LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander

, ,

Bugünkü incelememizin konusu, insanlığın 1969’da aya ilk ayak basışının 50. yılı şerefine çıkarılan 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander olacak.

Bu yılın ikinci yarısında çıkan uzay temalı LEGO City setleri, gerçek NASA çalışmalarından ilham alsa da fütüristik tarzlarıyla kendine özgü ve oynanabilirlik odaklı tasarımlara sahipken, Apollo 11 seti tam tersine, aslına oldukça sadık ve sergileme odaklı bir tasarıma sahip.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 599,90 TL, Amerika fiyatı $99,99 ve Avrupa fiyatı €89,99 olan bu set, 1087 parçadan oluşuyor. Fiyat/parça oranı, özellikle de altın renkli özel parçaları düşündüğümüzde iyi bir seviyede.

Setin ilk dikkat çeken tarafı ise, kutusunun bir yüzünün Neil Armstrong’un aya ayak basarken söylediği meşhur sözü içermesi.

 

Setin tek bir kitapçıktan oluşan yapım kılavuzu da Apollo Programı, ay modülü ve ay modülünün her bir bileşeni tamamlandığında o bileşen hakkında küçük bilgiler içeriyor ve setin eğitici amacını pekiştiriyor.

 

Setin parçaları ise numaralandırılmış 4 poşette geliyor ve sticker’lar sadece LEGO yapım parçalarıyla yaratmanın çok zor olacağı yerlerde kullanılmış. Fotoğrafta pek belli olmasa da sticker’ların parlak metalik rengi ise, sticker sevmeyenlerin bile hoşuna gidecek cinsten. LEGO Architecture serisinde görmeye alıştığımız baskılı isim levhası ise küçük ama sete değer katan bir detay.

 

Minifigürler

Setin içerisinden, aydaki ilk insanlar diyebileceğimiz Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’i simgeleyen iki minifigür çıkıyor. NASA amblemli özel gövde parçaları dışında oldukça tekdüze bir yapıda olan bu minifigürlerin tasarımı, ana modelin özenli tasarımına kıyasla zayıf kalıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti

 

Minifigürlerin yaşam destek sistemlerini temsil eden parçaları da aslında aslına çok sadık olmasa da bu minifigürler, kaskları ile birlikte sergilenmeye daha uygun.

 

Set İnşa Deneyimi

İlk poşette, ay yüzeyini simgeleyen ve modelin üzerinde sergileneceği zemini inşa ediyorsunuz. Bu zemin aslında üzerinde bulunan krater itibariyle aslına sadık olmasa da krater, zeminin ay yüzeyi olduğunu anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

 

Siyah çerçevesi ile birlikte 26 x 28 boyutunda olan zeminin inşasında ise standart zemin parçaları yerine çok parçalı bir yapı tercih edilmiş.

 

İkinci poşette ise iniş kademesinin iskeletini inşa ediyorsunuz. Her ne kadar alıştığımızdan farklı yapım teknikleri kullanılmış olsa da 2x/4x şeklinde birbirinin aynı bileşenlerin bir araya getirilmesinden oluşan ve kendini tekrar eden bir inşa deneyimi sunuyor. Tabii bu yapı, birden fazla kişinin seti aynı anda inşa etmesine de olanak sağlıyor. Bu açıdan, çocuklarıyla birlikte eğitici bir etkinlik gerçekleştirmek için ebeveynler tarafından tercih edilebilir..

 

Üçüncü poşetle de iniş kademesinin ayaklarını ve dış cephesini inşa ederek zeminle birleştiriyorsunuz. Bu poşet, içerdiği altın renkli parçalar ve farklı yapım teknikleri nedeniyle bizim favori poşetimiz oldu.

 

Dördüncü poşette ise üç modül halinde çıkış kademesini tamamlıyorsunuz. Çıkış kademesi, modüler bir şekilde, oynanabilirlik odaklı tasarlanmış ve iki minifigürü birden yerleştirebileceğiniz bir alana sahip.

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış model, aslına oldukça sadık bir ölçeğe ve renk temasına ve, boyutu itibariyle, Neil Armstrong’un aya ayak basışını görüntüleyen kamera gibi dikkat çekici detaylara sahip.

İlginizi Çekebilir:  LEGO (Creator Expert) CROCODILE LOCOMOTIVE (10277) Duyuruldu

 

Her ne kadar oynanabilirlik ve eğiticilik odaklı, modüler öğeler içerse de modelin asıl amacının, ön yüzü ile sergilenmek olduğu, arkadan bakıldığında daha çok belli oluyor.

 

Modelin belki de en keyifli detayı ise, minifigürlerin ay yüzeyinde bıraktıkları ayak izleri.

 

Genel Değerlendirme

Hem iyi bir eğitici oyuncak, hem de iyi bir sergi parçası olan Apollo 11 Lunar Lander, fiyatı itibariyle de erişilebilir bir seviyede. Set detayları ve işlevleri ile kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmıyor ve özellikle de uzay keşfine ilginiz varsa koleksiyonunuza mutlaka katmanızı öneririz. Eğitici detayları ile de belirli yaş grupları için güzel bir hediye olabilir.

Setin eksi yönü yok mu diyecek olursanız, en zayıf yönünün minifigürleri olduğunu söyleyebiliriz. Minifigür tasarımları çok tekdüze ve modelin kendisinde yer alan ince detaylardan büyük ölçüde yoksun. Yazıda da belirttiğimiz gibi, sürekli kaskları ile duracakları düşünerek tasarlanmışlar; fakat kasklı halleriyle bile çok tatmin edici değiller. Açıkçası, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’i de Women of NASA setindeki minifigürler kadar detaylı bir biçimde simgeleyen minifigürler görmek isterdik.

Yine de, bu şirin ay modülünün bu yılki favori LEGO Creator Expert setlerimizden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.