LEGO Overwatch Set İncelemesi: 75970 TRACER vs. WIDOWMAKER

,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yıl çıkmış olan LEGO Overwatch temasının en küçük üyesi olan ve fiyat noktası ve içerdiği karakterler itibariyle LEGO hayranı olmayan Overwatch hayranlarına ya da Overwatch hayranı olmayan LEGO hayranlarına da hitap edebilecek 75970 Tracer vs. Widowmaker olacak.

Bilmeyenler için, Overwatch, Blizzard tarafından geliştirilmiş, farklı rollere ve yeteneklere sahip karakterlerin bir takım olarak, farklı özelliklere sahip savaş alanlarında mücadele ettiği bir çok oyunculu bir FPS (first-person shooter) oyunudur. Oyunun kendisini oynamamış olsanız da, karakterlerini başka bir Blizzard oyunu olan Heroes of the Storm’dan da biliyor olabilirsiniz. Setin ismi de bu sette minifigürleri yer alan iki popüler Overwatch karakterinden geliyor.

Overwatch teması ilk duyurulduğunda herkes için sürpriz olmuş olsa da kendine diğer temalar arasında makul bir ölçüde yer edinmiş durumda. (Tabii bu tema ile, LEGO’nun şiddet içeren konularda set çıkarmak konusundaki prensiplerini de bir miktar esnettiğini görüyoruz.)

Ülkemizde ise LEGO Overwatch setlerini en azından şimdilik sadece LEGO Store’larda ve LEGO özel setlerini satabilen bir iki perakendecide bulabiliyorsunuz.

 

İnceleme detaylarına geçmeden önce kutu açılış ve inşa videosunu da aşağıda bulabilirsiniz:

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 109,90 TL, Amerika fiyatı $14,99 ve Avrupa fiyatı €14,99 olan bu set, 129 parçadan oluşuyor. LEGO Overwatch setlerinin Türkiye fiyatlarının aynı dönemde çıkan lisanslı ve lisanssız LEGO setlerine göre bir miktar yüksek belirlenmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Setin parçaları, numarasız 3 poşete bölünmüş olarak geliyor, bir de ayrıca kutunun içerisinde poşetsiz gelen bir zemin parçası var. Bunlar dışında, genellikle daha büyük setlerde görebileceğimiz yoğunlukta sticker’lar yer alıyor ve bunları yapıştırmadığınızda model eksik ve fazla beyaz görünebiliyor. Neyse ki sticker’ları yapıştırması nispeten kolay. Setin asıl cazibe noktası ise yazının bir sonraki kısmında değineceğimiz üzere sadece bu sete özel olan minifigürler ve aksesuarları olsa da özel baskılı kontrol noktası parçası da aslına sadık ve seti iyi bir şekilde tamamlıyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinden, Overwatch’ın yüzü diyebileceğimiz bitirim karakter Tracer’ın ve ona karşılık olarak en uygun seçenek olan ezeli rakibi Widowmaker’ın minifigürleri çıkıyor.

Solda Tracer, sağda Widowmaker

 

İlginizi Çekebilir:  10308 Yılbaşı Caddesi'ndeki Tramvay Motorize Etmeye Değer mi?

Karakterlerden söz etmek gerekirse, Tracer, göğüsünde yer alan zaman hızlandırıcısı ile “Blink” yeteneğini kullanarak kısa mesafelerde ışınlanabilen ya da kendi zamanını geri alabilen bir karakter. Minifigürün arkalı önlü detaylı gövde baskısında da zaman hızlandırıcı cihazını görebiliyoruz. Minifigürün arkasında, Blink yeteneğini ifade eden şeffaf mavi bir ışın parçası ve ellerinde de oyundakine sadık olarak çifte ışın tabancası yer alıyor. Dikkat çekici dik saçları için de mevcut saç parçalarından bir şeyler uydurmak yerine yeni bir minifigür saç parçası üretilmiş olması önemli bir detay.

Widowmaker ise bir keskin nişancı. Buna uygun olarak da görüş vizörü ve keskin nişancı tüfeği ile geliyor. Diğer elinde de oyunda yüksek noktalara ulaşmasını sağlayan kanca yeteneğini temsil eden bir kanca parçası yer alıyor. Gövde baskısı ise “özel” bir tarza sahip Widowmaker’ın karakteristik özelliklerini yansıtacak şekilde aslına uygun olarak detaylandırılmış.

LEGO Overwatch setleri için yaratılmış olan yeni silah parçasından türeyen silahlar oyundaki silahları tam olarak yansıtamasa da karakterlerin varsayılan kostümlerini baz alan diğer detayları ve gövde baskıları bu açığı fazlasıyla kapatıyor.

 

Set İnşa Deneyimi

Set, asıl olarak Watchpoint: Gibraltar haritasındaki “Payload” (bölümü kazanmak için hedefe kadar eşlik etmeniz gereken araç) olan Satellite Drone XR-9 modelinin inşası üzerine kurulu.

Videoda da görebileceğiniz üzere, setin inşası, bu boyutta ve seviyede bir setten bekleyebileceğiniz kolaylıkta; ama 8 yaş ve üstü olmasının etkisiyle de zevkli sayılabilecek bir deneyim sunuyor.

 

Minifigürleri ve silahlarını bir araya getirdikten sonra Satellite Drone’u tek parça halinde inşa ediyorsunuz. Tek oturuşta hızlıca tamamlanan bir set. Sadece iticileri ayrı bir modül gibi inşa ediliyor. Dışarıdan beyaz ağırlıklı görünse de sıkıcı olmayacak kadar farklı ve uyumlu renkler içeriyor. LEGO’ya çok aşina olmayanların da yapabileceği bir set; fakat sticker’ları doğru hizada ve yönde yapıştırmak biraz hassasiyet istiyor. Sticker’ların şeffaf olmaması ve büyük boyutlu olması nedeniyle hata yapsanız da sticker’a zarar vermeden düzeltme şansınız var.

İlginizi Çekebilir:  LEGO BRICKHEADZ Set İncelemesi: 40425 Nutcracker

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış model hem renk hem de şekil itibariyle bu ölçekte bile aslına sadık görünüyor. Bir tek iticileri biraz büyük kalmış. Oyundaki modelle kıyasladığınızda sticker kullanımının neden gerekli olduğunu da daha iyi anlıyorsunuz.

 

 

Set, oynanabilirlik anlamında da farklı detaylar içeriyor. Baskılı sağlık paketi parçası ve modelin arkasında bu sağlık paketini koyabileceğiniz küçük bir bölme yer alması bu detaylardan bazıları.

Bir diğer detay ise, bu modelin, LEGO Overwatch setlerinin en büyüğü olan 75975 Watchpoint: Gibraltar setindeki uzay aracı ile birleşebilecek bir şekilde tasarlanmış olması. Zira, oyundaki Watchpoint: Gibraltar haritasındaki amacınız bu drone payload’unu uzaya fırlatılması için uzay aracına kadar taşıyabilmek. 75970 ve 75975’i bir araya getirerek bir Overwatch oyununu tam anlamıyla canlandırabilirsiniz ya da Overwatch’tan bağımsız olarak düşünerek, ayrılıp birleşebilen uzay araçlarını etrafta uçurabilirsiniz.

 

Bu araç bir “drone” olduğu için oyunda aracı kontrol edebileceğiniz bir kumanda paneli yer almıyor; fakat bu modelin oynanabilirliğini artırmak adına modele bir minifigür oturma yeri ve kumanda paneli eklenmiş. Neyse ki bu bölme tümüyle kapatılabildiği için model aslına sadık kalmaya devam ederken, istediğiniz zaman da Overwatch kalıplarının dışına çıkabilmeniz için bir fırsat sunuyor.

 

Genel Değerlendirme

LEGO Overwatch serisinin en küçük üyesi olan bu setin diğer Overwatch setlerinde de olduğu gibi benzer lisanslı setlere göre Türkiye fiyatı bir miktar yüksek kalsa da aslına sadık modeli ve minifigürleri takdire şayan.

Setin ana odağı, bu sete özel ve her yönden başarılı bir tasarıma sahip minifigürler olmakla birlikte; Satellite Drone da oynanabilirlik ve sergilenebilirlik anlamında tatmin edici. Bu nedenle Overwatch hayranı olun olmayın, LEGO Overwatch temasından bir parçayı koleksiyonunuza eklemek isterseniz, Overwatch’ın yüzü sayılan Tracer minifigürünü de hesaba kattığınızda bu set doğru bir seçim olacaktır. Overwatch hayranı olup LEGO hayranı değilseniz de kolaylıkla yapıp kompakt bir şekilde sergileyebileceğiniz bir set olarak koleksiyonunuzda yer bulabilir.