Yılbaşı İncelemesi: 70423 LEGO HIDDEN SIDE Paranormal Intercept Bus 3000

,

Yeni yıl (ve ardından da karne dönemi) gelirken, geride bıraktığımız yıl boyunca çıkan setleri geniş bir fiyat ve tema yelpazesinde inceleyeceğiz. Böylece özellikle de indirimlerde yakalayabileceğiniz eksik setlerinizi tamamlama ya da hediye seçimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Serimizin bugünkü seti, LEGO’nun bu yılın ikinci yarısında çıkan, artırılmış gerçeklik destekli Hidden Side temasının orta seviye üyesi 70423 Paranormal Intercept Bus 3000 (Paranormal Sinyal Otobüsü 3000) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 399,90 TL, Amerika fiyatı $59,99 ve Avrupa fiyatı €59,99 olan bu set, 689 parçadan oluşuyor. Hidden Side’ın LEGO’nun kendi fikri mülkü olan yeni bir tema olması itibariyle, set, parça sayısına göre uygun bir fiyat noktasında ve ilgi çekici bir tasarıma sahip. Bu nedenle de fiyatına noktasına rağmen en çok talep gören Hidden Side setlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Setin içerisinde Hidden Side temasına özgü parçalar yer alsa da öyle çok özel bir parça yok. Bir tek 21311 Voltron setindeki baskılı parçaların kullanılmış olması dikkat çekiyor. Bununla birlikte, bir kısmı eski LEGO temalarına göndermeler içeren (Bionicle ve Power Miners) makul sayıda sticker içeriyor.

İnşa deneyimi olarak, büyük boy bir LEGO Creator 3-in-1 aracıyla kıyaslayabileceğiniz bir seviyede; fakat parçalar 5 numaralandırılmış poşete bölündüğü için oldukça kolay bir biçimde tamamlayabiliyorsunuz. Model, Amerikan tipi bir okul otobüsünün hayalet yakalamak için modifiye edilmesine dayalı olduğu için çok farklı bir yapım tekniği kullanmasa da keyifli bir inşa deneyimi sunuyor. Setin içerisinde yan model olarak da bir tuvalet yer alıyor. Neyse ki benzer çoğu yan modelin aksine, çok fazla parça kullanmamasına rağmen bir tuvalete tam anlamıyla benziyor ve inşa ederken de asıl modele geçmeden önce sizi sıkmıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi: 31131 Şehir Merkezi Makarna Dükkanı

 

Minifigürler

Setin içerisinden 3 Hidden Side ekibi minifigürünün yanı sıra iki tane hayalete dönüşen inşaat işçisi figürü çıkıyor. Soldan sağa, Profesör J.B., Jack Davids, Parker L. Jackson, Bill, Nanna ve hayalet köpek Spencer.

Hidden Side ekibinin üçünün de saç parçaları ilgili aksesuarlarıyla birlikte detaylı bir tasarıma sahip. Gövde ve bacak baskıları da aynı şekilde, oldukça detaylı ve tema dışı kullanıma uygun. Bunun dışında, üçünde de Hidden Side mobil uygulamasına gönderme olarak nitelendirebileceğimiz baskılı birer cep telefonu parçası yer alıyor. Ayrıca, J.B.’nin hayalet yakalama silahı da ilk defa Overwatch temasında gördüğümüz silah parçasının pembe rengini kullanıyor.

Bill ve Nanna’nın kıyafetlerinde ise asıl dikkat çekici nokta yeleklerinin altındaki tişörtler. Nanna’nınki, LEGO Classic Space evreninin kötü adamları olan Blacktron’un logosunu taşırken; Bill’inki beyaz renkli bir timsah resmi içeriyor.

 

Tamamlanmış Model

İlk inşa ettiğiniz kısım olan yan modelden başlayacak olursak, diğer Hidden Side setlerindeki gibi, hayaletler musallat olduğunda bir canavara dönüşen bir tasarıma ve oynanabilirlik anlamında da kahverengi parçalar(!) atan bir disk atıcısına sahip. Bill ve Nanna’ya da hayaletler musallat olduğunda minifigürlerin kafaları ve aksesuarları değişiyor.

 

Otobüs ise hangi açıdan bakarsanız bakın, ben bir Amerikan tipi okul otobüsüyüm diyor. Biraz uğraşarak modifikasyonlardan kurtularak normal bir otobüse çevirebilirsiniz. Bununla birlikte, model gerçekten büyük. Her ne kadar minifigür ölçeğinde olsa da yandaki fazlalıkları saymadan bile 8 çıkıntı (stud) genişliğinde olduğu için şehrinize büyük gelecektir.

 

Otobüsün tepesinde yer alan parçalar ve otobüsün üzerindeki farklı renkler aslında artırılmış gerçeklik için aracın tanınmasını sağlayan bileşenler.

 

Bununla birlikte, model, artırılmış gerçeklikten tümüyle bağımsız bir yapıda oynanabilirliğe sahip. Örneğin yan kapıları açtığınızda özel silahlar ve önde tekli parça atıcı gibi detaylar içeriyor. Ön kısımda sürücüyu oturabileceğiniz geniş ama bir o kadar da boş bir bölüm yer alıyor. Bu kısım setin en zayıf tarafı diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76388 Hogsmeade Köyü Ziyareti

 

Modelin arkası ise tam aksine oldukça zengin. Arkadaki roketlerin yaratıcı tasarımının yanı sıra, arka bölme tümüyle otobüsten ayrılıp, mobil bir laboratuvar haline gelebiliyor.

 

Mobil laboratuvar, kompakt bir şekilde, iki ekranlı bir bilgisayar, bir mikroskop ve de bir yatak içeriyor. Setin oynanabilirliğine ciddi ölçüde katkıda bulunuyor diyebiliriz.

 

Son olarak, setin ön kısmının başarılı tasarımından söz edebiliriz. Boy boy ışıkların yanı sıra, boya rulolarının ayna olarak kullanımı çok yaratıcı olmuş. Sticker’da da ufak bir espri olarak “Okul Otobüsü” anlamına gelen “School Bus”ın bazı harfleri silinerek “Havalı Otobüs” anlamına gelen “Cool Bus”a çevrilmiş.

 

Genel Değerlendirme

Hidden Side teması ilk çıktığında çekinilen konulardan biri mobil uygulama olmadan setlerin ne kadar anlamlı olacağıydı. 70423, bu konuda endişeye gerek olmadığını gösteren, hem tasarım hem de oynanabilirlik açısından başarılı bir set olarak karşımıza çıkıyor. Okul otobüsünün yaratıcı tasarımı ve çok sayıda fonksiyonunun yanı sıra, az parçayla çok şey başaran tuvalet setin verdiğiniz paraya değmesini sağlıyor.

Bunun yanı sıra, set, “Hidden Side” formatından bağımsız olarak kullanabileceğiniz bir tasarıma sahip. Bu da setin değerini artıran bir diğer unsur oluyor. Bu nedenle de bu seti, hem koleksiyonerlere, hem Hidden Side’a giriş yapmak isteyenlere hem de LEGO ile çok ilgisi olmayan; fakat artırılmış gerçeklik desteğine sahip olduğu için teknolojik bir hediye vermeyi düşünenlere tavsiye edebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.