LEGO DUPLO Set İncelemesi: 10889 MICKEY’S VACATION HOUSE (Mickey’nin Tatil Evi)

,

Bugün uzun bir aradan sonra yeniden bir DUPLO set incelemesi ile karşınızdayız. İncelememizin konusu, 2019 yaz DUPLO setlerinden, figürleri ve sergilenebilirliği ile yetişkinlerin de ilgisini çekebilecek olan Mickey’s Vacation House (10889 Mickey’nin Tatil Evi) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 349,90 TL, Amerika fiyatı $49,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu 2 yaş ve üstü set, 57 DUPLO parçasından oluşuyor. Fiyatı diğer lisanslı DUPLO setlerine yakın bir seviyede olmakla birlikte, özellikle serbest inşa odaklı DUPLO setlerine kıyasla pahalı. Bu nedenle de set her ne kadar 2 yaş ve üstü olsa da temasının değerini anlayabilecek, biraz daha büyük yaş gruplarındaki Disney hayranları için daha anlamlı olacaktır.

Setin kutusu ise parça sayısına kıyasla oldukça büyük. Aşağıdaki fotoğrafta bir LEGO System minifigürü ile karşılaştırılmasını görebilirsiniz.

 

Setin parçaları oldukça dağınık bir şekilde geliyor. Bazı parçalar poşetlerin dışındayken tüm figürler ayrı poşetlerde geliyor. Özellikle de figür poşetlerinin bir yetişkin tarafından açılması gerekecektir. İnce bir yapıya sahip yapım kılavuzu ise ne yazık ki bu büyük kutuda buruşmaya çok müsait.

 

Setin içerisinde az sayıda baskılı parça yer alıyor. Her ne kadar baskılı parçaları sevsek de baskılar çok spesifik bir şeklide Mickey ve kış temalı olduğu için parçaların serbest kullanımını kısıtlıyor.

 

Figürler

Setin içerisinde Pluto, Goofy, Mickey ve Minnie figürleri yer alıyor. Tüm figürler bu sete özel olsa da Mickey ve Minnie figürlerinin benzer varyasyonlarını 10881 Mickey’s Boat gibi setlerde görüyoruz. Goofy ve Pluto figürleri ise bu setin asıl odak noktası; zira yakın zamanda duyurulan Disney Train and Station (71044) seti dışında hiçbir LEGO setinde klasik kıyafetli bir Goofy figürü ya da minifigürü yer almıyor. Özellikle de Disney minifigürleri seri 2’de Goofy olmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşayanlar için iyi bir alternatif olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  LEGO CITY Set İncelemesi: 60326 Parkta Piknik

 

Tamamlanmış Model

Setin temel eğitici konsepti mevsimler olduğu için, tamamlanmış model bunu yansıtacak şekilde kışlık veya yazlık formunda düzenlenebiliyor. Bunun için 3 çatı parçasının diğer yüzünü çevirmeniz ve kızak parçasının kullanım şeklini değiştirmeniz yeterli. Kışı temsilen kar tutmuş çatı baskılı yüzeyleri, yazı/ilkbaharı temsilen de parçaların baskısız yüzeyini kullanıyorsunuz. Bu nedenle de yazlık ev biraz daha basit görünüyor. Tabii Mickey’nin atkısından da anlayabileceğiniz üzere, setin birincil formu kışlık formu.

 

Setin hikaye anlatımı ve inşası ise daha büyük yaş gruplarına uygun olduğu için biraz daha kısıtlayıcı. Küçük yaş gruplarının mevsim kavramını anlaması biraz daha zor olmasının yanı sıra, setin parçalarının şekilleri ve baskıları, serbest inşaya ve farklı hikayelere çok izin vermeyecek şekilde. En fazla farklı formlarda evler yapabilirsiniz. Özellikle de küçüklerin bu evi yapım kılavuzuna göre tek başına inşa etmesi zor olacağından, bir yetişkinin yönlendirmesi de gerekli olacaktır.

 

Genel Değerlendirme

Konsepti ve modeli itibariyle kısıtlı bir yaş grubuna hitap eden ve fiyat/parça oranı itibariyle de lisanssız DUPLO setlerinin gerisinde kalan Mickey’nin Tatil Evi, çocuklarına DUPLO seti almak isteyen ebeveynlerin ilk tercihi olmayacaktır; fakat figürleri ve kocaman kutusu ile Disney hayranı ufaklıkların gördüklerinde almakta ısrar edeceği bir set olacaktır.

Eğiticilik anlamında, bu fiyat noktasındaki bir set için mevsimler dışında çok da fazla bir seçenek sunmaması önemli bir dezavantajı. Bir miktar sosyallik odaklı öge barındırsa da benzer ögeleri daha makul fiyatları setlerde de görebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Disney Set İncelemesi: 76832 Lightyear XL-15 Uzay Gemisi

Figürleri ve DUPLO setlerine kıyasla oturaklı diyebileceğimiz modeli itibariyle, yetişkinlerin, ufaklıklardan çok kendileri için almak isteyebileceği bir set olduğunu söyleyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.