LEGO CITY Set İncelemesi: 60258 TUNING Workshop

,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yıl otomobil ve uçak hayranlarını sevindiren LEGO City temasının otomobile doyuran seti, Tuning Workshop (60258 Oto Aksesuar Atölyesi) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 699,90 TL, Amerika fiyatı $99,99 ve Avrupa fiyatı €99,99 olan bu set, 897 parçadan oluşuyor. Set bu fiyat noktasında parça sayısına göre pahalı kalsa da araba parçaları, yeni motorsiklet gövdesi, köpek figürü, kaynak kaskı ve detay baskılı minifigür parçaları gibi özel ve az bulunur parçalar içeriyor.

Yine bu tarz setlerden alışılageldiği üzere, setin parçaları numaralandırılmış poşetlerde geliyor ve modelleri küçükten büyüğe sırasıyla inşa ediyorsunuz. Boyutuna göre çok az sticker içermesi setin önemli bir artısı.

 

Minifigürler

Setin içerisinde toplam 7 minifigür yer alıyor. Çoğu City setinin aksine bu minifgürler detaylı ve farklı baskılarıyla öne çıkıyor. Minifigürler arasındaki cinsiyet dağılımı da çeşitliliği teşvik ediyor.

İlk grubumuz, soldan sağa, çekici operatörü, nostaljik yarış otomobilinin sahibi Tread Octane, tamirci Harl Hubbs ve ikinci el otomobil satıcısı. Tread Octane ve Harl Hubbs, LEGO City Adventures dizisinde yer alan “isimli” karakterler oldukları için nadir kafa ve gövde baskılarına sahip. Diğer minifigürler özel olmasa da oldukça detaylı. Özellikle de otomobil satıcısı, yazının devamında inceleyeceğimiz afişiyle birlikte insanı gülümsetiyor.

 

İkinci grubumuz ise soldan sağa, kıyafeti otomobiliyle tam uyum içerisinde olan sürücü, tamirci ve müşteri adayı. Özellikle de ilk minifigürün baskısı çok keyifli; fakat diğerleri de pek altta kalmıyor.

 

Tamamlanmış Model

Set, klasik bir büyük boyutlu LEGO City setine uygun olarak, farklı boyutlardaki bağımsız modellerle geliyor. Setin benzerlerinden en büyük farkı ise bu modellerin çoğunluğunun birbirinden tümüyle farklı araçlar olması.

İlk araçlarımız, satışta olan tek araç olan mini otomobil ve “alevli” motosiklet. Bu setle birlikte, LEGO City setlerinde sıklıkla gördüğümüz bu mini otomobilin %50 indirimle satıldığını öğreniyoruz. Bu hemen teoriler üretmemize yol açıyor. Ya bu otomobil ucuz olduğu için çok satıyor ya da piyasada çok fazla olduğu için indirim yapmak zorunda kalmışlar.

 

Mini otomobil, daha önce LEGO City ve LEGO Movie setlerinde siyah/beyaz renklerde gördüğümüz mini şehir otomobillerine benziyor. Bir minifigür ve çantasını alabilecek kadar yere sahip. Motosiklet ise yeni bir gövde parçasından oluşuyor.

 

Mini otomobil arkasında bir römork bağlantı yeri yer alıyor. Yazının devamında inceleyeceğimiz karavanı çekebilmesi için eklenen bu parça, setin oynanabilirliğini artırıyor. Benzer şekilde, motosikletin arkasındaki alev, araca göre biraz abartılı olsa da setin hedef yaş grubu için önemli bir detay.

 

Bir sonraki araçlar ise birbirinin arasında asır kadar yaş farkı olabilecek modern modifiye araba ve nostaljik yarış arabası (hot rod).

 

Modifiye araba, yanlarındaki sticker’lar ile desteklenen fütüristik bir renk temasına ve gövdenin altında boydan boya çizgi halinde devam eden, şeffaf mavi parçalarla oluşturulmuş bir ışığa sahip. Nostaljik araba ise yanlarından alev çıkan tümüyle açık bir motora sahip.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Friends Set İncelemesi: 41735 Mobil Küçük Ev

 

Modifiye arabanın arkada küçük bir rüzgarlığı varken, nostaljik arabanın arkası daha yüksek bir formu var. Bununla birlikte, modifiye arabanın tasarımı, hem model hem de renkleri itibariyle çok başarılı; fakat nostaljik arabanın sanki artan parçalardan olduğu kadar tasarlanmış gibi bir havası var.

 

Sette gerçekten de her türlü araç yer alıyor ve LEGO City setlerinde sıklıkla gördüğümüz çekici, bu sette de yer alıyor. Çekicilerin, az parçayla yüksek oynanabilirlik ve gösterişli bir model sunması LEGO City’nin hedef yaş grubu için ideal bir model olmasını sağlıyor. Bununla birlikte, bu setteki model hem fonksiyon hem de tasarım olarak kendisinden önce gelenlerden farklı.

 

Bu aracın yapımı için özel şasi parçalarından kullanılmıyor ve tümüyle standart yapım parçalarından bir model oluşturuluyor. Modelin ön kısmı 6 çıkıntı genişliğindeyken, arka tarafı 8 çıkıntı genişliğinde. Bu nedenle de biraz büyük duruyor.

 

Çekici mekanizması ise basit ama daha önce gördüklerimizden farklı. İki Technic pini ile başka bir aracın altına giriyor ve sürükleyerek taşıyor.

 

Sıradaki modelimiz ise köpek kulübesi ve otomobil satıcısının karavanı. Karavan, biraz kısa olsa da renk teması ve tepesindeki tabelası ile dikkat çekici bir görünüme sahip. Özellikle de tabelası gülümsemenize yol açabiliyor. Normalde köpek kulübesi gibi setin ana temasından sapan modeller biraz gereksiz gibi dursa da burada çok parca harcanmadan oldukça iyi bir tasarım yapıldığını görüyoruz. LEGO setlerindeki en iyi köpek kulübelerinden biri olabilir.

Bir de tabii şimdilik bu sete özel olan çift kalıplı, yani tasması ve gövdesi farklı renk olan köpek figürü setin değerini artırıyor.

 

Arkadan bakıldığında, kulübenin detaylarında bir eksik göremezken, karavanın yuvarlak hatları daha net belli oluyor. Bu yuvarlak hatlı tasarım, karavanın benzerlerinden ayrışmasını ve daha nostaljik bir tasarıma sahip olmasını sağlıyor.

 

Karavanın diğer yanı ise tümüyle açılabilen bir kapak barındırıyor. Bu da yuvarlak hatlarını korurken oynanabilirliğini artıran bir unsur olarak öne çıkıyor. Karavanın içerisinde ise bir dolap ve bir koltuk yer alıyor. Çok geniş bir alan bulunmadığı için çok fazla detay da yok. Yine de otomobil satıcısı için konforlu bir ortam gibi görünüyor.

 

Setin son modeli ise, LEGO City setlerinin çoğundan daha fazla bir derinliğe sahip tamirci dükkanı. Modelin çatısı ve yan duvarlarından biri olmadığı için derinliğine daha çok parça harcanabilmiş gibi duruyor.

Ön ve yan cepheden, oldukça “tam” bir görünüme sahip bu modelin özellikle ön cephesi çok detaylı bir tasarıma sahip. Yaya girişinin yanındaki sokak tabelası ve sokak lambasıyla birlikte, araç girişi için bir rampa ve yana açılan bir garaj kapısı içeriyor. Dükkanın tabelası da nadir bulunan sarı panelin üzerine yapıştırılan ateşli bir sticker ve gerçek bir lastik parçasından oluşuyor. Bir donut kadar görkemli olmasa da takdire şayan ve keyifli bir tasarımı var.

İlginizi Çekebilir:  LEGO MONKIE KID Set İncelemesi: 80024 Efsanevi Çiçek Meyve Dağı

 

Modelin bir cephesi tümüyle açık; fakat oynanabilirlik anlamında bu önem kazanan bir tasarım detayı olmuş. Modelin içi de çalışma tezgahı, pizza kutusu, bolca tamir aksesuarı ve bu sete özel kaynak başlıkları ile oldukça zengin.

 

Bu modelin en önemli unsurlarından biriyse, ağır otomobil motorlarını kaldırmaya ve taşımaya yarayan vinç mekanizması. Dört yöne de hareket edebilen bu vinç ile motor parçasını aşağı ve yukarı  hareket ettirebiliyorsunuz. Motor parçası da nostaljik araba için oynanabilirliği artıran ek bir parça olarak yer alıyor.

Bu mekanizma, aynı zamanda setin bir çatısı olmamasını kabul edilebilir kılıyor. Setin tabelası da bu mekanizmanın ön cepheden eğreti bir görüntüsü olmasını engelliyor.

 

Genel Değerlendirme

60256 Yarış Arabaları ve 60257 Servis İstasyonu gibi setlerle birlikte, 2020 yılı LEGO City otomobillerini sevenler için çok bereketli oldu. (Tabii bunun bir nedeni de Speed Champions setlerinin yeni tasarımlarıyla birlikte artık şehre büyük kalması.) 60258 de bu setlerin tepe noktası olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse sadece araçlardan oluşan bu set, hepsi birbirinden farklı modelleri ile oynanabilirliği ve LEGO şehri kuranlar için sergilenebilirliği yüksek bir set. Özellikle de paylaşımlı oyunlar için anlatılabilecek çok fazla hikaye var. Tamir atölyesinin zengin iç mekanı da oynanabilirliğe önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Setteki modellerin de mini otomobil haricinde şehrinde araba anlamında çeşitlilik arayanları da tatmin edecek, önceki LEGO City setlerini tekrar etmeyen tasarımlara sahip olması önemli bir artı. Eksi olarak ise nostaljik arabanın tasarımının yakında ülkemizde de göreceğimiz 40409 Hot Rod kadar iyi bir tasarıma sahip olmadığını belirtmekte fayda var.

Yine de özellikle bu sene yetişkinler için çok fazla set çıktığı ve çıkacağı için bu setin fiyatı, yetişkinler için biraz kısıtlayıcı olacaktır. Bu nedenle de seti ne kadar tavsiye etsek de indirime girmesini beklemeniz gerekebilir.

Setin birincil hedef kitlesi için ise ucuz olmayan ama çeşitlilik anlamında parasının karşılığını veren bir set olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir set olarak, toplamda aynı fiyata gelecek birkaç setten çok daha uzun süreli ve sosyalleşmeye olanak sağlayan bir oyun deneyimi sunma potansiyeline sahip. Buradaki en önemli noktalardan biri de setin içerisinde gereksiz hiçbir yapının bulunmaması. Bir de bunun üzerine çok çeşitli araba parçaları ve minifigür gövdeleri, setin karışık haldeki değerini de artırıyor.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.