Yakında: Kindle Jailbreak ve Türkçe Klavye

,

“Türkiye’deki En Kapsamlı E-kitap Okuyucu Araştırması ve İncelemesi” ile başlayan Kindle serüveni hızla devam ediyor.

Çok yakında Kindle’ı jailbreak yaparak cihazda nasıl ekran koruyucu ve klavye gibi bileşenlere modifikasyon uygulayabileceğinizi anlatacağım. Ayrıca, daha ileri seviyede kullanıcılar için ev yapımı (homebrew) tabir edilen yazılımları nasıl kullanabileceklerini anlatacağım.

Jailbreak’li Kindle’larda istediğiniz karakterlerden oluşan bir ekran klavyesi yapmanız mümkün. Ben kendim için güzel bir Türkçe klavye yarattım ve sizinle de çok yakında paylaşacağım. (Not: ½ sembolü de sadece Türkçe klavyelerde var :) )

Türkçe klavyenin ekran görüntüleri bu yazının devamında:

(Ekran görüntüleri Alt + Shift + G tuşuyla alınmıştır. Daha fazla gizli tuş kısayolu için incelemenin 4.8 no’lu maddesine bakabilirsiniz.)

.

Kindle'da Türkçe klavye

.
.
Ve bir sürpriz:

Kindle store’dan satın aldığım oyunlar ve diğer içerikler hakkında incelemeler.

İlk incelememi MONOPOLY hakkında yapmayı planlıyorum. Eğer sabredemem derseniz buraya tıklayarak ürünün ana sayfasında üçüncü sırada yer alan incelememe ulaşabilirsiniz.

.

Evet, doğru görüyorsunuz, Kindle'da Monopoly oynayabilirsiniz..

13 cevaplar
 1. Sertaç says:

  En kısa zamanda bekliyoruz.Bende sizin yazınızı okuduktan sonra bir kindle 3 aldım :)

 2. ceys says:

  bende sizin bilgileriniz sayesinde kindle alıyorum =)
  özellikle bu yazıları gördükçe pişman olmayacağımı anlıyorum gerçi bi önce elime ulaşsın da =)

 3. muzaffer says:

  sizin incelemenizi okuduktan sonra kindle3 a.b.d den getirttim.ancak arapça karaterleri göstermiyor.ayrıca pdf tam ekran nasıl yapılır yardımınıza ihtiyaç var. teşekkürler

  • Burak says:

   A4 boyutundaki PDF’leri tam ekran yapmak için Aa tuşuna basıp “fit to width” seçeneğini seçmek yeterlidir. Eğer standart dışı bir boyutta sayfaya sahipse duruma göre değişir, ekranı yan çevirmeniz de gerekebilir.

   Kindle 3 Unicode desteği ile geldiği için varsayılanda Arapça’yı da destekliyor diye düşünüyorum; fakat bu konuda daha önce hiç denemem olmadı. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Unicode_characters#Arabic

   Eğer okumaya çalıştığınız dosya PDF dosyasıysa yazıtiplerinin dosyanın içine gömülü olması durumunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Eğer diğer dosya biçimlerinde sorun yaşıyorsanız Kindle’ınızı jailbreak ettikten sonra içerisindeki yazıtipini istediğiniz Arapça destekli bir yazıtipiyle değiştirmeniz mümkündür. Jailbreak ve font değiştirme konusuna vakit bulduğumda değineceğim; fakat bu aralar biraz yoğunum. Aceleye getirmeden kaliteli bir yazı yazmak istediğim için boş bir zamanım olmasını bekliyorum.

 4. muzaffer says:

  yazı tiplerini nasıl yükleyeceğiz o konuda acil yardım is
  tiyoruz.Yani jealbreak işlemi nedir nasıl yapacağız selamlar

 5. muzaffer says:

  burak bey jailbreak proğramı nasıl olacak .yukarıdaki karakterleri nasıl yazacağız(ŞÜ::)gibi.yazı tiplerini nasıl yükleyeceğiz.Sizin incelemenizde kindle3 word yazı tipini destekler demişşiniz ama açmıyor ne yapmamız lazım.Sizin incelemede şöyle gözüküyor (Kindle (AZW/TOPAZ), PRC/MOBI (kopya korumasız), PDF (kopya korumasız), HTML, DOC, TXT, MP3, AAX, JPEG, GIF, PNG)fakat açmıyor sizden istirhamımız acil bilgi verirseniz seviniriz.Özellikle yazı tipi nasıl yükleriz.

  • Burak says:

   Amazon DOC dosyalarını kendi sistemi üzerinden gönderildiğinde destekliyor.

   Manage Your Kindle panelinden belirlemiş olduğunuz “@Kindle.com” uzantılı Kindle E-Mail adresinize istediğiniz dosyayı gönderebilirsiniz. Email gönderdiğiniz adresin yine aynı ekrandan tanımlı olması gerekiyor. Sonrasında da bu dosyaları 3G üzerinden ücretli ya da Wifi üzerinden ücretsiz olarak cihazınıza ana menüdeki “Sync and Check for New Items” seçeneği ile indirebilirsiniz.

 6. muzaffer says:

  kindle jailbreak ve yazı tipleri konusunda yazınızı bekliyoruz.siz de söz vermiştiniz ama bir ses çıkmadı.acilen bekliyoruz

  • Burak says:

   Açıkçası 3.1 güncellemesini beklemiştim. 3.1 ile jailbreak’i engellediler ve bu nedenle başka bir yöntem bulundu.
   Yine de yazmışken basit bir yazı değil, hem jailbreak hem de bir ileri seviye olan usbnetworking hack’i anlatmak istiyorum ve kapsamlı bir yazı olacağı için gerçekten zamana ihtiyacım var. Özellikle bu aralar işllerim gittikçe daha da yoğunlaşıyor ve yazıya vakit bulmakta zorluk çekiyorum.

   Şimdilik Mobileread’den faydalanabilirsiniz: http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=88004

   • muzaffer says:

    burak bey hala sizin yazacağınız yazıyı yani jailbreak türkçe karakter yükleme yazı fontu ekleme nasıl yapılacak onu bekliyoruz

 7. orhan says:

  Burak Bey, Merhaba
  Öncelikle, harika ve değerli bilgilerle dolu siteniz için teşekkür ederim. Ben Kindle DX Graphite kullanıyorum, özellikle web browser ve pdf özellikleri ile güncelleştirmesi çok geri kalmış durumda. aşağıdaki link te Kindle 3’ün son güncelleştirmelerini Kindle DX’e aktarmayı sanırım başarabilmişler, yalnız ben nasıl yapılacağını anlamadım, bilgisayar uzmanlık alanım değil. bu konuda yardımcı olabilir misiniz, şimdiden çok teşekkürler.

  http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=127969

  • Burak says:

   Terminal, root access, ssh gibi terimlere yabancıysanız bu tip hack’ler olgunlaştırıp birkaç tıkla kurulum yapmanızı sağlayacak seviyeye getirilene kadar beklemenizde fayda var. Adım adım kurulum anlatılsa bile kolay ve risksiz olmayacaktır.

Yorumlar kapalı.