LEGO DISNEY Set İncelemesi: 71044 DISNEY TRAIN & STATION

,

Bir önceki incelememizde oldukça küçük LEGO setlerini inceledikten sonra, bugünkü incelememizin konusu oldukça büyük bir set olacak.

Ziyaret etmiş olun veya olmayın Disneyland adı büyük küçük herkeste heyecan yaratıyor. Bugün inceleyeceğimiz set de ilhamını Disneyland Demiryolları’ndan alan 71044 Disney Train and Station (Disney Treni ve İstasyonu). Aslına son derece sadık kalınarak ve muhteşem detaylarla da süslenerek hazırlanan bu set, içerisinde çok çeşitli sürprizleri de barındırıyor.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 2499,90 TL, Amerika fiyatı $329,99 ve Avrupa fiyatı €329,99 olan bu set, 2925 parçadan oluşuyor. Bu parçaların içerisinde bir Powered Up motoru ve 20 ray parçası da yer aldığı için fiyatına göre parça sayısı az görünebilir.

Setin kutusu, “LEGO Disney” temasının bir bütünlüğü olduğunu belirtecek şekilde 71040 Disney Castle kutusuna benziyor. Hatta istasyonun üst katında bu setin kutusuna ve setin mikro şekilde yapılmış haline bir gönderme de var. Arka kısmında ise sete ilham veren istasyonun görselleri mevcut. Sticker sevmeyen kullanıcılar için ise 3 sticker sayfası biraz hayal kırıklığına yol açıyor. Tüm set, ince detayların (halı, perde, duvarda asılı tablolar, vb.) sticker ile yansıtılması üzerine kurulmuş ve bazı sticker’lar birden fazla yapım parçasına yan yana yapıştırıldığı için uygularken özel dikkat gerekiyor. Bir de bunun üzerine, bazı sticker’ların büyük boyutları, yapıştırmayı biraz daha zorlaştırıyor.

Özel parçalar anlamında ise setin içerisinde kırmızı tren tekerlekleri, mahmuz ve minifigür parçaları dikkat çekenler.

 

Set İnşa Deneyimi

Kutunun içerisinden 18 numaralı poşet ve 3 numarasız poşet çıkıyor ve set, 4 ayrı yapım kitapçığına sahip. Sırasıyla lokomotif, vagonlar ve ve tren istasyonuna odaklanan bu kitapçıklar, bazı sayfalarda neden tek bir parça taktığımızı bazen sorgulatsa da 4 ayrı yapım deneyimini de beraberinde getiriyor. Temel olarak da bakarsanız, setin adında da belirtildiği gibi, İstasyon ve Tren birbirinden tümüyle bağımsız düşünülebilecek yapılar.

İnşa deneyimi anlamında, tren, LEGO City trenlerinden daha karmaşık ve LEGO Creator Expert setleri seviyesinde. İstasyon da benzer şekilde, modüler binalarla kış setleri arasında bir deneyime sahip.

Ayrı bir yazıda daha detaylı değineceğimiz üzere, bu sette, metal tren aksları yeni plastik tekerleklerle değiştirilmiş durumda. Bu durum bir miktar tartışmaya yol açsa da fayda sağlayıp sağlamadığını ancak uzun vadeli kullanımlar sonucu görebileceğiz. Gündelik kullanımda ise herhangi bir fark söz konusu değil.

 

Minifigürler

Setin içerisinden soldan sağa, Chip, Dale, Goofy, Mickey ve Minnie minifigürleri çıkıyor.

İlk defa Disney minifigürleri seri 2’de gördüğümüz Chip ve Dale, aynı kafa parçaları altında kondüktör/istasyon görevlisi kostümleri ile karşımıza çıkıyor. Kıyafetleri oldukça detaylı ve ilginç bir şekilde kafa parçaları ile de uyumlu.

Goofy ise bu sete özel olması ile ön plana çıkıyor. Daha önce, Goofy’nin Disney minifigürleri seri 2’de olmadığı için hayal kırıklığı yarattığından söz etmiştik; bu sette bulunması bu durumu bir miktar telafi etse de setin fiyatı itibariyle nadir kalacaktır. Minifigür hakkındaki bir diğer detay ise, yeleğinin klasik siyah değil de Disneyland’daki Goofy kostümlerindeki sarıdan olması.

İlginizi Çekebilir:  The LEGO MOVIE 2 Set İncelemesi – 70841 BENNY'S SPACE SQUAD

Mickey ise makinist kıyafetli. Tabii Goofy’nin aksine son yıllarda farklı Mickey Mouse minifigürleri görme şansımız olmuş olsa da bu kıyafeti bir ilk. Tek eksiği makinist şapkası. Minnie ise her zamanki gibi zarif. Beyaz puantiyeli kırmızı elbisesi aslında 71040 Disney Castle’dakine çok benzese de trende oturması gerektiği için önceki Minnie minifigürlerinin aksine eteğinin kumaştan yapıldığını görüyoruz.

Tamamlanmış Model

Seti, adındaki gibi Tren ve İstasyon olarak iki ayrı modelde değerlendirebiliriz.

Trenle başlayacak olursak, kırmızı tonların ağırlıkta olduğu 4 vagonlu tren, bir süredir gördüğümüz LEGO trenlerinin en detaylılarından. Bununla birlikte en büyük dezavantajı, 8 çıkıntı (stud) genişliğinde olması. Bu nedenle de 6 çıkıntı genişliğindeki City trenlerinin aksine, 7937 gibi iki taraflı City tren istasyonlarından geçemiyor. Treni şehrinize ekleyebilmeniz için açık vagonda ve lokomotifte taşan parçaları modifiye etmeniz gerekiyor.

En önde yeşil kazanlı, kırmızı mahmuz parçalı ve son derece detaylı hazırlanmış bir lokomotif ve içerisinde Powered Up motoru ve alıcısının yer aldığı kömür vagonu bulunuyor. Genellikle alıştığımızın aksine, motor, lokomotif değil de kömür vagonunun içerisine yerleştirilmiş.

 

Disneyland’in 1 numaralı C. K. Holliday buhar trenini baz alan bu model, aslına oldukça sadık bir biçimde çok sayıda detay içeriyor.

 

Lokomotifin iç kısmı ise setin en zayıf taraflarından biri. Herhangi bir aksesuar barındırmıyor ve tren döndükçe hareket eden garip bir yapıya sahip. Kömür vagonu basit bir yapıya sahip olsa da Powered Up alıcısını gizleme konusunda biraz zayıf, kablolar çok açıkta kalıyor. City trenlerinde güç bileşenlerinin çok daha başarılı bir biçimde gizlendiğini görüyoruz.

 

İlk vagon, yolcuların çevreyi izlemesini sağlayan açık vagon. Basit bir yapıya ve kendini tekrar eden bir inşa deneyimine sahip olsa da modelin tasarımı tatmin edici.

 

İkinci vagon ise hem inşa deneyimi hem de tasarım anlamında oldukça keyifli olan kapalı, birinci sınıf yolcu vagonu.

 

Bu vagonun eksi tarafları, yapıştırması ve hizalaması zorlu olan sticker’lar ve ön ve arka kapılarının tamamen açılmasını engelleyen korkuluklar.

 

Vagonun içi ise benzer trenlerin aksine tavandan değil, yanından açılıyor. İç mekan tasarımı da ölçeğine rağmen aslına oldukça sadık.

 

Setin içerisinden 16 kavisli ve 4 düz olmak üzere 20 ray parçası çıkıyor ve geniş bir tren hattına sahip oluyorsunuz. Bunun yanı sıra, setin içerisinden bir uzaktan kumanda çıkmıyor ve treni Powered Up mobil uygulaması ile yönetmek zorundasınız. İşlevselliğe etkisi olmayan iki farklı arka plana sahip olan kontrol arayüzü, City trenlerinde olduğu gibi trenin ileri geri hareket etmesini sağlarken telefondan ses efektleri çıkarabiliyorsunuz. Yine de prestijli sayılacak bu sete bir uzaktan kumanda eklenmesini beklerdik.

 

Modelin ikinci kısmı ise istasyon. Treni bitirdikten sonra hemen oynamak isteyebilirsiniz; fakat istasyonu inşa etmek trenden daha çok vakit alıyor. Tabii ortaya çıkan sonuç oldukça başarılı ve Amerika’da yer alan Main Street istasyonundan esinlenen tasarım aslına büyük ölçüde sadık. Pencerelerin ve kelepçe parçaları ile oluşturulan çatı dekorasyonlarının tasarımı modelin özellikle dikkat çekici noktaları.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21326 WINNIE THE POOH

 

Model her açıdan yakın zamandaki City tren istasyonlarından detaylı olsa da platformu raylara doğrudan bağlanmıyor ve biraz küçük kalmış. Aynı şekilde tabelaları biraz gösterişsiz ve küçük.

 

İstasyonun içi de dışı kadar detaylı ve gerçekçi bir çok model barındırıyor. İç mekandaki detayları incelemek de oldukça keyifli. Her katta ve odada ayrı bir hikaye yer alıyor.

 

Girişten başlayacak olursak, fiyatların (ve tasarımcının doğum gününün) yer aldığı bir levhanın yer aldığı bir bilet masası yer alıyor. Bu masa, kasaların bir araya getirilmesinden oluşan bir yapım tekniğine sahip.

 

Girişin hemen üstünde de halı ve perde detaylarının yanı sıra istasyon hakkında bilgilerin yer aldığı sergi alanları var. Önden belli olmamakla birlikte burada bir tavan bulunmaması pek hoş durmuyor.

 

Girisin sağında ise farklı posterlerin yer aldığı bir alan mevcut.

 

Bu alanın yukarısında ise, lüks yolcu vagonunun içerisindekine benzer bir oturma alanı yer alıyor.

 

Sol tarafta ise Disneyland’deki farklı trenlerin mini modellerinin sergilendiği alanlar yer alıyor. Benzer teknikler kullanan bu minyatür tren modelleri, renkleri ile farklılaşırken modele canlılık katıyor.

 

Kulenin en tepesinde ise bir sürpriz yer alıyor. 71040 Disney Castle setinin minyatür bir versiyonunu ve setin baskılı bir parça ile oluşturulmuş kutusunu içeriyor. Bu da insanda ister istemez Disney Castle setine karşı da bir merak uyandırıyor.

 

Genel Değerlendirme

Setin aslına sadık tasarımı her noktasında kendini gösteriyor ve setin yadsınamaz bir cazibesi söz konusu. Bununla birlikte, setin bazı eksikleri de yok değil. Özellikle kumandasının olmaması, gelecekte setin desteklediği bir uygulama olmaması durumunda motoru kullanılmaz hale getiriyor. Bunun yanı sıra, trenin 8 çıkıntı genişliğinde olması tasarımdaki detayları artırmaya yardımcı olurken, mevcut şehirlerinize eklerken sorunlar yaratıyor.

Setin fiyatını düşünmeden değerlendirecek olursak, Disney hayranları için aslına sadık tasarımı ile mutlaka alınması gereken bir set olurken, LEGO hayranları için de hem trenin hem de istasyonun Disney Castle kadar Disney’e özel olmayan tasarımı itibariyle hem oynanabilirlik ve sergilenebilirlik anlamında alınabilecek bir set olacaktır. Hatta tarihi görünümü ile modüler binalar ve Kış Köyü ile tam olacaktır. Bununla birlikte, minifigürler de ayrı bir koleksiyon unsuru olarak öne çıkıyor. Her şeye rağmen setin fiyatı, setin içindeki tren ve Powered Up bileşenleri nedeniyle biraz yüksek kalıyor. Bu açıdan da önereceğimiz bir set olmasına rağmen, seti almak için bir aceleniz yoksa indirimleri beklemeyi tercih edebilirsiniz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.