İkisi Bir Arada LEGO Xtra Set İncelemesi: 40375 Spor ve 40376 Botanik Aksesuarları

,

2019’un ikinci yarısında çıkan setlerin indirim dönemi öncesi incelemelerine devam ederken yavaş yavaş 2020 setleriyle de buluşuyoruz. 2020 set incelemelerimizin ilki, destekleyici parça paketleri olarak adlandırabileceğimiz Xtra temasının bu yılki iki yeni seti 40375 Sports Accessories (Spor Akesuarları) ve 40376 Botanical Accessories (Botanik Aksesuarları) olacak.

Polybag formatında olan bu Xtra setleri özel amaçlı parçalara ihtiyaç duyanlar ya da şehrini zenginleştirmek isteyenler için özellikle de BrickLink fiyatlarına kıyasla çok daha makul bir seviyede parçalara erişim sağlaması açısından öne çıkıyor.

 

LEGO Xtra 40375 Sports Accessories İncelemesi

Türkiye fiyatı (şimdilik) 24,90 TL, Amerika fiyatı $3,99 ve Avrupa fiyatı €3,99 olan bu set, 36 parçadan oluşuyor. Kış sporlarının yanı sıra okçuluk ve paten aksesuarları içeren bir set olarak karşımıza çıkıyor. Çok az inşa gerektiren üç model de yer alıyor ve hedef tahtası için ufak bir yapım şeması da mevcut. Bu setteki aksesuarların tümü minifigür kullanımı için tasarlanmış.

 

Diğer Xtra setlerine kıyasla 40375 çok fazlasıyla amacına yönelik kalan bir set. Eğer kış sporlarıyla ilgili bir tasarımınız varsa ilginizi çekecektir; fakat daha genel amaçlı olan diğer Xtra setlerini önceliklendirmeniz olası. İlk bakışta 60203 LEGO City Ski Resort setini zenginleştirmek için düşünebilirsiniz; fakat 60203’ün içerisinde oldukça fazla aksesuar yer aldığı için (bu setteki kayakların aynısından 4 çift mevcut), bu açıdan da öncelikli olmayabilir.

İlginizi Çekebilir:  LEGO NINJAGO Set İncelemesi: 70671 Lloyd's Journey (Lloyd'un Yolculuğu)

 

LEGO Xtra 40376 Botanical Accessories İncelemesi

Türkiye fiyatı (şimdilik) 24,90 TL, Amerika fiyatı $3,99 ve Avrupa fiyatı €3,99 olan bu set, 32 parçadan oluşuyor. Ağaç, yaprak, dal, çiçek ve çit parçalarının yanı sıra inşa edilen ufak bir ağaç modeli yer alıyor. Ağaç modeli hoş bir tasarıma sahip olsa da çok kısa gövdeli kalmış.

 

Bu setle ilgili dikkat çekici asıl nokta, 2018’de çıkmış olan aynı isimli 40310 numaralı Xtra setinin devamı niteliğinde olması. Bazı ortak parçalar olsa da özellikle renk teması olarak 40310’dan önemli ölçüde farklı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de sonbahara uygun yaprak parçaları ve kışa uygun ağaç parçaları ile ayrışıyor.

 

Bu setteki parçalar, teması itibariyle 40375’e kıyasla daha geniş bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte, her parçadan ikişer ikişer içermesi itibariyle ancak destekleyici ve zenginleştirici olarak  görev alabilecek durumda. Sadece bu setten alarak bir şeyler tasarlamak isterseniz, çok sayıda paket almanız gerekecektir. Bu açıdan, set tek başına biraz cılız kalabilir. Bununla birlikte, amaca özel bir set olarak düşündüğünüzde fiyatına göre parça sayısı ve çeşitliliği anlamında oldukça tatmin edici.


İncelememiz için bu setleri bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.