LEGO Ideas Tree House (21318) Duyuruldu

,

Amerika’da ve Hollanda’da farklı mağazalarda çıkış tarihinden oldukça erken bir tarihte satışa sürüldüğü için neredeyse tüm detayları çok önceden ortaya dökülen, bu yılın üçüncü Ideas seti LEGO Ideas Tree House (21318 – Ağaç Ev) duyuruldu. Tüm bitki parçalarının sürdürülebilir plastikten yapılmış olması ile ön plana çıkan bu setin tasarımının, orijinal Ideas ürün fikrinden biraz farklı olduğunu da belirtelim.

1 Ağustos’ta piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $199,99, Avrupa fiyatı €199,99 olacak 3.036 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Bu, ince detaylara sahip 3.036 parçalık LEGO Ideas 21318 Tree House yapım setini inşa edin, sergileyin ve setle oynayın. Tüm ailenin oynamayı çok seveceği ve deneyimli LEGO yapımcıları için karmaşık bir inşa deneyimine sahip olan bu set; peyzajlı bir zemin ve 3 LEGO ağaç evi odası içerir: ebeveyn yatak odası, banyo ve çocukların odası.

Ağaç, değiştirilebilir, yeşil yaz yaprak parçaları ve sarı ve kahverengi sonbahar yaprak parçaları içerir. Bu parçalar ve zemindeki muhtelif bitki parçalarının tümü; sürdürülebilir, bitki bazlı polietilen plastikten üretilmiştir. Ağacın tepesi ve odaların çatıları, kolay erişim için çıkarılabilir şekilde tasarlanmıştır. Model, inşa edilebilir piknik masası ve koltukları, salıncak, kamp ateşi, hazine avı için hazine haritası ve gizlenmiş bir mücevher parçası ve yatak odasının balkonundan sarkıtılan sepet gibi oynama konusunda ilham veren özellikler içermektedir.

Çok iyi bir doğum günü hediyesi olabilecek bu eşsiz, yaratıcı oyuncak; eğlenceli aile sahnelerinin canlandırılabilmesi için anne, baba ve çocuk minifgürlerinin yanı sıra bir kuş figürü ile gelmektedir. Bu set, aynı zamanda, yapım adımlarının ve bu LEGO Ideas setinin hayran tasarımcısı ve LEGO tasarımcısı hakkında bilgilerin yer aldığı bir kitapçık içermektedir.

180 adetten fazla sürdürülebilir plastikten üretilmiş bitki parçası içerir.

37 cm yükseklikte, 27 cm genişlikte ve 24 cm derinliktedir.

 

 

İlginizi Çekebilir:  2019 LEGO FRIENDS ve DISNEY Set Görselleri

21318 LEGO Ideas Tree House Basın Bülteni

Detailed Tree House model to challenge LEGO® builders and inspire endless play!

Build, display and play with this intricately detailed, 3,036-piece LEGO® Ideas 21318 Tree House playset. A complex build for experienced LEGO builders that all the family will love to play with, it features a landscape base and 3 LEGO tree house cabins—a main bedroom, bathroom and kids’ room. The tree has interchangeable sets of green summer leaf elements and yellow and brown fall leaf elements—these and various plant elements on the base are all made from sustainable-plant-based polyethylene plastic—and the treetop and cabin roofs are removable to allow easy access. The model is packed with play-inspiring features including a buildable picnic table and seats, swing, bonfire, treasure map and hidden gem element to play out a treasure hunt, and a wind-up crane on the balcony of the bedroom cabin. A great birthday gift, this unique creative toy comes with mom, dad and kids minifigures, plus a bird figure, to role-play fun family scenes. It also includes a booklet with building instructions and information about this LEGO Ideas set’s fan creator and LEGO designer.

  • This LEGO® Ideas set includes 4 minifigures: mom, dad and 2 children, plus a bird figure.
  • This challenging, 3,036-piece building toy features a landscape base, tree with interchangeable sets of green (summer) leaves and yellow and brown (fall) leaves, and a LEGO® Tree House with 3 cabins—main bedroom, bathroom and kids’ room.
  • The treetop and cabin roofs are removable for easy access and play.
  • Landscape base features a buildable picnic table with 4 minifigure seats and assorted elements to create a picnic, plus a buildable stream, swing (hanging from the tree), bonfire, hidden gem element, plant and bush elements, and a ladder to the cabins.
  • Tree foliage features over 180 botanical elements made from plant-based polyethylene plastic using sustainably sourced sugarcane. Assorted plant elements around the tree are also made from this plant-based plastic. This is the first milestone in LEGO® Group’s ambitious commitment to make products using sustainable materials by 2030.
  • Main bedroom cabin features a buildable bed, and assorted elements including hidden scissors (as a reference to the fan creator’s day job as a hairdresser), ship in a bottle, compass, clock plus a balcony with a hand-operated, wind-up crane to lift items up to the cabin.
  • Bathroom features a buildable bathtub, toilet and sink.
  • Kids’ room features bunk beds and assorted elements such as a book and treasure map.
  • This LEGO® Ideas creative toy comes with a booklet with building instructions and information about this awesome set’s fan creator and LEGO designer.
  • Measures over 14” (37cm) high, 10” (27cm) wide and 9” (24cm) deep.
İlginizi Çekebilir:  LEGO DOTS Teması 7 Set ile Duyuruldu