Yılbaşı İncelemesi: 21317 LEGO Ideas STEAMBOAT WILLIE

,

Yeni yıl (ve ardından da karne dönemi) gelirken, geride bıraktığımız yıl boyunca çıkan setleri geniş bir fiyat ve tema yelpazesinde inceleyeceğiz. Böylece özellikle de indirimlerde yakalayabileceğiniz eksik setlerinizi tamamlama ya da hediye seçimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu yazı vesilesiyle, herkese keyifli, sağlıklı ve bol LEGO’lu bir yıl dileriz. Bugünkü incelememizin konusu da, yeni yılı kutlamaya uygun, özel bir set diyebileceğimiz 21317 Steamboat Willie olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 599,90 TL (Ocak 2020 zamları ile 699,90 TL), Amerika fiyatı $89,99 ve Avrupa fiyatı €89,99 olan bu set, 751 parçadan oluşuyor. Setin duyurusunda da detaylarına değindiğimiz üzere, setin fiyatı benzerlerine göre oldukça pahalı ve set bugüne kadar bir indirim de görmedi.

Steamboat Willie seti uzun zamandır beklenen bir Ideas setiydi. Set LEGO’nun tasarımcılarının sihirli parmakları değmeden önce açıkçası Architecture temasına çok benzeyen sabit yapısıyla bizi çok heyecanlandırmamıştı. LEGO’nun dokunuşlarıyla nasıl bir şekil aldığına gelin beraber bakalım.

Kutusundan ve kutu içeriğinden başlayacak olursak, kare ve oldukça derin olan kutusu LEGO ve Mickey Mouse logoları dışında, filme ve modele uygun olarak siyah beyaz tasarlanmış. Bu boyuttaki diğer Ideas setlerinde de gördüğümüz gibi, kutuya zarar vermeden açabilmeye yardımcı olan tasarım, anı malzemesi olarak saklanacak bu sete verilen önemi de gösteriyor. Ön kapağın sağ alt köşesinde kaçıncı LEGO Ideas seti olduğunu belirten bir sayı yer alıyor ve komik bir hikaye ile ilk parti kutularda 25 olması gereken sayı 24 olarak yazılmış. Bu durum sonraki partilerde düzeltiliyor ama ülkemizde de tükenmiş olan 24 numaralı kutular bir parça daha değerli oluyor tabii.

 

Yine LEGO Ideas setlerinde görmeye alıştığımız üzere, setin tasarımcıları ve konusu hakkında detayları içeren keyifli bir kitapçık tasarımıyla karşılaşıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Özel Set İncelemesi: 80110 Yeni Ay Yılı Sergileme Modeli

 

Kutu ve kutu üzerindeki görsellerin siyah beyaz oluşu ile tam bir tezat anını kutuyu açınca yaşıyorsunuz. İnsana bir an yanlış mı paketlendi bu kutu hissiyatı yaşatıyor. Bu arada, setin içerisinde hiç sticker yer almıyor ve tüm yazılı parçalar baskılı olarak geliyor. Bu oldukça sevindirici bir detay.

 

Bir an bizlere o şaşkınlığı yaşatan renkli parçalar teknenin iç aksamını oluşturan ve aslında bir tür iskelet görevi gören kısmı oluşturuyor. Sete tam anlamıyla renk katan bu parçalar, setin inşa deneyiminin kolaylaşmasını da sağlıyor.

 

Geminin yürümesini ve bacalarının filmdeki gibi hareket etmesini ise bir Technic mekanizması sağlıyor. Bu da orijinal LEGO Ideas ürün fikrinden en çok ayrıştığı noktalardan biri.

 

Minifigürler

Setin içerisinde siyah beyaz bir şekilde hem Mickey hem de Minnie’yi görüyoruz. Daha önce Disney Minifigürleri Seri 1’de ve Disney Castle setinde gördüğümüz bu minifigürlerin renkleri dışında dikkat çeken ilk özellikleri kuşkusuz şapkalar. Daha önce görmediğimiz bu şapka kalıplarını daha sonra Disney Minifigürleri Seri 2’de de görüyoruz.

Minifigür detaylarına geçmeden önce en çok merak edilen sorulardan birinin de cevabını verelim, bu minifigürler, Disney Seri 2’dekilerle birebir aynı, sadece parlak kaplamaları ile daha seçkin bir görüntüye sahip. Aşağıda solda Steamboat Willie’deki, sağda da Disney Minifigürleri Seri 2’deki Minnie’yi görebilirsiniz.

 

Hem Mickey’de hem de Minnie’de gümüş renkli baskılı bacaklar var, gövdeleri ise düz siyah. Minnie’nin aksesuarları olarak da ilk defa beyaz renkte gördüğümüz gitar parçası ve çizgi filmde arka fonda çalan Turkey in Straw parçasının notaları yer alıyor.

 

Setin orijinal ürün fikrinden bir diğer farkı ise Mickey Mouse silüeti şeklindeki stand. İsterseniz üzerinde minifigürleri ya da arkasına takılan minik parçalar sayesinde standın kendisini sergileyebilirsiniz. Ve bu seti önemli bir koleksiyon parçası haline getiren en cici parça ise 1928 parçası.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Medieval Blacksmith (21325) Seti Duyuruldu

 

Tamamlanmış Model

Teknenin gövdesi, kanatları döndürme ve bacaları zeminde ilerledikçe aşağı ve yukarı hareket ettirmek için bir mekanizma içermesini sağlayan kısım orijinal tasarımın neredeyse 2 katı büyüklüğünde. İlk 2 poşetin renkli parçalarının ardından renkler siyah, beyaz ve griye dönüyor ve model tamamlandığında bu renklerin hiçbiri dışarıdan görünmüyor.

 

Tamamlanmış model sadece siyah, beyaz ve gri tonlarından oluşmasına rağmen oldukça şirin ve ölçeğine rağmen aslına oldukça sadık.

 

Modelin mekanizması da aslına oldukça sadık ve filmi bilenlerin yüzünde bir gülümseme oluşturacak cinsten.

 

Tamamlanmış modelin bir diğer sevimli üyesi de Friends setlerinden tanıdığımız minik kuş. Beklenmedik bir şekilde setin tasarımına çok iyi oturmuş.

 

Setin oynanabilirliği de oldukça iyi. Hareket eden çarkının ve bacalarının yanı sıra; geminin arka tarafında, patates kasasını yükleyebileceği çalışan bir vinç bulunuyor.

 

Genel Değerlendirme

Flintstones setinden sonra kutusundaki numarası bile güncellenmeden apar topar çıkan Stemboat Willie, Mickey Mouse’un 90. yılına denk gelmesiyle ayrı bir yere sahip olsa da koyu bir Disney hayranı değilseniz bu fiyata alınabilecek çok daha büyük setler olması sebebiyle kafanızda soru işaretleri oluşturabilecektir. Setin tasarımı da yine Disney hayranları için aslına sadakat anlamında başarılı olsa da LEGO’nun renkli dünyasına alışmış LEGO hayranları için yetersiz kalabilecektir.

Bu nedenle de bizim önerimiz, almadan önce her halükarda indirime girmesini beklemek olacaktır.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.