Türkiye’de İlk LEGO Store İstanbul Kanyon’da Açıldı – 360° Fotoğraflar ile İzlenimlerimiz

, ,

Çocuklar kadar AFOL (Adult Fan of LEGO – Yetişkin LEGO Hayranları) tabir edilen biz büyük çocukların da heyecanla beklediği gün geldi çattı ve Türkiye’deki ilk Certified LEGO Store İstanbul Levent’te Kanyon AVM’nin en alt katında açıldı. (Eskiden Karınca mağazasının olduğu köşede.)

 

Tam bir ay sonra da ikinci İstanbul LEGO mağazası da Maltepe’de Hilltown AVM’de açıldı. LEGO Store Hilltown ile ilgili izlenimlerimi de buradaki yazıda bulabilirsiniz.

 

Tabii ki açılış gününde oradaydım ve özellikle genel durumu görebilmek adına da mağazayı açılış gününde farklı zamanlarda ziyaret ettim. İzlenimlerimi ve mağazayı detaylı bir şekilde incelemenize olanak sağlayacak 360 derece fotoğrafları yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

 

LEGO Store’a gittiğimde hangi seti alsam diye düşünüyorsanız, sitemizdeki çeşitli temalardaki set incelemelerini de incelemenizi öneririz.

 

LEGO Certified Store Kavramı Neyi İfade Eder?

Ziyaret ile ilgili detaylardan önce bilmeyenler için “LEGO Certified Store” kavramını açayım ki bu negatif bir şey gibi anlaşılmasın, sadece işletme yönetimi ile ilgili bazı farklılıklar söz konusudur; yine de LEGO dünyasında bu iki mağaza tipinin birbirinden ayrı olduğunu akılda tutmakta fayda var.

Asıl “LEGO Brand Store”ların tümü LEGO’nun kendi perakende ekibi tarafından yönetilmektedir ve tüm dünyada aynı deneyimi yaşatmaya yönelik standartlara sahiptir. LEGO tarafından işletilen bu LEGO Brand Store’ların bazı ayırt edici özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Tüm mağazalar ortak olarak LEGO VIP Program adı verilen ve her alışverişte en az %5 puan kazandıran sadakat programına dahildir.
  • LEGO’nun gerçekleştirdiği özel kampanyalar geçerlidir (ör: 75 dolarlık alışverişe özel polybag (poşet) setler gibi)
  • “LEGO Exclusives” diyebileceğimiz, yeni setlere diğer perakendecilerden önce erişim ve sadece bu mağazalara özel setler gibi avantajları vardır.

Buna karşılık LEGO Certified Store’lar ise hizmet sağlayıcılar ile, birebir karşılığı denemese de bir franchising anlaşmasına benzer diyebileceğimiz bir çerçevede yapılmış anlaşmalar ile LEGO’nun standartlarına uygun bir yapıda, sadece LEGO satan mağazalardır. Bunu bir bakıma, global markaların farklı nedenlerden ötürü kendi mağaza operasyonunu yürütmek istemediği bölgelerde tercih ettiği bir ileri seviye franchising modeli olarak nitelendirebiliriz, bu gibi iş modellerini başta gıda olmak üzere perakende sektöründe birçok alanda sıkça görmek mümkün.

LEGO Certified Store’lar her ne kadar LEGO’yu temsil etse, belirli kurallara tabi olsa ve bu doğrultuda denetlense de bu mağazaların işletmecilerinin bağımsız bir finansal ve ticari yapısı vardır. Bunun getirdiği esnekliklerle birlikte şu gibi özelliklere sahip bir yapısı olmaktadır:

  • Kendi sadakat programını ya da kendi kampanyalarını düzenleyebilirler. LEGO VIP programına dahil değillerdir. LEGO’nun kendi mağazalarında global olarak yaptığı kampanyalardan farklı yerel kampanyalar yapabilirler.
  • Set bulunurluğu, fiyatlandırma ve belirli operasyonel konularda da yerel olarak insiyatif alınabilmektedir. Örneğin bazı setler LEGO Brand Store’larda satılmaya başlamadan önce LEGO Certified Store’larda satılabilmektedir.
  • “LEGO Exclusives” diyebileceğimiz setler büyük olasılıkla bulunmaktadır ama LEGO Brand Store’lardaki gibi tüm setlerin olacağının ve çıktığı gibi geleceğinin kesin garantisi yoktur, yine de LEGO Certified Store’ların en önemli amaçlarından biri LEGO’nun kendi mağazalarında yarattığı deneyime en yakın deneyimi sunmaktır; bu sebeple, bu konuda genellikle hayal kırıklığına uğramazsınız.
İlginizi Çekebilir:  LEGO 2018 Haziran-Aralık Katalogu Yayınlandı - Resmi İndirme Bağlantısı İle

Bu arada, LEGOLAND’ler ve içerisindeki mağazalar global olarak LEGO’nun kendisinden farklı bir tüzel kişilik tarafından işletilmektedir, bu nedenle de yukarıda belirttiğim özellikler dünyada LEGOLAND’lerin içerisinde yer alan LEGO mağazaları için de bu şekilde geçerlidir; hatta bu LEGOLAND mağazaları biraz daha farklı bir statüdedir. Hatta Forum İstanbul’daki bu mağazanın ismi de “LEGO Shop” olarak geçmektedir. Bu sebepten ötürü de LEGOLAND Discovery Centre’da yer alan mağaza ile Kanyon’da açılmış olan mağazanın yönetimsel yapıları birbirinden bağımsızdır. Adore’nin LEGO mağazaları ise, her ne kadar exclusive ürünler barındırsa da aslında içerisinde LEGO satılan Adore Oyuncak şubeleridir.

Sonunda bir LEGO Certified Store açılmış olması Türkiye’de LEGO’nun gelmiş olduğu noktayı göstermesi açısından çok önemli bir kilometre taşıdır ve de LEGO’nun özel setlerinin daha ulaşılabilir olmasını sağlayacağı için LEGO koleksiyonerleri açısından ayrıca sevindirici bir haberdir.

 

LEGO Store İstanbul Deneyimlerim

Oldukça uzun bir girizgahtan sonra asıl konumuza dönecek olursak, mağazanın kesinlikle çok güzel bir deneyim yaşattığını ve LEGO Brand Store’ları aratmadığını söyleyebilirim. Birkaç kategoride mağazayı inceleyecek olursak:

Set Bulunurluğu

Mağaza, bir AFOL için en önemli konulardan biri olan set bulunurluğu konusunda beklentilerimin çok çok üzerindeydi. Örneğin Ideas setlerinin bir kısmı bile olsa razıyım diyebileceğim bir noktadayken Ship in a Bottle (21313) ve Old Fishing Store (21310) gibi yeni setlerin yanı sıra Apollo Saturn V (21309) gibi zor bulunan setleri görmek çok memnun edici oldu. Tek sıkıntı Ship in a Bottle ve Old Fishing Store’un daha mağaza açılışı gerçekleşmeden bitmiş olmasıydı. Umarım LEGO bu talebi karşılayabilecek şekilde ikinci mağaza açılmadan bu setlerden daha fazla getirebilir.

Bunların yanı sıra, Creator Expert serisindeki setlerin, Assembly Square (10255) ve Carousel (10257) gibi zor bulunanlar dahil, çok büyük bir kısmı yer almaktaydı. Gözlerim bir tek yeni çıkan Downtown Diner’ı (10260) aradı ama onun da yakında geleceğini umuyorum.

Diğer LEGO temalarındaki setleri Türkiye’de bulmak nispeten kolay olsa da yine daha önce Türkiye’de görmediğimiz yeni Hulkbuster Ultron Edition (76105), gelmiş geçmiş en büyük LEGO seti olan UCS Millenium Falcon (75192) , Ninjago City (70620), LEGO Exclusive sayılabilecek mevsimsel setler ve BrickHeadz setleri ve kek kalıbı gibi LEGO aksesuarları da bulunmaktaydı.

Yine de anladığım kadarıyla bu setler kısıtlı sayıda gelmiş. Örneğin ben mağazadaki ilk ve tek Ninjago City setini aldığımı öğrendim :) (Ek bilgi: Ninjago City seti modüler setlerle tam uyumlu)

Tabii ki her yeni LEGO mağazasının açılışına özel kısıtlı sayıda sunulan Brand Retail Store (40145) setini de 75 TL gibi oldukça makul bir fiyata almak mümkün oldu. Sırf bu set için bile mağazaya gidebilirsiniz.

Türkiye’deki LEGO karaborsacılarını sıkacak derece iyi bir çeşitlilik olması da ayrıca sevindirici bir etken.

 

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma konusunda Türkiye’deki standart LEGO fiyatlandırması geçerliydi. Ülkemizdeki LEGO fiyatlandırması gereği setler Avrupa-Amerika fiyatları ile çoğunlukla eşdeğerdi. Burada açıkçası farklı bir beklentim yoktu ama doğal olarak yüksek fiyatlı setlerin Türkiye fiyatı merak ediliyor. Mesela Amerika’da $799, Avrupa’da €799 olan UCS Millenium Falcon bizde 3499 TL, Amerika’da $299, Avrupa’da €299 olan Ninjago City bizde 1399 TL olarak fiyatlandırılmış.

İlginizi Çekebilir:  Özel Dosya: Tüm LEGO CITY Otobüsleri Bir Arada - Tarihçe ve Karşılaştırmalı İnceleme

Bununla birlikte, Türkiye’deki alım gücünün aynı ölçüde yüksek olmaması LEGO’yu oldukça pahalı bir hobi yapıyor. (Umarım mesajım ilgili makamlara ulaşır.) Bu yıl başında LEGO setlerine %10-20 dolaylarında, özellikle de kur farklarının etkisiyle zam gelmiş olduğunu da ayrıca belirteyim.

Açılışta herhangi bir kampanya olmadığı için, mağazanın kampanyalardaki performansı nasıl olacak görmek için ilgili dönemleri dört gözle bekliyorum.

 

Genel Mağaza İzlenimlerim (Konum, Çalışanlar, Tasarım)

Mağazanın yeri Kanyon AVM’nin oldukça merkezi bir noktasında ve köşede. (Hilltown AVM’deki de fena olmayan bir konumda.) Köşede olması itibariyle geleneksel kutu şeklinde LEGO mağazası tasarımdan farklı bir tasarımı ve yerleşimi var, bu yüzden de mağazaya alışmak biraz daha zaman istiyor. Hilltown AVM’dekinin daha geleneksel bir tasarımı olacağını tahmin ediyorum, o da açıldığında kıyaslama yapmak daha anlamlı olacaktır. Ayrıca, boyut ve set çeşitliliği olarak Discovery Centre’daki mağazadan çok çok daha iyi.

Kasaların arkasında kendi LEGO parçalarını almak isteyenler için klasik Pick A Brick Wall ve mağazanın ortasında klasik Minifigür standı yer alıyor.

Çalışanların hepsi çok pozitif ve yardımseverdi. Bu açıdan da bir LEGO Brand Store’a yakın bir deneyim yaşattığını söyleyebilirim. Kalabalıktan dolayı kendileri ile detaylı konuşma fırsatım olmadı ama özellikle setler konularındaki bilgi seviyelerini merak ediyorum.

Müşteri ilgisi anlamında ise ilk açılış anında çok ciddi bir kalabalık vardı ve kasada kuyruk oluştu. Birkaç saat sonra yeniden gittiğimde mağaza oldukça sakindi ama mağazaya ilk defa çocukların çok heyecanlı olduğunu ve ebeveynleri ile sıkı pazarlıklar yaptıklarını söylemek mümkün. Mağaza her ne kadar sakin olsa da AVM içerisinde sarı LEGO poşetleri ile dolaşan insanlar her yerdeydi.

 

Genel Yorumlarım ve Fotoğraflar

LEGO Türkiye’nin sıkı çalışmasıyla, yeni çıkan setlerin ve LEGO exclusive ürünlerin bu mağazaya eksiksiz ve hızlı bir biçimde geleceğini umuyorum ve bu yüzden de evimde LEGO koyacak yer kalmaması, LEGO’nun fiyatlandırması ve Voltron ve Diner gibi setleri beklemem sebebiyle mağazaya her gidişimde alışveriş yapmam mümkün olmasa dahi mağazaya düzenli olarak gidip o gerçek LEGO Store havasını düzenli olarak solumanın keyifli bir aktivite olacağını düşünüyorum, herkese de tavsiye ederim. (Ya da etmem, sonra almak istediğim setler hemen bitiyor. Lafım size, şanslı Ship in a Bottle sahipleri.)

Lafı yeterince uzattım, o zaman sizi buyrun sanal bir tur için mağazanın 360 derece fotoğraflarıyla baş başa bırakayım. Oynat tuşuna bastıktan sonra farenizi sürükleyerek fotoğraf içerisinde gezinebilirsiniz. 180 derece döndüğünüzde benim çok yakından çekilmiş bir görüntümle de karşılaşacaksınız, lütfen korkmayın. :)

Bu arada, kameranın ne olduğunu merak edenleri de şimdilik şuraya yönlendireyim: https://www.essential.com/

Ek bilgi: Kanyon LEGO Store İstanbul telefon numarası: 0 (212) 353 07 88

 

Fotoğrafları mobil cihazınızdan görüntülemekte sorun yaşarsanız, yazının tam sürümüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Aşağıdaki fotoğrafta mağazanın girişteki yarısını görebilirsiniz:

 

 

Bu fotoğrafta ise dar bir boğazdan geçtikten sonra mağazanın ikinci yarısını görebilirsiniz:

5 cevaplar
  1. Mehmet F says:

    Mükemmel bir inceleme olmuş. Belirtmek istedim, 14 Şubat’ta LEGOLAND’den hem Downtown Diner, hem Ship in a Bottle, hem de Ninjago City setlerini almıştım şahsen :)

Yorumlar kapalı.