bir de tabii aslında Upside Down, mevcut dünyanın normal bir kopyası. Bu boyutun, ayna yansıması gibi yön değiştirmiş bir yapısı yok; fakat setin yapısı gereği, bu şekilde bir tasarım tercih edilmiş.

 

Genel Değerlendirme

Yazının en başında belirttiğimiz gibi, dizinin teması bir LEGO seti olmaya uygunluk konusunda biraz soru işaretleri uyandırıyor olsa da seti inşa ettikten sonra bu konudaki tereddütleriniz setin tasarımına duyacağınız saygı ile birlikte büyük ölçüde azalacaktır.

Zaten bu set, temasına gelmeden önce, yapısının karmaşıklığı ve zorluğu nedeniyle 16+ olarak sınıflandırıldığı için küçük LEGO hayranları için pek uygun olmayacaktır.

Setin cazibesi, ne kadar sıkı bir Stranger Things ve LEGO Creator Expert hayranı olduğunuza göre değişecektir. Eğer diziyi hiç izlemediyseniz ve Creator Expert teması ilginizi çekmiyorsa, bu set de özellikle fiyatı itibariyle çok fazla ilginizi çekmeyebilir.

Eğer dizinin hayranıysanız; fakat LEGO ile çok ilginiz yoksa, minifigürler ve modelin sergilenme şekli ilk dikkatinizi çeken noktalar olacaktır. Örneğin, nasıl bu şekilde durabiliyor diye sorgulayabilirsiniz. Setin inşası ise LEGO seti yapımına aşina olmayan kişiler için bir miktar zorlu olabilir; fakat inşa ederken pes etmediğiniz sürece, tamamlanmış model daha da tatmin edici olacaktır.

Dizinin hayranı değilseniz bile; LEGO Creator Expert ya da benzeri temalardan keyif alıyorsanız, bu sete bir şans vermenizi öneririz, inşa deneyimi ve tamamlanmış model olarak alıştıklarınızdan çok daha farklı bir setle karşılaşacaksınız. Makul fiyat/parça oranı ve yeni renklerdeki yeni parçalar da cabası.

Hem dizinin hayranı hem de bu tarz LEGO temalarının hayranıysanız, zaten bu seti kaçırmamanızı öneririz. İnşa deneyimi ve tamamlanmış model hakkındaki çoğunlukla olumlu yorumlarımızın (ağaçların takılması ve çatı yapısı nedeniyle bir miktar puan kırıyoruz) yanı sıra; seti inşa ederken, dizideki bir çok küçük detayı da hatırlamanız, inşa deneyimine farklı bir boyut katıyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.