LEGO Creator Set İncelemesi: 31097 Townhouse Pet Shop & Café

,

Bugünkü incelememizin konusu, LEGO Creator 3-in-1 temasından yaklaşık 10 yıl önce, daha çok yetişkinlere yönelik ve büyük setler çıktığı zamanları nispeten hatırlatan ve Creator 3-in-1 temasından Creator Expert temasına geçiş seti niteliğindeki 31097 Townhouse Pet Shop & Café (Şehir Evi Evcil Hayvan Dükkanı ve Kafe) olacak. Bakalım büyük beklentilerle inceleyeceğimiz set, beklentilerimizin karşılığını verebilecek mi.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 579,90 TL (zam öncesi 499,90 TL), Amerika fiyatı $79,99 ve Avrupa fiyatı €79,99 olan bu set, 969 parçadan oluşuyor. Hem parça sayısı hem de 9+ hedef yaş grubu itibariyle, aynı temadaki diğer setlerden ayrışan bir noktada. Kendi içinde “modüler” olan bu set, maliyeti ya da hedef kitlesi itibariyle LEGO Creator Expert teması altındaki modüler binalara ara bir alternatif sunuyor. Tabii onlar kadar karmaşık ve büyük değil.

Setin parçaları, Creator 3-in-1 setlerinde pek alışmadığımız şekilde, numaralandırılmış poşetlerde geliyor ve neyse ki hiç sticker içermiyor. Setin en önemli sürprizlerinden birisi ise, en sevilen modülerlerden biri olan 10243 Parisian Restaurant setinden sonra, üzerinde restoran menüsünün yer aldığı baskılı parçayı içeren ikinci set olması.

 

Minifigürler

Setin içerisinden 3 minifigür çıkıyor. Aslında setin boyutuna göre minifigürlerin sayısı az görünse de setin içerisinde gereksiz diyebileceğimiz hiçbir parça bulunmaması iyi bir şey. Minifigürler ise şehir temasına uygun, sıkça gördüğümüz gövdelere ve baskısız bacaklara sahip “standart” minifigürler.

 

Set İnşa Deneyimi

9+ bir set olmasına rağmen numaralı poşetlerle gelmesi nedeniyle oldukça kolay inşa edilen bir set. Her poşette, binanın bir odasını inşa ediyorsunuz. Kalın tek bir kitapçığa sahip olduğu için de paylaşımlı inşa etmek üzerine tasarlanmadığını anlıyoruz.

Her bir modülün inşa deneyimi ise mini boyutlu modüler binalar gibi, her oda hem içeriden hem de dışarıdan ince detaylarla süslenmiş. Özellikle de her odanın dışındaki mimari detaylar tam olarak modüler binalarda bulabileceğiniz cinsten. Bu detaylar keyifli ve çeşitli olduğu için de bazı büyük setler gibi sıkıcı ya da tekdüze bir hal almıyor.

İlginizi Çekebilir:  2019 LEGO Creator (3-in-1) Set Görselleri

 

Tamamlanmış Model

Binanın kendisine geçmeden önce, setin bağımsız modeli olan sosisli arabasına özel olarak bakalım; zira en sevdiğimiz tipte yan model tasarımına sahip, az parçayla işlevsel ve görsel anlamda zengin bir tasarım elde edilmiş.

 

Sırasıyla modülleri inceleyecek olursak, giriş katında bizi bir kafe ve evcil hayvan dükkanı karşılıyor. Dışarıdan baktığımızda, dükkan tabelaları ilk dikkat çeken nokta. Yapım parçaları ile oluşturulan bu tabelalar, insanın yüzünde bir gülümseme uyandıran cinsten. Bunun dışında kafenin dış cephesindeki mimari detaylar da az parça ve kompakt alanlarda bile iyi tasarımlar yapılabileceğinin bir örneği.

 

Dükkanların içleri de küçük alanlarına rağmen zengin. Özellikle benzer boyut ve yapıdaki City setleriyle kıyaslayacak olursak çok daha gerçekçi ve oyanabilirliği daha yüksek. Yerde ise, farelere gönderme olarak sarı renkli “cheese slope”lar görüyoruz.

 

Kafenin üst katında bir mutfak, yan tarafında ise bir bahçe yer alıyor. Mutfağın dış cephesindeki mimari detaylar tam anlamıyla harika. Beyaz papağan parçaları özellikle zenginlik katıyor. Böyle iyi mimari tasarımları Creator Expert setleri dışında görmek güzel. Bu alanda, 10243 Parisian Restaurant setinin havasını alıyorsunuz. Tabii Parisian Restaurant’ın kapısında görmeye alıştığımız baskılı menü parçası da bu algıyı perçinliyor.

Bahçede de yapım parçaları ile tasarlanmış bir köpek ve kuş görüyoruz. Bu setin hayvanlar açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kafenin üstünde ise iki katlı, modern bir şehir evi var. Tam böyle şehir merkezinde bulabileceğiniz, zeminden duvara camlı bir tasarıma sahip bu ev, özellikle kafenin geleneksel mimarisi ile tezat oluşturuyor. Evin çatısında bir de güneş panelleri görüyoruz. Küçük ama keyifli bir detay.

 

İç mekanda da böyle bir evde görebileceğiniz modern ve minimalist bir tasarım karşımıza çıkıyor. Yatak ve koltuk tasarımları küçük alanlar için ilham verici.

 

Modülleri bir araya getirdiğimizde çıkan sonuç ise tatmin edici olsa da mükemmel değil. Özellikle bahçenin köşede olması ve Creator Expert modüler binalardaki gibi kaldırımlarda tile (düz parça) kullanılmadığı için çıplak çıkıntılar biraz gözü yoruyor. Tabii ki bu boyutta bir sette her yerde tile kullanılmasını beklemiyoruz ama bahçe köşede olunca fazla göze batıyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75968 4 Privet Drive

 

Yine de dış cephe detayları, klasik bir Creator 3-in-1 setinden daha fazla ve daha gerçekçi. Setin dış cephesinde ilk dikkat çeken ve sete ilk bakışta ısınmanıza sağlayan kısım ise yapım parçaları ile yaratılmış olan dev kahve fincanı. Sergilenebilirliğini önemli ölçüde artırdığını söyleyebiliriz. Trafik ışığı ise bu seti şehrinize koymanızın uygun olacağını ifade etse de standart 32×32 yol zeminleri ile ışığın konumu tam örtüşmüyor.

 

Setin ikinci modeli ise, ilk modele benzer şekilde, tabelaları yapım parçaları ile yapılmış berber ve dişçi dükkanlarının yanı sıra mini bir tramway içeriyor. Tramwayın tasarımı, şehrinize benzer araçlar koymak isterseniz ilham verici. Bununla birlikte, setin parçalarının neredeyse yarısını kullanmadığınız için ana modele göre çok küçük kalıyor.

Setin üçüncü modeli ise üç katlı bir bina. Dış cephesindeki mimari detaylar ve pencere parçalarının yatay kullanımı ile dikkat çekse de yarısından az parça kullandığı için basit kalıyor.

 

Genel Değerlendirme

LEGO Creator 3-in-1 31097 Townhouse Pet Shop & Café, tam anlamıyla Creator 3-in-1 ve Creator Expert arasında bir geçiş seti.

Arka kısmının açık olması ve tile kullanmaması anlamında Creator Expert modüler binalar kadar gerçekçi olmasa da üzerindeki mimari detaylar ve ölçeği itibariyle bir modüler binaya yakın ve bu fiyata göre, eksikleri olsa da kendi içinde modüler olmasının getirdiği esneklik ile birlikte sergilenebilirliği hayal kırıklığına uğratmayan bir model sunuyor. Detaylı iç mekanları da oynanabilirliğinin yüksek olmasını sağlasa da minifigür sayısı biraz az.

Ölçek ve dış görünüş olarak kıyaslayabilmeniz için de aynı konuyu işleyen 10218 LEGO Creator Pet Shop ile karşılaştırmalı görselini aşağıda bulabilirsiniz. Bir modüler bina kadar görkemli ve görünmese de ulaşılabilir sayılabilecek fiyatı ile şehrinizde kendine bir yer edinebilecek bir set olarak tavsiye edebiliriz.


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.