LEGO NINJAGO Set İncelemesi: 70671 Lloyd’s Journey (Lloyd’un Yolculuğu)

,

Bu yıl başında, NINJAGO Legacy alt teması altında, geçmiş yıllardaki en sevilen NINAJGO setleri yeniden piyasaya sürülmüştü. Yılın ikinci yarısında ise, tümüyle yeni bir hikayeye başlayacak olan yeni sezon ile birlikte, setlerin kutu tasarımlarına kadar tümüyle yenilenmiş bir NINJAGO teması ile karşılaşıyoruz.

Bugünkü incelememizin konusu olan 70671 Lloyd’s Journey de sadece bu yeni serinin en küçük üyesi olduğu için değil, içindeki bu sete özel üç kuyruklu kurt figürü nedeniyle hem NINJAGO hayranlarının hem de fantastik/mitolojik figürleri seven LEGO hayranlarının ilgisini çekebilecek bir set.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 89,90 TL, Amerika fiyatı $14,99 ve Avrupa fiyatı €14,99 olan bu set, 70 parçadan oluşuyor. LEGO City ve LEGO NINJAGO gibi LEGO’nun kendi fikri mülkü olan temaların Türkiye fiyatları nispeten makul bir seviyede belirlenmiş olduğu için erişilebilir bir fiyat noktasında. (Örneğin Avrupa fiyatı yine bu set gibi €14,99 olan 75970 LEGO Overwatch Tracer vs. Widowmaker setinin Türkiye fiyatı 109,90 TL.)

Bununla birlikte, ilk bakışta, parça sayısına göre fiyatı pahalı görünse de içerisindeki özel kurt figürü, bu fiyat noktasında olmasını kabul edilebilir kılıyor. Bu üç kuyruklu kurt figürü, başka hiçbir sette almayan tümüyle yeni bir kalıptan üretilmiş ve şu an için de sadece bu sette yer alması nedeniyle, üretim maliyetleri de setin fiyatına yansımış. (Bu figür olmasaydı, kutu boyutu ve parça sayısı itibariyle setin 59,90 TL fiyat noktasında olmasını beklerdik.)

Setin parçaları numarasız iki poşette geliyor ve bu parçalar arasında, nadir sayılabilecek, sadece bu yılki NINJAGO setlerinde gördüğümüz, yeni renklerde parçalar da yer alıyor. Yine de NINJAGO hayranları dışındaki LEGO hayranları için minifigürler ve figürler setin asıl odak noktası olacaktır.

 

Setin kutusu ise, sözünü ettiğimiz üzere yeni tasarım kimliğini taşıyor. Keskin hatlara ve “çizgi roman tarzı” diyebileceğimiz bir tasarıma sahip bu kutular çok daha çarpıcı ve dikkat çekici görünüyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO STRANGER THINGS Set İncelemesi: 75810 The UPSIDE DOWN

 

Minifigürler ve Kurt Figürü

Setin en merak edilen ve ilgi çeken parçası olan kurt figürü, uzak doğu mitolojisindeki tilkileri andırsa da Okami isimli oyundaki kurda daha çok benziyor. Özgün bir tasarıma sahip bu figür, detaylarıyla oldukça başarılı ve incelediğinizde bu setin fiyatını neden etkilediğini daha net anlayabiliyorsunuz. Bununla birlikte, sadece kafasının hareket edebiliyor olması biraz kısıtlayıcı.

En önemli noktalardan biri de bu figürün, 70678 Castle of the Forsaken Emperor (Yalnız İmparatorun Kalesi) setindeki Akita karakteriyle doğrudan bir bağı olması. Henüz detayları bilmesek de yine uzak doğu mitolojisinden yola çıkarak tahmin yürütecek olursak, bu figür, onun ruh havyanı ya da karakterin kendisinin hayvan formu olabilir.

 

Minifigürler de detaylarıyla kurt figüründen aşağı kalmıyor. Setin içerisinden yeni kıyafetiyle Lloyd’un ve bir Kar Fırtınası Savaşcısı’nın (Blizzard Warrior) minifigürleri çıkıyor. Her iki minifigür de iki yönlü baskısı olan kafalara ve detaylı gövde ve bacak baskılarına sahip. Blizzard Warrior’ın zırh parçalarını da ilk defa yeni NINJAGO setlerinde görüyoruz. Bu açıdan nadir sayılabilecek bu detaylı zırh parçaları da NINJAGO hayranı olmayan LEGO hayranlarının da hoşuna gidecektir.

 

Lloyd’un yeni kılıç kını aksesuarı da oldukça detaylı ve göz alıcı bir görünüme sahip ve okısmında da bir kar tanesi baskısı içeriyor. Blizzard Warrior ise Game of Thrones’daki White Walker’lara fazlasıyla benziyor. Bu açıdan, kişisel tasarımlarınızda kullanmayı isteyebileceğiniz bir minifigür olacaktır. Bununla birlikte, 6+ bir set için, bu minifigürün gözünden ve yüzünden çıkan buz parçaları sanki biraz ağır kaçmış.

 

Set İnşa Deneyimi

Boyutu itibariyle bir minifigür paketi seviyesinde olan setin inşa deneyimi de buna uygun bir seviyede. Minifigürleri ve aksesuarlarını birleştirdiken sonra birkaç dakika içinde modeli tamamlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu kadar küçük bir modele göre yapım tekniği ve parça çeşitliliği fazla bir inşa deneyimi söz konusu. Özellikle de çatı/kalkan parçalarının kullanım şekli dikkat çekici.

İlginizi Çekebilir:  LEGO MONKIE KID Set İncelemesi: 80024 Efsanevi Çiçek Meyve Dağı

 

Tamamlanmış Model

Tek başına yapının çok bir esprisi olmasa da karakterlerle birleştiğinde boyutuna göre oynanabilirliği ve sergilenebilirliği olan bir model ortaya çıkıyor. Kısıtlı bir alanda olsa da farklı hikayeleri canlandırmak mümkün, şu an için amacını bilmediğimiz altın renkli kılıç da bu konuda önemli bir yere sahip olacaktır diye düşünüyoruz. Tekli parça atıcısı da ufak da olsa ek bir oynanabilirlik ögesi olarak sete değer katıyor.

Tabii bu detayların hiçbiri, setin asıl odağının kurt figürü olduğu ve bu figürün, seti alıp almamaktaki kararınızı doğrudan etkileyeceği gerçeğini değiştirmiyor. Özellikle de NINJAGO hayranı değilseniz, setin oynanabilirliği de sergilenebilirliği de yetersiz gelebilir.

 

Genel Değerlendirme

Yazı boyunca sözünü ettiğimiz üzere, bu setin asıl odağı figürleri (ve hatta tek başına kurt figürü); zira diğer figürler diğer yeni NINJAGO setlerinde de yer alıyor. Minifigürlerin ve kurt figürünün tasarımı ve detayları oldukça başarılı ve setin fiyatının kurt nedeniyle bu seviyede olduğunu kabullenebilirseniz, fiyatının pahalı olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

Yeni seriye bir başlangıç olarak, kurt figürünün bulunduğu tek set olması ve Lloyd minifigürünün de yer alması nedeniyle NINJAGO hayranlarının mutlaka edinmek isteyeceği bir set olacaktır.

Diğer LEGO hayranları için ise, daha çok ihtiyaca ve isteğe bağlı bir set olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Blizzard Warrior minifigürü, Game of Thrones ya da benzeri eserlerdeki fantastik sahneleri canlandırmak için güzel bir seçenek olacaktır. Kurt figürününe de herkes aynı ilgiyi göstermeyebilir; fakat albenisinin oldukça yüksek olduğunu ve setin maliyetini artırmasının haklı olduğunu söyleyebiliriz.

Yine de setin fiyat/parça oranı itibariyle plansız ya da rastgele satın almaya uygun bir set olmayacaktır. Hediyelik olarak düşünürseniz de küçük kutu boyutundan dolayı fiyatının aslında yüksek olduğu gözden kaçabilir. (Yine de biz her zaman doğayı korumak adına kutuların mümkün olduğunca küçültülmesi taraftarıyız tabii.)