LEGO Set İncelemesi: 40145 LEGO Store

,

İlk incelememiz Türkiye’deki ilk LEGO Store’un açılmış olmasını kutlamak amacıyla 40145 LEGO Store (LEGO Mağazası) olacak. Keyifli okumalar ve bol LEGO’lu günler :)

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Bu set, özel (LEGO Exclusive) bir set olup, sadece LEGO mağazalarının açılışlarında dağıtılmaktadır. Bu sebeple de fiyatı yüksek olmasa da erişilmesi nispeten zor bir settir. Genellikle bu tarz promosyon setleri LEGO Store’larda belirli bir tutarın üzerinde alışveriş yapan kişilere ücretsiz verilirken Türkiye’de herhangi bir kampanyadan bağımsız olarak satılması tercih edilmiş.

Fiyatı, benzer parça sayısındaki setlere göre uygun. 74,90 TL’ye (Kasım 2018 itibariyle 89,90 TL) 413 parçalık bir set hiç de fena değil, sadece minifigür sayısı az. Küçük parçaların çokluğu sebebiyle de 25’e yakın ek parçanız oluyor. Sticker’lar dışında nadir bulunan bir parçası yok.

Fazla parçalar fazla

 

Minifigürler

Setin içerisinden tek bir minifigür çıkıyor. Bu minifigür, elinde LEGO tuğlaları ile oluşturulmuş bir alışveriş poşeti olan ve gövde kısmında kırmızı bir kazak/bluz olan ve düz siyah ayaklı bir kadın minifigürü. Hem bu boyutta bir set için hem de oynanabilirlik açısından tek minifigür yetersiz kalmış. Yanında bir de LEGO Store çalışanı olsa set tastamam olurdu diye düşünüyorum.

 

Set İnşa Deneyimi

İnşa deneyimi özellikle LEGO Creator setlerindeki küçük-orta boy evlerle kıyaslanabilir, onlar gibi ortadan açılan bir model inşa ediyorsunuz. Numarasız poşetlerde, hızlıca bitirebileceğiniz, hem küçüklerin hem de büyüklerin keyif alabileceği bir inşa deneyimi var.

İlginizi Çekebilir:  2019 Sezonsal BrickHeadz'ler Duyuruldu

Özellikle belirtebileceğim bir konu, Pick-a-Brick duvarını yaparken renklere ve şeffaf/opak parça farkına biraz dikkat etmek gerekiyor. Her ne kadar sticker’ları sevmesem ve güzel yapıştırmayı beceremesem de LEGO set kutularını simgeleyen sticker’lar ve bu sticker’lar ile LEGO setlerinin yer aldığı rafları oluşturmak da eğlenceli.

 

Tamamlanmış Model

Şeffaf cam elementlerinin cömertçe kullanılmış olması ve vitrinde gerçek LEGO Store’ların vitrinini çok güzel yansıtan detaylar ile modelin ön cephesi özellikle kendine baktırıyor. Minifigürümüzün elindeki alışveriş poşeti de küçük ama hoş bir detay.

Duvardaki ejderhanın adının Brickley olduğunu biliyor muydunuz?

 

İçeriye girdiğimizde ise detaylar, çok küçük bir alanda ve çok küçük bir ölçekte bile olsa gerçek LEGO Store hissiyatını gayet iyi veriyor. Hem çatının çıkarılabilmesi hem de modelin ikiye ayrılabilmesi oynanabilirliğe ciddi ölçüde katkıda bulunmuş.

Mağazada çalışan kimse yok mu?

 

Pick-a-Brick bardaklarından sergi bölmelerine kadar tüm detaylar dikkat çekici.

 

Modelin arkası ise çoğu benzeri sette olduğu gibi fazlasıyla düz.

 

Genel Değerlendirme ve LEGO Creator Evleri ile Kıyaslama

Türkiye’de yeni LEGO Store’lar açılırken kaçırılmadan alınması gereken bir set olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, ilerleyen zamanlarda bulma şansınız olmayabilir. Sadece koleksiyon değeri yüksek olduğu için bile birkaç tane almayı düşünebilirsiniz. Bunun yanında keyifli inşa deneyimi sunması ve detayların çok güzel yansıtılmış olduğu, oynanabilirliği yüksek bir model olması da cabası.

İlginizi Çekebilir:  ADIDAS ORIGINALS ZX 8000 LEGO Spor Ayakkabı Duyuruldu

Daha önce de belirttiğim gibi, LEGO Creator’ın orta ölçekli setlerine hem boyut hem de tip olarak uygun bir set. Modülerler içinse hem boy hem de genişlik olarak biraz küçük kalıyor. Şehrinizde nasıl bir yere koyabileceğinize dair fikir vermesi için, aşağıdaki fotoğrafta 2017 LEGO Creator setlerinden biri olan Park Street Townhouse (31065) ile yan yana nasıl durduğunu görebilirsiniz. Ölçek olarak tam oturmuş durumda.

Koşun koşun, mahalleye LEGO Store açılmış!

2 cevaplar

Yorumlar kapalı.