LEGO Ideas DINOSAUR FOSSILS (21320 Dinozor Fosilleri) Seti Duyuruldu

,

Sadece bir ay aradan sonra yine yeni bir LEGO Ideas set duyurusu ile sizlerleyiz. Bu seferki setimiz, çok yakın zamanda onaylanan Dinosaur Fossils Skeletons ürün fikrinden yola çıkarak yaratılan 21320 LEGO Ideas Dinosaur Fossils.

LEGO Ideas serlerinin ürün fikirlerinden farklı tasarımlara sahip olması beklendik bir durum; fakat bu sette bu farklılık biraz daha fazlalaşmış. Setteki iki dinozor asıl ürün fikrinde yer almıyor, ürün fikrinde yer alan dinozorun tasarımı ise sette oldukça farklı. (Dinozorlardan biri, ürün fikrinde yer almasa da popülaritesi itibariyle T-Rex olarak seçilmiş.) Bununla birlikte, ürün fikrinde, iskeletlerin rengi ten rengiyken muhtemelen parça bulunurluğu itibariyle sette beyaz olarak değiştirilmiş.

Bu ürün fikri onaylandığında diğerleri kadar heyecan yaratmamıştı. LEGO Ideas seti de aynı şekilde çok heyecan yaratmayacağa benziyor. 1:32 ölçekli bu modeller, çoğunlukla sergi ve eğitim amaçlı olarak kendine belirli alanlarda yer bulacaktır; fakat LEGO Sapiens esprisi çok yaratıcı olmuş.

 

1 Kasım’da piyasaya sürülecek ve Türkiye fiyatı 419,90 TL, Amerika fiyatı $59,99, Avrupa fiyatı €59,99 olacak 910 parçalık bu setin resmi ürün görsellerini ve orijinal basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

 

21320 LEGO Ideas Dinosaur Fossils Basın Bülteni

Collectible LEGO® Ideas Dinosaur Fossils toy for display!

Learn about life on Earth millions of years ago and create a stunning centerpiece with this collectible LEGO® Ideas 21320 Dinosaur Fossils toy building kit for adults. This 910-piece set offers an immersive, creative building experience for natural history enthusiasts who will appreciate the authentic details of the 2 dinosaur skeleton models (Tyrannosaurus rex and Triceratops) and the pterosaur reptile (Pteranodon) skeleton toy.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Star Wars BOOST DROID Commander (75253) Seti Duyuruldu

The models are built to 1:32 scale, can be adjusted into lifelike poses and each one comes with its own stand so they can be placed alongside the included sapiens skeleton figure for a museum-style display. To complete the set, there’s also a paleontologist toy minifigure with various accessories for imaginative role-play fun. All in all, this archaeology toy makes a great dinosaur gift for adults to build solo or to share their passion for natural history with family and friends.

  • A wonderfully detailed dinosaur fossils set featuring buildable, posable, 1:32 scale toy models of Tyrannosaurus rex, Triceratops and Pteranodon skeletons, each with display stands to create LEGO® style natural history museum exhibits.
  • Also includes a sapiens skeleton figure with a display stand, and a paleontologist toy minifigure with a buildable crate, plus dinosaur egg, bone, hat and book elements for creative role-play.
  • This collectible LEGO® Ideas dinosaur toy set includes 910 pieces for an immersive, rewarding building experience.
  • New to LEGO® building? Don’t worry. This paleontologist kit comes with a booklet featuring easy-to-follow building instructions, fascinating facts about the Tyrannosaurus rex, Triceratops and Pteranodon, and information about the set’s fan creator and LEGO designer.
  • Makes a wonderful paleontologist gift toy for LEGO® builders aged 16+ and anyone with a passion for natural history and dinosaurs.
  • The pterosaur and dinosaur skeleton toy models make an eye-catching display. The T. rex toy skeleton is the biggest of the 3, measuring over 7” (20cm) tall and 15” (40cm) long.
İlginizi Çekebilir:  LEGO TECHNIC Ferrari Daytona SP3 (42143) Duyuruldu