LEGO Star Wars THE CHILD (Baby Yoda) İnşa Edilebilir Figür (75318) Seti Duyuruldu

,

Geçtiğimiz haftalarda Lüksemburg’da resmi çıkış tarihinden çok önce satışa sunulduğu için ilk görsellerini gördüğümüz LEGO Star Wars The Child (75318) seti duyuruldu. Daha önceki yıllarda gördüğümüz Porg ve Yoda setlerinin oluşturduğu alt temanın devamı niteliğindeki bu set, inşa edilebilir bir The Child figürü/heykeli içeriyor.

Böylece, bir fenomen haline gelen The Child’ı, daha doğrusu halk ağzıyla Baby Yoda’yı daha ilk yılında üç farklı LEGO formunda birden görmüş oluyoruz.

Hareketli kulaklara ve ellere sahip bu model, kendinden önce gelen inşa edilebilir figürler gibi hayranlarını, çok sevenler ve hiç sevmeyenler gibi ikiye bölecek bir tasarıma sahip. Baby Yoda’nın beşiğinin yer almadığı bu modelin büyük bir kısmı kıyafetten oluşuyor.

 

30 Ekim’de piyasaya çıkacak ve Türkiye fiyatı 699,90 TL, Avrupa fiyatı €79,99, Amerika fiyatı $79,99 olacak bu 1.073 parçalık setin resmi ürün görsellerini ve orijinal basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

 

 

75318 LEGO Star Wars The Child (Baby Yoda) Construction Set Basın Duyurusu

THE LEGO GROUP REVEALS LEGO® STAR WARS™ THE CHILD CONSTRUCTION SET

Today, the LEGO Group reveals its latest construction set featuring the beloved character from the Lucasfilm series Star Wars: The Mandalorian™. The LEGO® Star Wars™ The Child construction set is inspired by the small-in-size but powerful-in-charisma character, the Child (or Baby Yoda as fans have affectionately dubbed the character), from the series. The building set will be available globally from October 30th, with pre-orders starting today as part of the Mando Mondays program announcement from Disney and Lucasfilm.

İlginizi Çekebilir:  LEGO OPTIMUS PRIME (10302) Duyuruldu

Measuring just under 20cm (7.8 inches) in height, builders can experience the fun of building a set inspired by one of their favourite The Mandalorian™ stars in 1,073 pieces. Designed for fans aged 10 and over, builders can make the model their own. With a posable head, movable ears and an adjustable mouth, fans can choose from a range of the Child’s famous expressions when putting their finished model on display.

“When I received the challenge to create a LEGO brick-built version of the Child, I knew that I had to get it just right” says Michael Lee Stockwell, Design Manager, LEGO® Star Wars™. “The goal was to capture the charm, and above all, the cuteness of the character, so we worked meticulously, choosing and placing each and every brick. We even included authentic details like the gearstick knob – a favourite toy of the Child as seen in the series.”

The construction set comes with an information plaque, which includes the Child’s height and age, and a LEGO® Star Wars™ Minifigure of the Child to complete a charming display.

75318 LEGO® Star Wars™ The Child construction set will be available for pre-order from 21st September and then globally from 30th October, directly via LEGO.com, LEGO Stores and other retailers.