LEGOLAND DISCOVERY CENTRE İstanbul Yetişkin Gecesi İzlenimlerimiz

, ,

Her ne kadar öncelikle çocuklar için tasarlanmış bir yer olsa da her LEGOsever yetişkinin içinde LEGOLAND’i ziyaret etme isteği vardır diye tahmin ediyorum. Bununla birlikte LEGOLAND’ler çok büyük tema parkları (çevirimi mazur görün) oldukları için sadece belirli bölgelerde mevcut ve ciddi bir yatırım gerektirdiği için her bölgede açılamıyor.

Yine de biz şanslı bir azınlıktayız; zira Türkiye’de uzun süreden beri küçük boy LEGOLAND diyebileceğimiz bir LEGOLAND Discovery Centre var ki bu iç mekan parklarının sayısı da dünyada çok fazla değil.

 

LEGOLAND Discovery Centre Nedir?

Yazının detayına geçmeden önce yine genel kavramlar ile başlayayım. LEGOLAND’ler, içlerinde LEGO ile ilgili, çoğunlukla eğitici boyutu da olan oyunlar, oyuncaklar ve oyun alanları barındıran eğlence parklarıdır. Bunların bir küçük boyu diyebileceğimiz LEGOLAND Discovery Centre’lar (Amerika’da “Center”) ise iç mekanlarda kurulan ve LEGOLAND’lerin eğlence trenleri ya da su kaydırakları gibi aktiviteleri dışında kalan iç mekana uygun aktivitelerinin yer aldığı parklardır.

LEGOLAND’ler tüm dünyada Merlin Entertainments isimli İngiliz firması tarafından işletilir ve LEGO Group ile dolaylı bir bağlantısı vardır. (LEGO Group’un bu şirket içerisinde belirli bir miktar hissesi vardır.) Tam da bu sebepten ötürü, LEGO Store inceleme yazımda belirttiğim üzere, LEGOLAND Discovery Centre İstanbul içinde yer alan LEGO Shop aslında LEGO Store’lardan ve LEGO Group’un kendisinden bağımsız bir yapıdadır.

İstanbul Avrupa Yakası’nda Forum İstanbul AVM’de yer alan LEGOLAND Discovery Centre da aynı şekilde bizzat Merlin Entertainments tarafından işletilmekte ve diğer Discovery Centre’lardaki deneyime çok benzer bir deneyim sunmaktadır.

İçerisinde, tüm LEGOLAND’lerde olduğu gibi, çoğunlukla yerel ve ikonik binaların LEGO kopyalarının yer aldığı bir Miniland ve LEGO Friends, LEGO City ve LEGO Duplo gibi farklı LEGO temalarının yer aldığı oyun alanları bulunmaktadır. Bunlar dışında, LEGO parçalarının üretimi ve LEGO modelleri inşa etme gibi konularda eğitici aktiviteler düzenlenmektedir.

 

LEGOLAND Discovery Centre İstanbul ve Yetişkin Geceleri Hakkında Bilgiler

Forum İstanbul’daki LEGOLAND Discovery Centre, renkli görüntüsüyle LEGO ile çok aşina olmayan kişiler için bile cazibeli olabiliyor; fakat bu “park”, normal zamanlarda sadece 14 yaşından küçük çocukları ve onlara eşlik eden yetişkinleri kabul etmektedir ve sadece bir AFOL (Adult Fan of LEGO – Yetişkin LEGO Hayranı) olarak girmeniz mümkün olmamaktadır. (Bu diğer ülkelerde de bu şekildedir.) Park hakkındaki detaylı bilgilere https://www.legolanddiscoverycentre.com/istanbul/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ana konumuza geri dönecek olursak, ilk açıldığında her ay yapılacağı söylenmiş olan; fakat tahminimce talep yaratma ve tema bulma sıkıntılarından kaynaklı olarak (detayları bilen biri varsa düzeltebilir) sıklığı azaltılmış olan “LEGOLAND Discovery Centre Yetişkin Geceleri”ne sadece 18 yaşından büyük kişiler katılabilmekte ve LEGOLAND Discovery Centre’ın tadını yetişkinlere özel aktiviteler ile keyifli bir şekilde çıkarabilmektedir. (Reklam metni gibi oldu!)

Tabii bu göründüğünden çok önemli bir detay; zira normal bir zamanda gittiğinizde, çocukların arasına dalıp ben de arabamı LEGO Racers pistinde yarıştıracağım ya da kızlar ile LEGO Friends Evi’nde karaoke yapacağım gibi bir düşünceniz yoksa alacağınız keyif sadece LEGO modellerine bakmaktan ibaret olacaktır.

 

LEGOLAND Discovery Centre Yetişkin Gecesi İzlenimlerim

1. Giriş, yemek ve keşif

Aslında her Yetişkin Gecesi’nin farklı bir teması olsa da aktivitelerin büyük bir kısmı ortak oluyor. Bir önceki Yetişkin Gecesi’nin teması Cadılar Bayramı’ndan dolayı “korku” iken, en son yapılan gecenin teması “oyun” oldu. Benim izlenimlerim de bu son etkinliğe yönelik.

İlginizi Çekebilir:  LEGO 2022 Ocak-Mayıs Kataloğu Yayınlandı - Resmi İndirme Bağlantısı İle

Önemli bir not: Yetişkin Geceleri’nin sabit bir takvimi olmaması nedeniyle LEGOLAND Discovery Centre’ın sosyal medya hesaplarını takip etmek gelecek etkinliklerin duyurularına ulaşmak için en kolay yol oluyor. Alternatif olarak, biletlerin satıldığı platform olan Biletix’ten de takip edebilirsiniz.

Etkinlik başlangıç saati 19:00 gibi görünse de giriş saati 19:30’u bulabiliyor. Bu süre zarfında LEGO Shop’u gezebilirsiniz. Etkinlik, yemek alanında pizza servisi ile başlıyor. Etkinlik öncesi aç kalır mıyım diye düşünmeyin yani, özellikle iş çıkışı gidecekler için önemli bir detay olabilir. :)

 

Aşağıda LEGOLAND Discovery Centre’ın yemek alanının yer aldığı üst katının 360 derecelik bir panaromik fotoğrafını görebilirsiniz:

 

Yemek zamanında; serbestçe, içeride koşuşturan ufaklıklar olmadan, tümüyle size ait olan LEGOLAND Discovery Centre’ı sakin sakin gezme ve farklı oyun alanlarını keşfetme şansı bulabiliyorsunuz.

Yetişkin gecesinde rehberimiz Discovery Centre’ın Master Builder’ı idi. (Bilmeyenler için, Master Builder’lar kısaca onaylı LEGO model mimarlarıdır, LEGO Movie’lerde Master Builder’lar tüm parçaları aklında sınıflandırabilen ve hızlıca her türlü modeli oluşturabilen karakterler olarak resmedilmiştir, gerçekte de böyledir.)

 

2. LEGO Fabrikası

Yemekten sonra ilk aktivitemiz LEGO Fabrikası idi. Burada LEGO’ların nasıl yapıldığını dinledik ve gördük. Tabii aslen çocuklara yönelik içerikler olduğu için daha çok eğlence boyutu ve paketleme süreçleri ağırlıktaydı. Yani, her parça için ayrı ayrı yapılan kalıplar ve bu kalıpların yönetiminin zorlukları, plastik alaşımın oluşturulması ve farklı renklerin/baskıların üretimi, sıkı kalite kontrolü, global tedarik zinciri yönetimi gibi LEGO üretiminin asıl zorlu kısımları ile ilgili detaylar beklemeyin :)

Bu alanda, ayrıca, büyük ekranlar ve kontrol kollarıyla kendi minifigürlerimizi oluşturduk. Sonrasında hepimize, üzerinde LEGOLAND Discovery Centre yazısı ve bizi gezdiren animasyon robot karakterinin olduğu 1x2x2 boyutunda LEGO Duplo tuğlası hediye ettiler (Bricklink item number: 76371pb092). Yarışma ödülleri dışında herkese verilen tek hediye LEGO ürünü, bu parça idi. Küçük de olsa özel bir set ya da benzeri bir şey veriyorlar mı diye merak ediyorsanız merakınızı gidermiş olayım.

 

3. Krallık Macerası’nda Prensesi Kurtarma

LEGO Kingdoms temalı bu tren oyununda, amacımız tren parkurda ilerlerken elimizdeki ışık tabancaları ile olabildiğince çok kötü öğeyi vurarak en yüksek puanı kazanıp prensesi kurtarmaktı. Her şeyi vurmuş olsam da nasıl puan kazanıldığını tam olarak anlamadığımı söyleyebilirim. Bu oyunda birinci olana bir ödül vardı, ödüllere en sonda değineceğim.

Bir sonraki alana geçmeden önce, girişte çektirdiğimiz fotoğrafları kullanarak istediğimiz bir LEGO temasına sahip arka plan ile fotoğraf ya da anahtarlık gibi hediyelik ürünler bastırabileceğimiz fotoğraf alanında da kısa bir mola verdik.

 

4. Miniland

Tüm LEGOLAND’lerin vazgeçilmez bir parçası olan Miniland’i minyatür bir LEGO şehri olarak tarif edebilirim. İstanbul’daki önemli binalar ve gündelik hayatın yanı sıra dünyadaki farklı eserlerin LEGO tuğlaları ile yaratıldığı bu alana gizlenmiş olan oyun karakterlerini bulmaya çalıştık.

İlginizi Çekebilir:  LEGO'nun Yeni Nesillere İlham Verecek "Rebuild the World" (Dünyayı Yeniden Yarat/İnşa Et) Girişimi Duyuruldu

 

Aşağıda LEGOLAND Discovery Centre’ın İstanbul Miniland’inin panaromik bir fotoğrafını görebilirsiniz:

 

5. PlayStation Oyun Turnuvası

Bu yetişkin gecesinin temasına istinaden, diğer yetişkin gecelerinden farklı bir aktivite olarak yapılan ödüllü oyun turnuvasında Street Fighter oynadık. Oyun 30 kişi civarında bir grupla turnuva düzenlemek için doğru bir oyun olsa da daha geniş bir kitleye hitap etmesi açısından kişisel olarak daha “casual” bir oyunu tercih ederdim.

 

6. LEGO Model İnşa Etme Yarışması

Ve geldik gecenin en keyifli aktivitesine. Burada, çevredeki LEGO havuzlarında yer alan parçaları kullanarak oyun temalı bir LEGO modeli yapmaya çalıştık. Bir Master Builder olmadığımız için kısıtlı sürede bir model düşünmek, bunu LEGO’larla kurgulamak ve parça havuzlarında uygun renkte ve şekilde parçaları bulmaya çalışmak biraz zorlu olsa da emeğimize değdi. Ödüllü bir yarışma olduğu için sonrasında da eserlerimizi oyladık.

Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere çok farklı eserler ortaya çıktı (Bart Simpson oraya muzur biri tarafından Master Builder’ın koleksiyonundan alınarak konmuş, onun dışındaki tüm modeller o akşam yapıldı :) ):

Bizim yaptığımız model, en önde görebileceğiniz Jigglypuff idi. Zaman kısıtından dolayı bazı özelliklerini yetiştirememiş olsak da ikinci olmayı başardık. Birinciliği ise Mario modeli aldı.

 

7. 4D LEGO Filmi

Son aktivitemiz ise 4D sinema salonunda The LEGO Movie’den sonra karakterleri ne yapıyor konulu kısa bir animasyon idi. Bu dönemde aslında LEGO Ninjago gösterimdeydi, muhtemelen bu film yetişkinlere daha uygun olduğu için seçildi. “4D” olmasının sebebi ise 3 boyutlu olan filmin su sıçratma gibi küçük efektlerle desteklenmesiydi. Çocuklara yönelik olduğu için heyecanlandırıcı ve bir anda yerinizden sıçratacak efektler beklemeyin tabii.

 

8. Ödüller ve LEGO Shop Alışverişi

Filmden sonra; Prenses oyunu, PlayStation turnuvası ve LEGO model yarışmasında birinci olanlara birer LEGO Technic seti, ikinci olanlara ise teselli ödülü olarak küçük polybag (poşet) LEGO setleri hediye edildi.

Son olarak, LEGOLAND Discovery Centre’ın çıkışının zaten LEGO Shop içerisinden olması sebebiyle çıkışta ister istemez alışverişe koyulduk. Yetişkin gecesine özel tüm ürünlerde %10, Batman Classic Batcave (76052), Taj Mahal (10256) ve The Batwing (70916) gibi seçili birkaç sette %20 indirim vardı.

 

Genel Yorumlarım ve Son Sözler

LEGOLAND Discovery Centre’ı merak edip de çocuklarla gidemeyenler ya da tam anlamıyla tadını çıkarmak isteyenler için yetişkin geceleri çok güzel bir fırsat sunuyor. Mekanın doğası gereği, yetişkin geceleri biraz kendini tekrar eden etkinlikler olsa da LEGO ile ilginiz olsun olmasın en azından bir kez katılmanızı tavsiye ederim. LEGO seviyorsanız zaten çoğu etkinliği kaçırmak istemeyeceksinizdir. Bilet ücretleri çok pahalı olmasa da bu konuda tereddütünüz varsa, etkinlik kapsamında LEGO Shop indirimi olduğu durumlarda zaten etkinlik ücretinin kendini çok rahatlıkla çıkarabildiğini söyleyebilirim.

Herkese şimdiden iyi eğlenceler. LEGO Store’larda ya da LEGOLAND Discovery Centre’da karşılaşmak dileğiyle.

 

Son olarak aşağıda LEGOLAND Discovery Centre’ın alt katının 360 derecelik bir panaromik fotoğrafını görebilirsiniz:

Tabii resimde yine beni göreceğiniz konusunda uyarmamda fayda var :)