Yılbaşı İncelemesi: 60203 LEGO City Ski Resort

,

Yeni yıl (ve ardından da karne dönemi) gelirken, geride bıraktığımız yıl boyunca çıkan setleri geniş bir fiyat ve tema yelpazesinde inceleyeceğiz. Böylece özellikle de indirimlerde yakalayabileceğiniz eksik setlerinizi tamamlama ya da hediye seçimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Serimizin bugünkü seti, sezona oldukça uygun bir set olan, LEGO’nun bu yıl çıkardığı ikinci “şehir merkezi” tarzındaki set olan 60203 Ski Resort (Kayak Merkezi) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Bu yıl LEGO’nun bir değişiklik yaparak, şehir merkezi temalı diyebileceğimiz, çok sayıda küçük bağımsız yapı içeren devasa tek bir set yerine nispeten küçük sayılabilecek iki set çıkardığını görüyoruz. Bu tarz setler, model çeşitliliği ve kullanılabilirliği anlamında özellikle yetişkinler tarafından da sevilen setler oluyor. Bu yılki setlerden ilki olan 60233 Donut Shop Opening setinin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz. Bu iki setin fiyatlarına kadar benzer olması sebebiyle de bazı noktalarda aynı ya da benzer yorumları görürseniz şaşırmayın.

Türkiye fiyatı 499,90 TL, Amerika fiyatı $89,99 ve Avrupa fiyatı €79,99 olan bu set, 806 parçadan oluşuyor. Setin fiyatı, parça sayısına göre City setleri seviyesinde olmakla birlikte; set, boyutu ve fiyat noktası itibariyle geçtiğimiz yılın 1.211 parçalık şehir merkezi seti 60200 Capital City‘ye kıyasla daha erişilebilir bir set. Ne ucuz ne de pahalı diyebiliriz.

Yine bu tarz setlerden alışılageldiği üzere, setin parçaları numaralandırılmış 8 poşette geliyor. Makul ölçülerde ve yapıştırması zor olmayan sticker’lar var. Her ne kadar çok parçalı bir set olsa da 6+ olarak, birbirinden tümüyle bağımsız 6 modülden ve kitapçıktan oluşması itibariyle inşa etmesi kolay. Tabii bu aynı zamanda, birden fazla kişinin seti aynı anda inşa etmesine olanak sağlıyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinde, bu büyüklükteki bir LEGO City seti için uygun bir sayıda, toplam 11 minifigür yer alıyor. Minifigürler kış mevsimine uygun gövde baskıları ve aksesuarlar içerse de özellikle görevliler kendilerini çok tekrar ediyor ve hatta hiçbir minifigürün kolu ve bacağı baskılı değil.

 

Minifigürleri iki grupta inceleyecek olursak, ilk grubumuz kayak merkezi görevlileri. İki sürücü, bir merkez görevlisi, bir helikopter pilotu ve bir mağaza görevlisi yer alıyor. Helikopter pilotlarının birisi kadın birisi de erkek. Merkez görevlisinin saç parçası şapka ile bütünleşik bir parça iken, gövdesi de pembe kıyafet detayıyla dikkat çekiyor. Mağaza görevlisinin ise sivil kıyafeti farklı rollere de izin verecek bir yapıda.

İlginizi Çekebilir:  Şimdiye Kadar Çıkmış Tüm LEGO Iron Man Minifigürlerinin Listesi (2019)

 

İkinci grubumuz ise ziyaretçiler. Çocuklardan ve yetişkinlerden oluşan, kışa uygun giyinmiş minifigürler görüyoruz. Aralarında, özellikle dikkat çeken ve özel parçalara sahip bir minifigür olmasa da kışa uygun farklı renklerdeki şapka ve gövde parçaları, kış sahnelerinize çeşitlilik katacaktır. Turuncu atkının önlü arkalı kullanımı da güzel bir detay olmuş. Kardanadam ise tasarım olarak önceki kardanadamlardan farklı ve minimum parçayla oldukça iyi sonuç vermiş.

 

Tamamlanmış Model

Setin dağınık bir yapısı var, bu nedenle de isterseniz her modeli birbirinden bağımsız düşünebilir, isterseniz de hepsi bir aradayken, kutunun üzerindekilere benzer hikayeleri canlandırabilirsiniz.

İlk modellerimiz kurtarma araçları. Kurtarma ekibinin setteki ağırlığı araç sayısından belli. Her türlü ulaşım şekli sağlanmış. Kızak, basit olmasına rağmen üç minifigürü yerleştirebileceğiniz yapısı ile oynanabilirliği yüksek bir model. Helikopter ise, çok standart bir LEGO City helikopteri. İki pervaneli olması biraz basit kaçmış olmakla birlikte, yanındaki sedye koyma yeri, kamerası ve farklı kabin arkası tasarımıyla hayal kırıklığına uğratmıyor. Yine de tabii helikopter yerine farklı bir modeli tercih ederdik.

 

Setteki bir diğer model ise, setteki favori modelimiz diyebileceğimiz kar aracı. Tasarımıyla eski tip LEGO araçlarını andırmasının yanı sıra, az parça ile özellikle öndeki ışıkları ve kar küreyicisi başarılı bir tasarıma sahip. Hem oynanabilirlik hem de sergilenebilirlik anlamında güzel bir hava katmış.

 

Bu model, tek başına LEGO seti olabilecek kadar aksesuar ve detaya da sahip. Setteki 4 kayak takımından biri aracın üzerinde takılı.

 

Diğer modeller ise yapılardan oluşuyor. İlk yapımız, küçük ama detaylı bir tasarıma sahip bir kahve standı. Arkada duran kazan ise kahve yerine özellikle Kuzey Avrupa’da yaygın olan sıcak şarap tarzı bir içeceğe işaret ediyor. Kayak pisti ise tam anlamıyla pürüzsüz. Bir merdivenle çıkıp kayabileceğiniz rampanın yanı sıra snowboard hareketleri yapabilmeniz için güzel bir boru yer alıyor. Yüzeyin fazla kaygan olması sebebiyle minifigürlerinizi rahatlıkla oynatabiliyorsunuz.

 

Setteki ikinci büyük model ise bir kayak malzemeleri dükkanı. Klasik bir LEGO şehir merkezi dükkanı tasarımına sahip olmakla birlikte tabelasındaki snowboard, çatısındaki kütükler ve tepedeki ekran ile farklılaşıyor. Keyifli bir model olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  2019 LEGO CITY Set Görselleri

 

Dükkanın içinde yer biraz kısıtlı, sadece bir çift kayak ve kasa yer alıyor. Setteki tüm kayak takımlarının aynı renk olması ise biraz hayal kırıklığına yol açıyor. Aslında MOC (kendi tasarımım) yapmak için güzel bir başlangıç olabilir.

 

Setin en büyük modeli ise kurtarma merkezine harcanmış. İki katlı bu merkezin alt katında bir sağlık birimi, üst katında ise bir ofis yer alıyor. Dışarıdaki bilgilendirme tabelaları güzel bir detay olmuş.

 

Bununla birlikte, iç tasarımı, bu kadar parçaya rağmen çok bir şey barındırmıyor ve zaten ikinci katının yarısı boşluk. Bu açıdan, bu kadar parçanın bu modele harcanmış olmasından çok hoşnut olmadık. Binanın yan tarafında ise aksesuarların asıldığı bir bölüm var. Model oynanabilirlik açısından iş görebilecek bir yapıda.

 

Modelin yan tarafı ise daha önce 60202 People Pack Outdoor Adventures setinde gördüğümüz baskılı “Mount Clutchmore” tabelasını ve kayak merkezinin bir haritasını içeriyor. Setlerin birbirlerini referans almasını ve aynı dünyada geçmesini çoğunlukla seviyoruz.

 

Genel Değerlendirme

Yılın ikinci şehir merkezi seti, tek başına çıkan bir LEGO City seti olduğu için çok dikkat çekmedi ve ne yazık ki setin içeriği de bu yılın ilk şehir merkezi seti 60233 Donut Shop Opening seti ile kıyaslanabilecek düzeyde değil. Bu nedenle de aynı fiyata sahip iki set birden rafta dururken çoğu kişinin tercihi 60233 olacaktır. Bir de şimdi 2020 setleri gelirken, bu set iyice gölgede kalacaktır.

Kayak merkezinin “sivil” tarafları çeşitlilik ve tasarım açısından takdire şayanken, kurtarma ekibine ait modeller çok fazla parça tüketmesine rağmen kayda değer bir şey sunamıyor. Ancak kış temalı setlere karşı özel bir ilginiz varsa ya da Kış Köyünüze modern bir kayak tesisi katmak isterseniz bu seti almak isteyebilirsiniz.

Son olarak, sette teleferik olmaması da eleştiri konusu olsa da bu boyuta göre bu tarzda olan bir setten o kadar kapsamlı bir model beklemek doğru olmazdı.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.