LEGO TECHNIC App Controlled Top Gear Rally Car (42109 Control+) Duyuruldu

,

Daha önce çok genel olarak söz ettiğimiz LEGO ve BBC’nin popüler TV programı Top Gear arasında gerçekleştirilen işbirliğinin ilk ürünü olan 42109 LEGO Technic App Controlled Top Gear Rally Car Control+ seti duyuruldu. B modeli olmayan bu set, Top Gear ile yapılan ilk işbirliği olmasının yanı sıra; CONTROL+ platformuna daha düşük maliyetli bir giriş olanağı sunduğu için öne çıkıyor.

 

26 Aralık’ta piyasaya sürülecek ve Amerika fiyatı $129,99 olacak 463 parçalık bu setin basın açıklamasının çevirisini ve resmi ürün görsellerini aşağıda bulabilirsiniz:

 

Bugün, LEGO Group, BBC Studios ile ortaklaşa ilk LEGO Technic Top Gear Setini duyurdu. Yeni LEGO Technic Uygulama Kontrollü Top Gear Ralli Aracı, 9 yaş ve üstü için gerçek görünümlü bir GT Rally otomobilidir ve 26 Aralık 2019’dan itibaren tüm dünyada satışa sunulacaktır.

LEGO Technic tasarımcıları, otomobilin gövdesini ve beraberindeki çıkartmaları tasarlamak için BBC Top Gear ekibi ile güçlerini birleştirdi ve hayranların evde inşa etmekten zevk alacağı şekilde ultra gerçekçi ve hızlı görünen bir yarış aracı yarattılar.

Bu model, LEGO Technic CONTROL+ uygulaması ile uzaktan kumandalıdır ve direksiyon, çoklu dokunma kontrolü ve jiroskop kontrolü gibi işlevlerin yanı sıra; heyecan verici ve sürükleyici bir oyun deneyimi sunmak için farklı meydan okumalar ve başarımlar içermektedir. Ralli aracı, 1 L motor, 1 XL motor ve 1 Bluetooth kontrollü akıllı hub ile birlikte gelmektedir.

 

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas GRAND PIANO (21323) Seti Duyuruldu

42109 LEGO Technic App Controlled Top Gear Rally Car Basın Bülteni

First ever LEGO Technic Top Gear collaboration revealed at LA Auto Show

Today, the LEGO Group revealed the first ever LEGO® Technic™ Top Gear Set in partnership with BBC Studios. The new LEGO Technic App Controlled Top Gear Rally Car is an authentic looking GT Rally car for ages 9 years and above and will be available globally from 26th December 2019.

LEGO Technic designers joined forces with the BBC Top Gear team to co-design the body of the car and accompanying stickers to create an ultra-realistic and fast looking racer that fans are sure to enjoy building at home.

The model is remote controlled via the LEGO Technic CONTROL+ app and contains functions such as steering, multi-touch control and gyro control as well as different challenges and achievements to deliver a thrilling, immersive play experience. The rally car comes complete with 1 large motor, 1 XL motor and 1 Bluetooth controlled smart hub.

“It’s exciting to have collaborated with LEGO Technic on this and it’s a very natural fit for the Top Gear brand. The LEGO Technic Top Gear Rally Car is the result of several months hard work from the LEGO and BBC Studios teams and we can’t wait to see it on the shelves soon” said Jason Easy, Head of Licensing UK, BBC Studios.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ghostbusters ECTO-1 (10274) Seti Duyuruldu

Niels Henrik Horsted, Marketing Director for LEGO Technic added: “We are really excited to finally reveal the App-Controlled LEGO Technic Top Gear Rally Car. The car offers a challenging build for ages 9+ who are into authentic play and intrigued about how things work. The CONTROL+ app gives an extensive play experience with several different play modes and exciting challenges.”

 

Factsheet:

LEGO Technic App Controlled Top Gear Rally Car

 • First LEGO Technic set designed in partnership with BBC studios
 • 463 LEGO elements used
 • The model comes with 1 large motor, 1 XL motor and 1 Bluetooth controlled smart hub
 • Remote controlled via the LEGO Technic CONTROL+ app
 • Price: $129.00 USD/£124,99
 • The product is available globally from 26th December 2019

 

LEGO Technic CONTROL+ Functions:

 • Driving forwards and backwards, steering with CONTROL+ app
 • Multi-touch control
 • Gyro control
 • Challenges and achievements
 • Inspirational videos for play
 • The LEGO TECHNIC CONTROL+ app can be downloaded from the App Store or Google Play.