LEGO Creator Set İncelemesi – 31104 Monster Burger Truck

,

Bugünkü incelememizin konusu, yılın ilk yarısında çıkan LEGO Creator 3-in-1 setlerinden, farklı ve çarpıcı tasarımı ile ayrışan Monster Burger Truck (31104 – Canavar Hamburger Kamyonu) olacak. City setlerinde farklı fast food binaları ve araçları görmeye alışmış olsak da bu setteki gibisini gerçek hayatta da görmediğimiz için set daha ilk bakışta merak uyandırıyor.

 

Genel Bilgiler, Fiyat, Parçalar ve Set İnşa Deneyimi

Türkiye fiyatı 389,90 TL, Amerika fiyatı $49,99 ve Avrupa fiyatı €49,99 olan bu set, 499 parçadan oluşuyor. Nispeten büyük bir Creator 3-in-1 seti olarak, standart bir fiyat noktasında.

Setin parçaları ise Creator 3-in-1 setlerinde pek alışmadığımız üzere numaralı poşetlerde geliyor ve setin içerisinde az bulunur bazı parçalar olsa da eşsiz değil. Setin Creator 3-in-1 setlerinden ayrışan bir diğer özelliği ise City setlerini andıran sticker’lar içermesi. Neyse ki çok az sayıda ve sete gerçekten de renk katıyorlar.

 

Çoğu benzeri LEGO aracında olduğu gibi önce aracın şasisini inşa edip sonrasında dekore ediyorsunuz. İnşa deneyimi anlamında çok farklı bir şey sunmasa da dikkat çeken bir noktası, çok basit bir tasarıma sahip olsa da oldukça iyi çalışan bir süspansiyon sistemi oluyor. Bunun da tam anlamıyla bir “canavar kamyon” olmasına yaptığı katkı büyük.

 

Minifigürler

Minifigürler, bu boyuttaki bir Creator 3-in-1 setinde olduğu gibi az sayıda olsa da özellikle burger satıcısının detaylı gövde baskısı ve kaskı, alıştığımız LEGO Creator 3-in-1 minifigürlerine göre daha özel. Bu açıdan, burger kamyonunun “aykırı” tasarımına uygun bir minifigür olmuş. Tabii pek burgerci tipi yok. Muhtemelen müşteri olan diğer figür ise oldukça standart ve özel bir parça da içermiyor; fakar bu alışıldık bir durum olduğu için herhangi bir eleştirimiz yok.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Sezonsal Set İncelemesi: 40463 Paskalya Tavşanı - Tasarımcısından Bilgilerle

 

Tamamlanmış Model

Ana modelin yanında yer alan dekoratif modeller çok parça harcamadan seti zenginleştiriyor. Creator 3-in-1 setlerinde sıklıkla gördüğümüz inşa edilebilir hayvanlar bu sette de kendine yer bulmuş.

Setin bir diğer artısı, bu yan modellerin kamyonun içerisine sığması. Böylece seti rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz.

 

Modelin tekerleklerini takmadan önce baktığımızda standart bir LEGO City aracı sanabilirsiniz. İçi de dışı da hem oynanabilirlik hem de sergilenebilirlik açısından zengin. Hatta seti modifiye edip normal tekerlek taktığınızda şehirde bile kullanılabilir gibi duruyor.

 

İç mekanda bizi tüm eşyaları ve malzemeleriyle eksiksiz bir burgerci karşılıyor. Burada setin 8 çıkıntı genişliğinde olmasının da büyük etkisi var. (City setleri 6 çıkıntı genişliğinde olduğu için daha az alana sahip oluyor.) Setin lastikleri normal boyutta olsaydı dahi, genişliğinden ötürü ölçek olarak şehrinize büyük gelebilirdi.

 

Lastikleri ve çatıyı taktıktan sonra gerçekten canavar bir kamyon bizi bekliyor. Üzerinde yer alan ve oldukça gerçekçi görünen hamburger de setin daha da devleşmesini sağlarken setin çılgın tasarımına çok güzel oturuyor.

 

Setin sol tarafında ise aşağıya indirilebilir bir merdiven ve bir servis penceresi yer alıyor. Genel değerlendirme kısmında açık halini görebileceğiniz bu merdiven, çok güzel bir şekilde gizlenmiş. Yazının başında belirttiğimiz gibi, sticker’lar da sete renk katan unsurlar olmuş. Hatta sticker’sız haliyle set sönük kalıyor.

 

Setin çılgın tasarımı hakkındaki tek ciddi eleştirimiz ise ön camları. 8 çıkıntı genişliğinde uygun bir parça olmadığı için biraz kolaya kaçılmış.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Trolls Word Tour Set İncelemesi: 41256 RAINBOW CATERBUS

 

İkincil Modeller

Daha az parça kullanması ve daha kolay inşa edilmesi sebebiyle ikincil modeller bazen çok da güzel olmuyor; fakat bu durumda özellikle iki numaralı modelin tasarımının oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle zorlama olmamış ve kendi karakteri olan bir tasarım. Lastiklerden dolayı cüsseli olan tasarım ilk modelden de iyi bir şekilde farklılaştırılmış.

 

Üçüncü model için ise aynısını söylemek güç. “Traktörümsü” diyebileceğimiz bu model biraz zorlama olmuş ve herhangi bir cazibesi yok. İnşa edebilmek için heyecanlanmıyorsunuz.

 

Genel Değerlendirme

Daha “düz” diyebileceğimiz set tasarımlarına sahip olan Creator 3-in-1 teması, Monster Burger Truck (31104 – Canavar Hamburger Kamyonu) seti ile bizi olumlu anlamda şaşırtıyor. Daha ilk bakışta beni al diyen bir tasarıma sahip olan setin, inşa deneyimi, sergilenebilirliği ve oynanabilirliği özellikle de bulunduğu fiyat noktasına göre oldukça yüksek.

Bu açıdan, setin farklı ve çılgın konsepti, LEGO’nun “Rebuild the World” (Dünyayı Yeniden İnşa Edin) yaklaşımına uygun olarak, pek akla gelmeyecek iki kavramı bir araya getirerek, ortaya başarılı bir sonuç çıkarıyor ve Creator 3-in-1 setlerinin çıtasını yukarı taşıyor. En zayıf yanı ise, zaten beklentimizin çok yüksek olmadığı üçüncü modeli.

Bu yüzden, bu seti gönül rahatlığıyla hem yetişkinlere hem de ufaklıklara (8+) tavsiye edebiliriz. Her yaş grubu sette beğenecek bir yön bulabilecektir.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.