LEGO Ideas Set İncelemesi – 21319 Central Perk (F.R.I.E.N.D.S TV Dizisi)

,

Bugünkü incelememizin konusu, geçtiğimiz ay başında çıkan; fakat gelmiş geçmiş en hızlı satan LEGO seti olduğu için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geldiği gibi tükenen 21319 LEGO Ideas Central Perk ya da diğer adıyla LEGO Friends TV dizisi seti olacak. (Satın almak için LEGO Store’lara adınızı yazdırabilirsiniz; zira bazı LEGO alışveriş sitelerinde bu setin olmayacak fiyatlara satıldığını görüyoruz.)

25. yılını kutlayan F.R.I.E.N.D.S dizisi, hem yayıncılar hem de izleyiciler açısından halen oldukça popüler ve setin bu kadar hızlı satması da bunun bir göstergesi. LEGO hayranı olmayan dizi hayranlarının da seti büyük bir heyecanla beklediğini görüyoruz.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 479,90 TL (2020 itibariyle 599,90 TL), Amerika fiyatı $59,99 ve Avrupa fiyatı €59,99 olan bu set, 1.070 parçadan oluşuyor. Fiyatı, parça sayısı ve 7 minifigür içermesi itibariyle kabul edilebilir bir seviyede olsa da yakın zamanda duyurduğumuz 21320 LEGO Ideas Dinosaur Fossils setinin de Avrupa fiyatı €59,99 olmasına rağmen Türkiye fiyatı 419,90 TL. Bu noktada, LEGO City ve LEGO Creator Expert setleri arasındaki kur çarpanı farkına benzer bir fark görüyoruz.

Setin kutusu, bu boyuttaki diğer LEGO Ideas setlerinde olduğu gibi koleksiyon amaçlı olarak kulakçıklı ve iç kaplamalı. Setin parçaları ise 6 numaralandırılmış poşette geliyor.

 

LEGO Ideas setlerinde sticker görmeye pek alışkın değiliz ve bu sette az da olsa sticker yer alıyor. Tabii yine bu sete özel baskılı parçalar da mevcut.

 

Setin kitapçığı ise diğer LEGO Ideas setlerinde olduğu gibi, dizi ve tasarımcılar hakkında bilgileri içeriyor, bu sayede dizi hakkında bilgi sahibi değilseniz bile set biraz olsun anlamlı hale geliyor. LEGO hayranı olmayan dizi hayranları da LEGO Ideas set tasarım süreçleri hakkında biraz bilgi sahibi olabiliyor.

 

Minifigürler

Setin içerisinden 7 minifigür çıkıyor ve bu minifigürlerin bir çok parçası bu sete özel ve detaylı gövde baskılarına sahip. Bununla birlikte, tüm kafa parçaları çift baskılı. Karakter olarak da Friends ekibinin tümünü içermesinin yanı sıra, Central Perk’ü işleten Gunther yer alıyor.

Minifigürleri ayrımaya kıyamayabilirsiniz; fakat bu gövde parçaları diğer minifigürlerde de çok iyi duracaktır.

İlk grubumuz soldan sağa Gunther, Chandler Bing, Ross Geller ve Joey Tribbiani’den oluşuyor. Gunther yan bir karakter olsa da tasarımına özen gösterilmiş ve dizide gördüklerimiz gibi canlı renkli bir gömlek ve eğlenceli bir kravata sahip. Chandler’ın tasarımı daha sade olsa da yüz ifadesi tam anlamıyla eşsiz ve aslını iyi bir biçimde yansıtıyor. Ross da yine aslına sadık bir kıyafete ve saç parçasına sahip. Joey’nin ise yine yüz ifadesi en dikkat çekici noktası. Çantası da setteki bir çok detay gibi diziye göz kırpıyor.

 

İkinci grubumuz da soldan sağa Phoebe Buffay, Monica Geller ve Rachel Green’den oluşuyor. Diğer minifigürlerin tasarımı tek bir bölümü baz almasa da Phoebe’nin kıyafeti ve gitarı nokta atışı bir şekilde 1. sezonun 7. bölümünü referans alıyor. Monica’nın da gövde baskısı aslına oldukça sadık olanlardan. Rachel için Central Perk’e uygun olarak garson kıyafeti tercih edilmiş ve bu rengi bu sete özel saçı aslına sadık. İlginç bir nokta ise, erkek minifigürlerin kafa parçaları bu sete özelken, kadın minifigürler için mevcutta olan kafa parçalarının kullanılmış olması.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Tree House (21318) Duyuruldu

 

Set İnşa Deneyimi

Set, her şeyiyle bir modüler binanın giriş katını inşa etmeye yakın bir deneyime sahip. Buna ek olarak, modelin açılı duvarlarının tabandan itibaren inşa tekniği ilgi çekici.

LEGO hayranları inşa deneyiminden genel olarak keyif alacaktır; fakat yeni nesil modüler binaların kılavuzlarında görmeye alıştığımız gibi her inşa adımında hangi parçanın nereye konulacağı işaretlenmediği için LEGO hayranı olmayan dizi hayranları bazı noktalarda biraz zorlanabilir. Parça artması ya da parçaların bir nokta ileri/geri takılması çok olası. Neyse ki setin yapısı itibariyle herhangi bir hatayı düzeltmesi çok da zor değil. Tabii setin 6 poşete bölümnmüş olması da özellikle LEGO hayranları için işi biraz fazla kolaylaştırıyor.

İlk iki poşetin sonunda açılı zemini ve kahve makinesinin olduğu duvarı inşa ediyorsunuz. Setin modüler diyebileceğimiz bir yapısı var, zeminde gördüğünüz boşluklara sonradan oturma alanlarını ekleyeceğiz. Bu modüler yapı da alıştıklarımızdan farklı bir inşa deneyimi sunması ile hoşumuza giden bir özellik oldu.

 

Üçüncü ve dördüncü poşetlerle arka duvarı ve arka oturma alanını tamamlıyoruz.

 

Beşinci poşetle kafenin ön yüzünü ve yan oturma alanını tamamladıktan sonra altıncı poşette koltuk alanını inşa ediyorsunuz. Koltuk alanı tümüyle bağımsız bir tasarım ve ana modele kolaylıkla takıp çıkarılabilecek, sabitlenmeyen bir yapısı var.

 

Tamamlanmış Model

Tamamlanmış model, aslına oldukça sadık bir tasarıma sahip. Bununla birlikte, setin bir TV stüdyosu olduğuna vurgu olarak iki adet de stüdyo ışığı eklenmiş. Tabii bunu beğenip beğenmemek biraz tercih meselesi. İsterseniz setin bütünlüğünü bozmadan bu parçaları çıkarabilirsiniz.

 

Yine stüdyo ışıklarından da anlayabileceğiniz üzere, set önden görünümde sergilenecek şekilde tasarlanmış. Setin dış kısmı, aynı modüler binaların içe dönük köşeleri gibi sergilemeye pek uygun olmayan bir görünüşte.

 

Sadece kapının yer aldığı yüzü nispeten sergilemeye uygun ama orası da çok göz alıcı değil. Dizinin kendisinden bile ünlü diyebileceğiimiz, Joey’nin erkekler için ruj reklamına yapılan gönderme ise gülümsemenize yol açabilir.

 

İç mekan ise zengin detaylarla dolu ve dizi hayranlarının fark edeceği bir çok küçük sürpriz içeriyor.

 

Kahve makinesinin tasarımı özellikle dikkat çekici. Şimdiye kadarki en detaylı minifigür boyutlarındaki kahve makinesi tasarımlarından birini görüyoruz. Tezgahın geri kalanı da en az kahve makinesi kadar detaylı. Aynı şekilde yazar kasanın tasarımı da takdire şayan.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Çin Yeni Yılı (Modüler) Set İncelemesi: 80107 Bahar Fener Festivali

 

Kafenin arka tarafında yer alan “Service” işareti, perde ve duvara asılı fincanlar yine aslına oldukça sadık ve LEGO yapım parçaları ile başarılı bir şekilde tasvir edilmiş. Perdenin tasarımı benzer tasarımlar düşünenler için de ilham kaynağı olabilir. Phoebe’nin performansının duyurusu ve arkada asılı resim de diziye göz kırpan diğer detaylar.

 

Girişte ise vestiyeri ve sahne koltuğunu görüyoruz. Bu koltuğun önüne isterseniz mikrofon isterseniz de piyano koyabiliyorsunuz.

 

Setin asıl odak noktası ise tabii ki koltuk ve “arkadaşlar”. Yanlamasına inşa edilen bir zeminde yer alan koltuk, minifigürlerin geniş yapısı nedeniyle en fazla 3 minifigürün oturmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle tüm minifigürleri oturtmak için diğer koltukları da kullanmanız gerekiyor. Gunther ikinci bir karakter olarak bu alanda kendine yer bulamıyor. Bu arada, dizinin hayranı değilseniz ve seti sadece tasarımı için ya da mod’lamak için aldıysanız, koltuk kısmı da tek başına dizinin hayranları için güzel bir hediye olabilir.

 

Genel Değerlendirme ve LEGO Ideas Big Bang Theory (21302) ile Karşılaştırma

Set her ne kadar format olarak Big Bang Theory setini andırsa da farklılıkları oldukça fazla. Her iki model de aslına sadık olsa da Central Perk daha geniş bir yer kaplıyor, modelin üç tarafı da kapalı ve çok daha ince detaylara sahip. Friends dizisinin koyu hayranlarını pek de caydıracak seviyede olmasa da bu durum setin fiyatına ve inşa deneyimine de yansıyor.

Bunun yanı sıra, Big Bang Theory’nin aksine Central Perk’ün tasarımı ve konsepti, biraz modifikasyon ile şehrinize ekleyebileceğiniz bir bina olmasına olanak sağlıyor ve bu da setin değerini artırıyor.

 

Dizinin hayranları bu seti ne pahasına olursa olsun almak isteyeceklerdir diye tahmin ediyoruz; fakat fiyat konusunda, setin, dizinin hayranı olmayanlar için bile 1.070 parça ve yedi minifigür için 479,90 TL’lik fiyatıyla bu yılın diğer iki LEGO Ideas setine kıyasla (748 parça ve iki minifigür ile 599,90 TL olan Steamboat Willie (21317) ve 751 parça ve dört minifigür ile 419,90 TL olan The Flintstones (21316)) daha tercih edilebilir bir fiyat noktasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu nedenle de bu seti, aslına fazlasıyla sadık olması itibariyle dizinin tüm hayranlarına ve nispeten ulaşılabilir bir fiyat noktasında modüler binalara benzer bir inşa ve sergileme deneyimi sunması açısından da LEGO Creator Expert setlerinden hoşlanan LEGO hayranlarına gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

Ve setin LEGO dünyasına yeni hayranlar katmasını diliyoruz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.