LEGO Özel Set İncelemesi: 40574 LEGO Brand Store

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO’nun sürekli farklı bir versiyonunu çıkardığı LEGO Store setlerinin en sonuncusu ve standart olarak satışta olanı (yani diğer bazı setler gibi mağaza açılışlarına özel olmayan) 40574 LEGO Brand Store olacak.

Genel Bilgiler ve Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı (bu yazı yazıldığı sırada) 894,81 TL, Amerika fiyatı $36,99 ve Avrupa fiyatı €36,99 olan bu set, 541 parçadan oluşuyor.

Setin odak noktası, Türkiye’de şimdilik Adana ve Antalya LEGO Store’larda yer alan, LEGO’nun yeni nesil mağaza tasarımına sahip olması. Bu yeni mağaza tasarımı, daha sade ama daha oyun odaklı ve beyaz renk ağırlıklı, bu sette de mümkün olduğunca yansıtılmaya çalışılmış. Mobilyalar ve bölümler açısından tasarımın başarılı bir şekilde yansıtıldığını söyleyebiliriz.

 

Setin içerisinde anne ve oğlu olduğunuz tahmin ettiğimiz ve özel parçalar içermeyen iki minifigürün yanı sıra, önceki LEGO Store setleri gibi, set kutularını temsil eden çok sayıda sticker yer alıyor. Bu açıdan az biraz sinir bozucu olabiliyor; ama tabii baskılı parça olamayacak kadar çok özel tasarımlar olduğunu söyleyebiliriz. Minifigürlerin içerisinde bir çalışan olmaması ise, oynanabilirlik açısından da sergilenebilirlik açısından da hayal kırıklığı.

 

Tamamlanmış Model ve Değerlendirme

Model, öncelikli olarak oyun amaçlı tasarlanmış; zira çatısı yok ve ikinci katı yarım kesiliyor. Bu da sergileme için garip bir şekil yaratıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 76389 Hogwarts Sırlar Odası - Tasarımcısından Bilgilerle

 

Tabii isterseniz arka kısımları yandan açabiliyorsunuz ama bu da dış görünüş açısından çok da farklılık yaratmıyor. Yine de parça sayısına göre zengin görünüyor. Sağ tarafta yer alan fotoğraf alanı mesela oldukça ince bir detay.

 

Arka kısımlar tamamen kapatıldığında, ilk kat makul bir LEGO Store görünümüne kavuşuyor. Yerdeki fayanslar bile yeni nesil mağaza tasarımına uygun olarak yapılmış.

 

Fakat, üst katı da eklediğinizde, setin görünümündeki eğretilik bir kez daha kendisini gösteriyor. Sanki ikinci kat yarım bırakılmış gibi duruyor.

 

İçeride ise bir LEGO Store’da bulabileceğiniz Minifigure Factory, Pick A Brick ve büyük modeller gibi deneyim alanlarının çoğu yer alıyor; ama Minifigure Factory sadece sticker’lar ile yapılmış.

Asıl garip nokta ise, üst kata ulaşmak için kullanılan dikey merdiven. Bu merdiveni koymasalarmış, zaten City ya da Friends gibi bir çok temadaki setlerde olduğu gibi, merdiven olmamasını normal karşılardık; fakat böyle bir merdiven, zaten tasarımı itibariyle gerçekçi olmayan bu seti az daha gerçekçi yapmaya çalışırken absürtlük katmış.

 

Yeni nesil LEGO Store tasarımını bizlerle buluşturan ilk LEGO Store modeli olan bu set, ne yazık ki bekleneni veremiyor. Sergilenebilirlik anlamında zaten eksiği çokken, oynanabilirlik anlamında da minifigür seçkisi ve bazı tasarım tercihleri ile eksiklerini katlıyor. Bir ihtimal küçükler ya da LEGO ile çok haşır neşir olmayan biri için hediyelik olarak düşünebilirsiniz; ama koleksiyonunuza katma konusunda çok da önceliklendirmeniz gerekmeyen bir set olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  SAN DIEGO COMIC-CON 2019 Özel Batman, Captain Marvel ve Star Wars Setleri Resmi Yapım Kılavuzları Yayınlandı

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.