Yılbaşı İncelemesi: 75895 LEGO SPEED CHAMPIONS 1974 Porsche 911 Turbo 3.0

,

Yeni yıl (ve ardından da karne dönemi) gelirken, geride bıraktığımız yıl boyunca çıkan setleri geniş bir fiyat ve tema yelpazesinde inceleyeceğiz. Böylece özellikle de indirimlerde yakalayabileceğiniz eksik setlerinizi tamamlama ya da hediye seçimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Serimize, otomobil hayranlarının hoşuna gidebilecek ve daha önce 75888 Porsche 911 RSR and 911 Turbo 3.0 setinde yer alan yeşil 911 Turbo’nun tek başına satılan beyaz varyantı diyebileceğimiz 75895 1974 Porsche 911 Turbo 3.0 seti ile devam ediyoruz. 2020 itibariyle LEGO Speed Champions modellerinin 8 çıkıntı (stud) genişliğine çıkacak olması nedeniyle bu setin, 6 çıkıntı (stud) genişliğindeki son Speed Champions seti olarak ayrı bir yeri olduğunu da belirtelim.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 109,90 TL, Amerika fiyatı $14,99 ve Avrupa fiyatı €14,99 olan bu set, 188 parçadan oluşuyor.

Bu yılki Speed Champions setleri, önceki yıllardan farklılaşmayı başaran ve model tasarımları ile de temanın çıtasını yukarı taşıyan setler oldu. Özellikle de ikonik “balina kuyruğu” spoiler’ı ile ön plana çıkan bu setin bir diğer özelliği de Forza Horizon 4 oyununda LEGO Speed Champions genişleme paketi ile gerçekten sürebileceğiniz bir set olması.

75888 büyük bir LEGO Speed Champions seti olması itibariyle, yüksek bir fiyat noktasındaydı; fakat içerisinde yer alan 911 Turbo, aslına sadık tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyordu. Bu set ilk çıktığından beri merak edilen şeylerden biri de diğerine ne kadar benzediği. Bu açıdan lafı daha fazla uzatmadan söyleyelim, araçların tasarımları, rengi dışında birebir aynı. 75895’in renk anlamında da iki temel farkı var, yeşil yerine beyaz parçalar kullanılmış ve sticker’ları renkli değil şeffaf. Bununla birlikte, minifigürler ve yan modeller tümüyle farklı.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21322 PIRATES of Barracuda Bay

 

Büyük paketli Speed Champions setlerine kıyasla daha ufak ancak tatmin edici bir deneyim sunuyor. Hızlıca, tek oturuşta bitirebileceğiniz bir yapıda olsa da yavaş yavaş ilerlemeniz ve kullanılan farklı teknikleri özümsemenizi öneririz. Zira, Speed Champions setleri, boyutlarına kıyasla her zaman şaşırtıcı yapım teknikleri sunma ile kendine ayrı bir yer edinmiş durumda. Bu sette de Porsche’un kıvrımlı tasarımı, aslına oldukça uygun bir biçimde, eğimli parçalar ile inşa ediliyor.

 

Minifigür

Setin içerisinden her zamanki gibi bir sürücü minifigürü çıkıyor. Tabii Speed Champions minifigürleri, genellikle yarış tulumları ve kask ile karşımıza çıkarken, bu sette sürücü, kahverengi ceketi ve Porsche logolu tişörtü ile çok daha daha havalı görünüyor. Ayrıca, bu gövde parçası başka minifigürlerde de kolayca kullanılabilir. Ayrıca, minifigürün kaskın yanı sıra; Speed Champions setlerinde her zaman görmediğimiz, ek bir koyu kahverengi saç parçası mevcut.

 

Tamamlanmış Model

Speed Champions setlerinin 6 çıkıntı genişliğinden 8 çıkıntı genişliğine geçiyor olmasının yankıları sürerken, seti tamamladığımızda 6 çıkıntı genişliğindeki araçlardan aslına en sadık olanlardan biri çıkıyor. Eğimli parçaların ve makul sayıdaki sticker’ların desteği ile aracın kıvrımları LEGO yapım parçalarının kısıtlarına rağmen oldukça iyi bir biçimde yansıtılmış.

 

Modelin büyük spoiler’ı ve arka tasarımı ise aslına sadakati ile asıl can alıcı noktası. Özellikle de aracın tek renkli ve sade sayılabilecek tasarımıyla şık bir tezat oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10273 Haunted House

 

Sözünü ettiğimiz üzere, sticker’larının şeffaf olması bir önceki modelden tek farkı. Şeffaf sticker’lar renkli sticker’lara kıyasla daha narin olsa da aracı istediğiniz renkte inşa etmenize olanak sağlıyor.

 

Genel Değerlendirme

Daha önce ve de çok yakın zamanda çıkmış bir Speed Champions modelinin birebir aynısı olması ile sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz; fakat hem tasarımı hem de minifigürü ile bu durumu bize unutturan bir set görüyoruz. Tek renkli Speed Champions araçlarını zaten şehire koyabildiğimiz için ayrıca severken, bu sete özel olan ve yine başka yerlerde de kullanabileceğimiz minifigürü sete olan olumlu bakışımızı daha da artırıyor; zira bu haliyle tek başına sergilemek için de güzel bir parça oluyor.

Her şeyin yanı sıra, 6 çıkıntı genişliğinde olan son Speed Champions seti olması itibariyle koleksiyonunuza katmayı düşünebilirsiniz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.