2018 LEGO Advent Calendar’lar (Yılbaşı Takvimi) Tam Seri Halinde Çıktı – Detaylı Bilgiler

, , , , ,

Türkiye’de bu yıl içerisinde açılan LEGO Store’lar ile birlikte, geçmişte erişilmesi çok zor olan ya da karaborsacıların fahiş fiyatlara sattığı bir çok özel LEGO setini dünya ile aynı anda, makul fiyat noktalarında ülkemizde görmeye başladık. (Ek bir not, şu an için dünyadaki en ucuz LEGO fiyatları Türkiye’de.)

Daha öncesinde Haziran-Aralık katalog incelememizde değindiğimiz ve Türkçe katalogda bilgisini göremediğimiz için gelip gelmeyeceğini merak ettiğimiz LEGO Advent Calendar’ların tamamı da (City, Friends ve Star Wars) LEGO Store’larda yine dünya ile aynı anda piyasaya sürüldü.

Yılbaşı setlerinin ilk dalgası olan bu setlerin neler olduğuna değinmeden önce, yakın zamanda duyurulacak olan 2018 Winter Village (10263) ve yakın zamanda ortaya çıkan 2018 Christmas Carousel (40293) promosyonel setlerini de heyecanla beklediğimizi belirtelim.

Türkçe’ye “yılbaşı takvimi” ya da “Noel takvimi” olarak çevirebileceğimiz “advent calendar” nedir diye soracak olursanız; günümüzdeki hali 2. Dünya Savaşı’na, asıl geçmişi ise daha da eskilere dayanan bir Noel geleneği olduğunu söyleyebiliriz. LEGO Advent Calendar setlerini açtığınızda da karşılaşacağınız, 24 kutucuktan oluşan bu takvimler; 1 Aralık’tan, Noel arifesine kadar (24 Aralık), çocukların her gün küçük bir hediye açarak asıl Noel hediyelerine kadar sabretmeyi ve bayramı heyecanla beklemelerini amaçlayan bir gelenek halini almış.

LEGO da 2000’li yılların başından bu yana farklı temalarda geleneksel olarak bu takvimleri yayınlıyor. Son yıllarda ise, bu yıl olduğu gibi, LEGO City, LEGO Star Wars ve LEGO Friends serilerini takvimlerini görüyoruz.

İlginizi Çekebilir:  2020 LEGO Harry Potter Setleri Duyuruldu

Bu setlerin AFOL’lar (yetişkin LEGO hayranları) için önemi ise başka yerde bulamayacağınız, genellikle kış temalı özel parçalar ve minifigürler içeriyor olması. (Noel Baba kıyafetli Yoda ya da Darth Vader gibi. Aşağıda Bricklink sitesinden alınmış ilgili parça görsellerini bulabilirsiniz.)

 

 

Çoğu yazımızda olduğu gibi lafı fazla uzattık. Gelin bu yılın setlerinin görsellerine, parça sayılarına ve fiyatlarına kısa değerlendirmeler ile bakalım.

Bu yıl, LEGO City ve LEGO Friends takvimlerinin geri sayımlarını gün gün sizlerle birlikte yapmayı hedefliyoruz. En güncel içerikler için Instagram hesabımız @brick.tr‘yi de takip etmeyi unutmayın.

 

LEGO City Advent Calendar 2018 (60201)

313 parçadan oluşan bu setin Türkiye fiyatı 99,90 TL, Avrupa fiyatı €19,99 ve Amerika fiyatı $29,99.

Çoğu City setinde olduğu gibi Avrupa fiyatı hem Amerika fiyatına hem de diğer Advent Calendar’lara göre daha ucuz olan bu setin, Türkiye fiyatı da buna paralel olarak oldukça makul. Özellikle ufaklıklar için farklı, eğlenceli ve uygun fiyatlı bir hediyelik olarak ilk seçenek olabilir.

Bu yılın diğer Advent Calendar setlerinde olduğu gibi çok çok özel bir parça ya da minifigür içermese de Drone gibi farklı araçlar içeren modellerin mikro tasarımları başarılı; minifigür aksesuarı ya da LEGO Store dekorasyonu olarak kullanılabilirsiniz. Kardan adamı da sayarsanız içerdiği, biri Noel Baba olan 6 minifigür ve bir Husky figürü, bu fiyat noktasındaki bir set için oldukça zengin.

 

LEGO Friends Advent Calendar 2018 (41353)

500 parçadan oluşan bu setin Türkiye fiyatı 149,90 TL, Avrupa fiyatı €29,99 ve Amerika fiyatı $29,99.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas ORIENT EXPRESS (21344) Duyuruldu

Fiyatı, parça sayısı itibariyle uygun bir seviyede olsa da LEGO City Advent Calendar’a göre daha pahalı olduğu için muhtemelen ilk tercihiniz olmayacaktır. Yine de genel olarak, geçtiğimiz yıl biraz zayıf kalan Friends takvimine göre çok daha iyi bir noktada.

Daha pastel bir renk temasına sahip olsa da model tasarımlarının büyük ölçüde cinsiyet bağımsız olduğunu da söyleyebiliriz. Modellerin ölçekleri LEGO City Advent Calendar’a göre biraz daha büyük, minifigürlerden daha çok minidoll’lara uygun. Bununla birlikte, setin içerisinden bir tane bile minidoll çıkmaması eksi bir nokta olarak göze batıyor.

 

LEGO Star Wars Advent Calendar 2018 (75213)

307 parçadan oluşan bu setin Türkiye fiyatı 149,90 TL, Avrupa fiyatı €29,99 ve Amerika fiyatı $39,99.

Lisanslı bir set olması ve minifigür ağırlıklı olması nedeniyle parça sayısına göre diğer Advent Calendar setlerine kıyasla pahalı bir fiyat noktasında. Bu nedenle ufaklıklardan daha çok, Star Wars hayranı yetişkinler için daha uygun bir hediye olacaktır.

Modellerin çoğu bilindik Star Wars araçlarının mikro modelleri olurken, Star Wars Advent Calendar’ların asıl heyecan verici yanı olan minifigür seçkisinin karakterler açısından biraz zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel olarak, “kardan pilot” en dikkat çekicisi olmuş.

 

Yılbaşı yaklaşırken gerçekleştirmeye başlayacağımız LEGO City ve LEGO Friends takvim açılışları için bizi takip etmeye devam edin. :)