LEGO CITY Set İncelemesi: 60233 DONUT SHOP OPENING

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO City setlerinin üst seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz, “şehir merkezi” alt temasındaki, seleflerinden nispeten daha küçük boyutlu olan Donut Shop Opening (60233 Donut Dükkanı Açılışı) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 499,90 TL, Amerika fiyatı $89,99 ve Avrupa fiyatı €79,99 olan bu set, 790 parçadan oluşuyor. Setin fiyatı, parça sayısına göre City setleri seviyesinde olmakla birlikte; set, boyutu ve fiyat noktası itibariyle geçtiğimiz yılın 1.211 parçalık şehir merkezi seti 60200 Capital City‘ye kıyasla daha erişilebilir bir set. Ne ucuz ne de pahalı diyebiliriz.

Yine bu tarz setlerden alışılageldiği üzere, setin parçaları numaralandırılmış 8 poşette geliyor. Makul ölçülerde ve yapıştırması zor olmayan sticker’lar var. Her ne kadar çok parçalı bir set olsa da 6+ olarak, birbirinden tümüyle bağımsız 6 modülden ve kitapçıktan oluşması itibariyle inşa etmesi kolay. Tabii bu aynı zamanda, birden fazla kişinin seti aynı anda inşa etmesine olanak sağlıyor.

 

Setin asıl odak noktası diyebileceğimiz donut baskılı kavisli parça ise bu sete özel ve donut da aşağıda görebileceğiniz üzere, bir SNOT tekniği ile (LEGO yapım parçası çıkıntılarının üstte olmadığı bir şekilde) inşa ediliyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinde, bu büyüklükteki bir LEGO City seti için uygun bir sayıda, toplam 10 minifigür yer alıyor. Bununla birlikte minifigürlerin herhangi bir özel durumu yok, hatta hiçbirinin kolu ve bacağı baskılı değil. Bazı minifigürlerin nispeten dikkat çekici özellikleri olsa da hiçbir minifigür doğrudan setin alınabilirliğine etki edecek kadar albeniye sahip değil.

İlk grubumuz, hırsız, polis Duke Detain ve vinç operatörü. Polis minifigürü, hem yüz baskısı hem de bir ismi olması itibariyle setteki diğer minifigürlerden farklı olarak bir karaktere sahip.

 

İkinci grubumuz ise TV kameramanı, muhabiri ve taksi şoförü. Burada, kameramanın gövde baskısı diğerlerinden ayrışıyor.

 

Son grubumuz ise baristalar, anne ve oğlu. Baristalar, şimdiye kadarki tüm barista minifigürlerinde yer alan klasik gövde ve bacak kombinasyonunu kullanıyor. Bu gruptaki dikkat çekici nokta ise kadın baristanın saçının rengi ve anne ve çocuğun saç parçalarının tasarımı.

 

Tamamlanmış Model

Setin dağınık bir yapısı var, bu nedenle de isterseniz her modeli birbirinden bağımsız düşünebilir, isterseniz de hepsi bir aradayken, kutunun üzerindekilere benzer hikayeleri canlandırabilirsiniz.

İlk modellerimiz, setin binalarını oluşturan donut dükkanı ve oyuncak mağazası. Önden baktığımızda tabii ki dev donut en çok dikkat çeken nokta. Bir donut’a göre ortasındaki boşluk biraz büyük, daha çok bir simide benzemiş. Donut dükkanındaki bir diğer dikkat çekici nokta ise yaratıcı bir şekilde dükkanın ön yüzüne eklenmiş olman LEGO Technic çamurluk parçası. Bu arada, donut dükkanı, LEGO dünyasının kahve zinciri “The Coffee Chain”e değil de yeni bir marka olan “City Coffee”ye ait.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert FERRIS WHEEL (10247) ve CAROUSEL (10257) - Power Functions Motor ve Pil Kutusu Nasıl Eklenir

Oyuncak mağazasının ön yüzü de lime rengi ve renkli sticker’ları ile oldukça canlı görünüyor. Her iki bina da önyüz anlamında şehrinize renk katacaktır.

 

Bu modellerin içine bakacak olursak, donut dükkanın küçük alanına rağmen oldukça zengin olduğunu görüyoruz. Büyükçe bir tatlı vitrini, kahve makinesi, fiyat tabelası ve iki kişilik masası ile tam bir dükkan olmuş. Yan tarafta ise, daha önceki LEGO setlerinde gördüğümüzden daha farklı ama sticker’ı sayesinde daha gerçekçi bir ATM yer alıyor.

 

Ne yazık ki oyuncak dükkanı bu açıdan daha zayıf. Vitrinden görünen tren ve ayıcık dışında içeride sadece, bu yıl ilk defa gördüğümüz ve 60234: LEGO City People Pack – Fun Fair setinde de yer alan pervaneli şapka yer alıyor. Kasanın yerleşimi ise eğreti olmuş.

 

Bunlar dışında setin içerisinde gerçekten de her sınıftan bir araç yer alıyor. Bu araçların ilki olan polis motosikleti, esnekliği daha düşük olan yeni nesil motosiklet iskeletini kullanıyor ve oldukça standart. LEGO City setlerinde benzer bir taksiyi en son 2014 yılındaki 60050 Train Station setinde görmüştük, bu yüzden araç tercihinin jenerik bir otomobil yerine taksiden yana kullanılması çeşitlilik açısından faydalı olmuş.

 

Bununla birlikte, taksinin tasarımı 60050’deki taksiyle fazlasıyla benzeşiyor. Bu setteki taksinin tavanının beyaz olması da bir miktar farklılık yaratmak adına zorlama olmuş gibi. Aşağıda iki taksinin yana yana fotoğraflarını bulabilirsiniz.

 

Setteki bir diğer araç ise kahveci bisikleti. Buradaki bisiklet iskeleti yeni ve aynı şekilde yeni tekerlekli sandalye tekerlekleri kullanılarak üç tekerlekli özgün bir tasarım ortaya konumuş. Küçük olmasına rağmen bu bisiklet, tasarımı ile sizi, içeriği ile de şehrinizdeki kahve bağımlılarını tatmin edecektir.

 

Setin yıldızı ise bizce TV minibüsü. Son yıllardaki LEGO City setlerinde gördüğümüz en iyi araç tasarımlarından birine sahip. Her ne kadar bir miktar LEGO City banka minibüslerine benzese de iç ve dış tasarım olarak daha renkli ve TV kanalının logosu dışında sticker kullanılmamasına rağmen oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş. İçi de aynı şekilde, bir TV minibüsüne uygun olarak tasarlanmış. Oynanabilirlik anlamında da anteni, merdiveni ve açılabilen kapıları ile tatmin edici.

 

Setin en çok parça kullanan ve yapım emeği gerektiren kısmı ise aslında bir yan model olarak nitelendirebileceğimiz, devasa donut nakliyesi için tasarlanmış olan tır. Bu modelin biraz daha basit olmasını ve buradaki parçaların örneğin oyuncak mağazasının daha detaylandırılması için kullanılmasını tercih ederdik. Bununla birlikte, tasarımından memnun kaldık. Renk seçimi ve tasarım olarak da daha önceki şehir merkezi setlerinde yer alan iş makinelerinden farklı bir araç görüyoruz. Bu da serinin kendisini tekrar etmesini engellemek açısından doğru bir tercih olmuş.

İlginizi Çekebilir:  LEGO MONKIE KID Set İncelemesi: 80024 Efsanevi Çiçek Meyve Dağı

 

Ön tarafına bakacak olursak da açılı tasarımı daha önce LEGO Creator ya da LEGO City setlerinde gördüğümüz kamyonlardan farklı ve dikkat çekici görünüyor.

 

Dorsenin üzerinde de donut’ı dükkanın tepesine yerleştirebilmek için, 360 derece dönebilen, yükselip alçalabilen ve uzayıp kısalabilen, Technic tabanlı bir vinç yer alıyor.

 

Dorsenin, bu tarz LEGO kamyonlarında görmeye alıştığımız hazır parçalar ile yapılmamış olması da inşa deneyimini biraz daha karmaşıklaştırıyor. Hem gerçekçi ve kapsamlı işlevleri ile yüksek oynanabilirliği hem de inşa deneyimi açısından, yetişkinler de ufaklıklar kadar setin bu modelinden keyif alacaktır.

 

Son olarak da setin donut’un devilmesi üzerine kurulu asıl hikayesine ve ilgili işlevine bakalım. Setin aşağıdaki tanıtım videosunda oldukça klasik bir LEGO City hırsız polis hikayesini görebilirsiniz:

 

Gerçek setde de Donut devrilmesi aynen canlandırılmış. Oldukça basit bir mekanizma olsa da setin oynanabilirliğine ciddi ölçüde katkıda bulunuyor.

 

Genel Değerlendirme

Şehir merkezi temalı LEGO City setleri, bir arada yer alan modellerin daha kapsamlı bir hikaye anlatabilmesi ve LEGO şehriniz için çok çeşitli yapıyı ve aracı bir arada barındırması itibariyle hep ilgi çekici olmuştur. Bu yılın şehir merkezi seti daha az parça sayısına sahip olsa da zenginlik anlamında seleflerinden geri kalmıyor ve model olarak da seleflerini tekrar etmiyor.

Setin Donut dükkanının tasarımı, yaratıcı kahve bisikleti ve TV minibüsü gibi artıları, oyuncak mağazasının içi ve tırın fazla parça tüketmesi gibi eksileri ile dengeleniyor.

Herhangi bir alt temaya bağlı olmayan bu LEGO City seti, yılın ikinci yarısında çıkan uzay temalı setlerin yanında ayağımızın yere basmasını sağladığı için hem oynanabilirlik hem de tasarım anlamında bizi memnun etti. Ederinin karşılığını tam anlamıyla verse de fiyatı ucuz değil ve bu nedenle de herkesin ilk tercihi olamayacaktır. Bununla birlikte, indirimli yakalarsanız kaçırmamanız gereken bir set olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.