LEGO Creator Expert Harley-Davidson Fat Boy (10269) Duyuruldu

,

LEGO Creator Expert Ford Mustang (10265) setinden sonra bu yılın ikinci LEGO Creator Expert aracı olan LEGO Creator Expert Harley-Davidson Fat Boy (10269) duyuruldu. Parlak krom kaplaması dışında aslına sadık görünen model heyecan uyandırsa da alıcı kitlesi biraz kısıtlı kalabilir.

1 Ağustos’ta piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $99,99, Avrupa fiyatı €89,99 olacak 1.023 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Kendi Harley-Davidson Fat Boy motosikletinizi inşa edin ve sergileyin!

İkonik mühendisliğin ince detaylarını LEGO Creator Expert 10269 Harley-Davidson Fat Boy motosikleti ile keşfedin. Harley-Davidson ortaklığında geliştirilen bu LEGO motosikleti; kalın lastikli solid diskli Lakester tekerleri, logo baskılı yakıt tankı ve hız göstergesiyle, gerçek aracın büyüsünü yansıtmaktadır. Diğer özellikleri; hareket edebilen pistonları ile Milwaukee-Eight motoru, çift egzoz borusu, gidonlu sürüş, hareket edebilen vites pedalı ve fren kolları, destek ayağı ve sağlam bir sergi standından oluşmaktadır.

Koyu kırmızı ve siyah bir renk teması ile tamamlanan bu sergi modeli, eviniz ya da ofisiniz için gerçekten de ikonik bir sergi parçası olacaktır. Bu ileri seviye LEGO seti, sürükleyici ve keyif verici bir inşa deneyimi sunmaktadır.

20 cm yükseklikte, 18 cm genişlikte ve 33 cm uzunluktadır.

 

 

10269 LEGO Creator Expert Harley-Davidson Fat Boy Basın Bülteni

Build and display your own Harley-Davidson® Fat Boy® motorcycle!

İlginizi Çekebilir:  Otomobil Meraklılarına Duyurular: LEGO TECHNIC Top Gear ve LEGO SPEED CHAMPIONS Jaguar Setleri

Explore the finer details of iconic engineering with the LEGO® Creator Expert 10269 Harley-Davidson® Fat Boy® motorcycle. Developed in partnership with Harley-Davidson, this highly detailed LEGO motorcycle captures the magic of the real-life machine, from its solid-disc Lakester wheels with beefy tires to its teardrop fuel tank with printed logos and inbuilt speedometer. Other features include a Milwaukee-Eight® engine with moving pistons, dual exhaust pipes, handlebar steering, moveable gearshift pedal and brake levers, kickstand and a sturdy display stand. Finished with a dark red and black color scheme, this amazing display model makes a truly iconic centerpiece for the home or office. This advanced LEGO set provides an immersive and rewarding building experience.

  • Features solid-disc Lakester wheels with beefy tires, teardrop fuel tank with Harley-Davidson logos and inbuilt speedometer, Milwaukee-Eight® engine with moving pistons, dual exhaust pipes, handlebar steering, moveable gear shift pedal and brake levers, kickstand and a sturdy display stand.
  • Comes with an authentic dark red and black color scheme.
  • This LEGO® motorcycle makes an iconic centerpiece for the home or office.
  • Spin the rear tire to see the Milwaukee-Eight® engine pistons spring to life.
  • New-for-July-2019 decorated elements include 2 dark red 2×4 tiles printed with the Harley-Davidson® Fat Boy® tank emblem.
  • Special elements include a new-for-July-2019 rear rim with super-wide tire.
  • Measures over 7” (20 cm) high, 7” (18 cm) wide and 12” (33 cm) long.
İlginizi Çekebilir:  Yaz 2020 LEGO FRIENDS Set Görselleri