LEGO MINIONS Set İncelemesi – 75551 Parçalarla Yapılan Minyonlar ve Yuvaları

,

Bugünkü incelememizin konusu, pandemiden dolayı tam bir yıl ertelenen Minions: The Rise of Gru filminin ertelenmeyen iki setinden biri olan 75551 Brick-built Minions and their Lair (Parçalarla Yapılan Minyonlar ve Yuvaları) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Tek seferlik bir tema olduğunu tahmin ettiğimiz LEGO Minions temasının büyük setlerinden olan 75551, 876 parçadan oluşuyor ve Amerika fiyatı $49,99, Avrupa fiyatı €49,99 ve Türkiye fiyatı (şimdilik) 429,90 TL.

Setin ayrıştığı noktalardan biri, çok sayıda bu sete özel ve baskılı parça barındırması. Bu da setin hem daha geniş bir yaş grubuna hitap etmesini sağlarken, sergileme değerini artırıyor. Tabii bu parçaları ne kadar özel olsa da başka bir yerde kullanmak zor.

 

Set İnşa Deneyimi

Setin parçaları ile aynı anda iki minyon inşa edebiliyorsunuz. Bunlardan biri Stuart olurken, parçaların geri kalanı ile Kevin ya da Bob’ı inşa etmeniz mümkün; fakat parçaları ortak olduğu için Kevin ve Bob’u aynı anda inşa edemiyorsunuz. Dışarıdan tümüyle sergilenebilir bir model yaparken içeride de ilgili minyonun yaşam alanını oluşturuyorsunuz. Üç minyon da BrickHeadz gibi aynı altyapıda inşa ediliyor (hatta aynı BrickHeadz setlerindeki gibi, üçünde de beyinlerini simgeleyen mercan rengi bir parça var); fakat boyları ve içerisindeki tasarımlar tümüyle farklı. Aslında iç tasarımları nedeniyle de Kevin’i Bob’a çevirmek için neredeyse tüm modeli söküyorsunuz.

 

Minifigürler

Setin içerisinden, büyük hallerini inşa ettiğiniz Kevin, Stuart ve Bob’un minifigürleri çıkıyor. Tabii bu temaya özel ve hatta bu sete özel baskılara sahip bu figürler, klasik minifigürlerden oldukça farklı duruyor; fakat aslında çok daha sadıklar.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Trolls Word Tour Set İncelemesi: 41256 RAINBOW CATERBUS

 

Tamamlanmış Model

Modelde üç minyonu ayrı ayrı incelemeden önce ortak özelliklerine bakacak olursak, tümü döndürülebilir gözlere ve hareket edebilen kollara, ellere ve parmaklara sahip, bu sayede istediğiniz şekilde sergileyebiliyorsunuz.

İlk minyonumuz Stuart, orta boylu ve tek gözlü. Göz parçası ise ayrı bir parça olarak modele derinlik katıyor. Üç minyonun gözleri de dönebiliyor ama Stuart’ın mekanizması tek gözlü olduğu için daha basit.

 

Stuart’ın odası ise katlanır bir yatağın yer aldığı yatak odası. Bunun dışında hoparlörler, ekranlar ve kumanda panelleri görüyoruz. Stuart minifigürü de odaya uygun olarak pijamalı.

 

Bir sonraki minyonumuz ise Kevin. Model de aslına uygun olarak daha uzun boylu.

 

Kevin’in ayrı renkli iki gözü de diğerleri gibi dönebiliyor ve uzun boyu, sergilenebilirliğini daha da artırıyor. Bu modelin bir diğer farkı, kollarının da daha uzun olması.

 

Kevin’in odası ise kumanda panelleri, ekranlar, aksesuarlar ve de bir muz içeriyor. Ekranların tamamı sticker’lardan oluşsa da kabul edilebilir seviyede. Ekranlar ise filmlere referanslar içeriyor.

 

Son minyonumuz ise kısa boylu Bob. Şirin olmakla birlikte, kısa boylu olduğu için çok fazla parça artıyor. Sergilenebilirlik anlamında Kevin mi Bob mu karar vermek güç. Her ikisi de gayet başarılı.

 

Bob’ın bir gözünün rengi farklı olsa da gözlerinin döndürme mekanizması Kevin ile aynı.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Set İncelemesi: 31071 Drone Explorer - Videolu

 

Bob’ın boyuyla orantılı olarak, odası da küçük ama dolu dolu diyebileceğimiz bir ninja eğitim alanı olarak dekore edilmiş. Farklı silahlar içeren bu odaya uygun olarak, Bob’ın minifigürü de bir dövüş kıyafeti ve uzakdoğu şapkası ile geliyor.

 

Genel Değerlendirme

Daha önce farklı markalar altında, farklı formlarda gördüğümüz Minyonlar ilk defa LEGO olarak karşımıza çıkıyor ve bu ilk deneme, öncekilerin çok çok üzerinde. Özellikle de bu fiyat noktasında, hem sergilenebilirlik, hem oynanabilirlik açısından çok daha pahalı bazı sergi setlerinin sunacağından daha fazlasını sunabiliyor.

Aslına sadakat için çok uygun bir ölçek olması da inşa ettiğiniz modellerin şirinliğini fazlasıyla ön plana çıkarıyor. Üç minyonu bir arada inşa etmek için iki set almayı bile düşünebilirsiniz. Hatta bu durumda dördüncü bir minyon bile tasarlayabilirsiniz.

Özetle, her yaştaki Minions hayranına bu seti hem sergilemek hem de oynamak amacıyla gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz. Zaten set de bu nedenden ötürü stoklara geldiği gibi bittiği için yakalamak için yakından takip etmenizde fayda var.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.