LEGO Creator Set İncelemesi – 31105 Townhouse Toy Store

,

Bugünkü incelememiz, Avrupa fiyatlarına göre uygun fiyatlandırıldığı için ayrı bir yere sahip olan ve oldukça geniş bir kitleye hitap etme potansiyeline sahip Townhouse Toy Store (31105 – Oyuncak Mağazası) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

“Modülerimsi” LEGO Creator 3-in-1 setlerinden olan 31105, geçtiğimiz dönemde incelediğimiz 31097 Townhouse Pet Shop & Cafe ile aynı ölçekte ve biçimde olan ve daha küçük çaplı bir şehir, daha doğrusu isimlerinden yola çıkarak, bir kasaba kurmak isteyenlere uygun bir set olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye fiyatı 299,90 TL (2020 ikinci yarı itibariyle), Amerika fiyatı $39,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 554 parçadan oluşuyor. Avrupa fiyatına göre ülkemizde daha ucuz bir set olması dikkat çekici bir nokta. Örneğin, aynı Avrupa fiyatına sahip 31105 Monster Burger Truck, 499 parçadan oluşuyor ve fiyatı 389,90 TL.

Setin içerisinde çok fazla özel parça yer almasa da şimdiye kadar sadece 10255 Assembly Square setinde gördüğümüz Corner Garage kutusu baskılı parçanın böyle ulaşılabilir bir sette de yer alması tek başına yeterli bile diyebiliriz. Tabii bunun dışında, LEGO logolu minifigür gövdesi de nadir sayılabilecek bir parça.

İnşa deneyimi anlamında ise numaralandırılmış poşetlerde geldiği için biraz fazla kolay oluyor. 31097 setindekine benzer modüler bir yapıya sahip olan setin her katını ayrı ayrı inşa ediyorsunuz.

Ana modele ek olarak, basit bir Technic mekanizmasına sahip ve içerisine bir minifigür oturtabileceğiniz bir roket oyuncağı yer alıyor. Küçük ama setin oynanabilirliğine önemli ölçüde katkı sağlayan bir detay olmuş.

 

Minifigürler

Setin içerisinden, bu boyuttaki bir LEGO Creator 3-in-1 setinden beklenebilecek şekilde iki adet minifigür ile geliyor. Çocuk minifigürünün dikkat çekici bir özelliği olmamakla birlikte, dükkanın önündeki binilebilir oyuncağa oturduğunda kullanılmak üzere heyecanlı ikinci bir yüz ifadesine sahip.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Ideas Set İncelemesi: 21314 TRON: Legacy - Videolu

Mağaza çalışanının kıyafetinden anladığımız üzere de aslında bu oyuncak dükkanı bir LEGO Store’muş. Oldukça nadir diyebileceğimiz ve hiçbir zaman hayır diyemeyeceğimiz, LEGO logolu bir gövdeye sahip. Onun dışındaki parçaları ise standart diyebiliriz.

 

Tamamlanmış Model

Alt katında oyuncak dükkanı, üzerinde ise balkonlu minik bir daire yer alan küçük ama zengin bir tasarıma sahip bir bina karşımıza çıkıyor.

 

Oyuncak dükkanının önünde bir sakız makinesi ve çatıda bir kuş yer alıyor. Az sayıda parça ile modeli oldukça canlandıran  bu tasarımların yanı sıra oyuncak dükkanının tepesindeki oyuncak tren, Creator 3-in-1 setlerinin tasarım karakterini yansıtan başarılı bir detay.

 

Modelin diğer cephesinde ise bir oyuncak asker, insanları dükkana davet ediyor. Farklı tasarım teknikleri ile zenginleştirilen modelin dış cephesi, az parça ile bile nasıl iyi tasarım yapılabilir konusuna iyi bir örnek oluyor.

 

Setin arkası, parça sayısını azaltmak ve oynanabilirliği artırmak adına tamamen açık. Setin diğer cephesi ise 31097 ve benzeri Creator 3-in-1 setleriyle birleşebilecek şekilde bir bağlantı noktası içeriyor ve modüler binalardakini andıran düz bir duvardan oluşuyor.

Modelin içerisi ise bu boyuttaki bir sete uygun olarak makul seviyede dekore edilmiş. Özellikle de oyuncak dükkanı farklı oyuncak modelleri ve raftaki LEGO setleri ile mini bir LEGO Store gibi.

 

İkincil Modeller

Setin içerdiği parçalar nedeniyle, bina dışında bir şey yapmak pek mümkün olmadığı için her iki model de farklı tiplerde binalar içeriyor. Bunun yanı sıra, minifigürlerin gövdeleri değişiyor ve bu sefer çocuk minifigürü bir LEGO hayranına dönüşüyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO City Yeni Tren Setleri İncelemesi: 60335 Tren İstasyonu - 60337 Yolcu Treni

Bu modellerin ilki, dışarıda oturma alanı olan ufak bir pastane ve yanında yer alan bir LEGO odası. Bu oda, konseptin biraz dışında olsa da ana modeldeki parçaların değerlendirilmesi açısından gerekli olmuş. Daha basit olsa bile keyifli bir model. Tek eksiği, tepede yer alan uydu anteni için içeride bir televizyon olmaması.

 

En küçük model ise bir çiçekçi dükkanı. Kapı ve pencere parçalarının fazlalığı, oldukça iyi ışık alan bir model yapılmasına olanak sağlamış. Bu modelde de özellikle ana modelde ikinci kattaki evde yer alan çiçek parçaları verimli bir şekilde kullanılmış.

 

Genel Değerlendirme

Değerlendirmemiz için neredeyse 31097 Townhouse Pet Shop & Cafe seti hakkında yaptığımız yorumları kopyalayıp yapıştırsak yeri; zira LEGO Creator 3-in-1 31105 Townhouse Toy Store da küçük bir set bile olsa tam anlamıyla Creator 3-in-1 ve Creator Expert arasında bir geçiş seti.

Hem oynanabilirliği hem de sergilenebilirliği oldukça yüksek bir set ve diğer Creator 3-in-1 setleri ile bağlantı kurulabilmesi önemli bir artısı.

Bunların hepsine ek olarak, fiyat noktası itibariyle de özel bir konumda olması ile tavsiye edeceğimiz bir set oluyor. Özellikle indirimlerde ilk biten setlerden biri olduğunu da belirtelim.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.