LEGO Star Wars Set İncelemesi: 40547 OBI-WAN KENOBI & DARTH VADER

, , ,

Bugün dünya ile aynı anda yayınladığımız, 1 Ağustos’ta piyasaya sürülecek olan LEGO Star Wars BrickHeadz 40547 Obi-Wan Kenobi & Darth Vader setinin incelemesi için birlikteyiz.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

174 ve 175 numaralı BrickHeadz’lerden oluşan 40547 seti, yakın zamanda yayınlanmış olan Disney+ dizisi Obi-Wan Kenobi’yi baz alıyor. 260 parçadan oluşan bu setin Amerika fiyatı $19,99 ve Avrupa fiyatı €19,99. Mevcut durumlardan dolayı Türkiye fiyatını kestirmek biraz güç.

 

Setteki iki BrickHeadz, birbirinden ayrı kitapçıklar ve poşetlerle geliyor, bu sayede iki kişi aynı anda inşa etmeniz mümkün. Çok özel bir yapım tekniği barındırmadığı için özellikle BrickHeadz’lere aşina olanlar için inşa etmesi çok hızlı olabiliyor tabii.

Setin içerisinde özel parça olarak, bir kısmını sadece daha önceki 41619 Darth Vader BrickHeadz setinde gördüğümüz baskılı parçalar yer alıyor. Bunun haricinde, Obi-Wan için kullanılan koyu turuncu bazı parçalar nadir diyebiliriz.

 

Tamamlanmış Model

Her ne kadar Obi-Wan’ın BrickHeadz numarası daha geride olsa da önce Darth Vader’ı inşa ediyorsunuz. Bir karakterin birden fazla BrickHeadz modelini görmemiz oldukça nadir bir durum ama konu Darth Vader olunca, bu konuda bir istisna yapılmış ve de 2018 yılında çıkmış olan 55 numaralı BrickHeadz 41619 Darth Vader’a göre tasarımsal olarak ciddi bir iyileşme söz konusu; ama tabii sonuçta ikisi de BrickHeadz formunda olunca benzerlikler de az değil.

Dört baskılı parçadan üçü aynı, sadece gövdesindeki paneli simgeleyen parça değiştirilmiş ve üst gövde kısmı için yapım parçalarından oluşan yeni bir tasarım tercih edilmiş.

40547 Yeni Darth Vader BrickHeadz’i

 

41619 Eski Darth Vader BrickHeadz’i

 

İlginizi Çekebilir:  LEGO Icons PAC-MAN Arcade (10323) Duyuruldu

Darth Vader’ın siyah olan gözleri için klasik BrickHeadz gözü yerine ve koyu kırmızı yapım parçaları tercih edilmiş. Burada dikkat çeken konu ise, bu parçaların, kutunun üzerinde şeffaf gibi görünüyor olması. Aslına sadık olarak tümüyle siyah olsaydı da muhtemelen gözlerin ayrımı hiç olmayacaktı. O yüzden böyle ara bir çözüm bulunmuş diyebiliriz.

Bir de tabii boy farkı söz konusu. Yeni Darth Vader BrickHeadz’i, aslına da uygun olarak, standart BrickHeadz formundan çok az daha uzun. Bu da hem Obi-Wan ile yan yana konulduklarında daha iyi bir görüntü elde etmeye yarıyor hem de eski BrickHeadz’deki gözlerin ağıza göre çok altta kalma sorununa bir çözüm oluyor.

Elinde klasik kırmızı ışın kılıcı yer alıyor. BrickHeadz’lerin en büyük dezavantajlarından biri, aksesuarlarının çoğunun minifigür ölçeğinde kalması. Bu da özellikle ışın kılıçlı Star Wars BrickHeadz’lerinde ışın kılıcının minicik görünmesine yol açıyor. Pelerin tasarımı da klasik bir tasarım ve eskisinden çok farklı değil.

 

Obi-Wan ise dizideki görünümünü baz alıyor, o yüzden kıyafetleri ilk üçlemedekinden biraz daha farklı. Yine de tabii ilk bakışta Obi-Wan diyebiliyorsunuz ve aslında bir BrickHeadz olarak baktığımızda Darth Vader’dan daha keyifli.

Kıyafetlerinin katmanlarının ve kemerinin yapım parçaları ile yapılması figüre bir derinlik ve canlılık katmış. Bu kısımların baskılı parçalarla halledilmemiş olması isabetli olmuş. Saçı ise önden bakıldığında o gür saçları pek çağrıştırmıyor. Sanki hafif kel gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Modüler Hogwarts Setleri: 2023 Öncesi Son Durum

 

Sakal ve bıyıkları ise bir BrickHeadz figürüne göre oldukça başarılı ve burada düz bir görüntü elde edebilmek için tersten takmaya yönelik farklı bir yapım tekniği uygulanmış.

 

Arkası ise bir BrickHeadz’e uygun ölçüde detaylandırılmış. Özellikle de sırtta yine katmanlı bir yapıyla iyi bir canlılık sağlanmış. Işın kılıcı ise Darth Vader ile aynı şekilde yer alıyor.

 

Genel Değerlendirme

Genel olarak, tasarımı olsun, içeriği olsun çok klasik bir ikili BrickHeadz seti karşımıza çıkıyor. Ne çok karmaşık ve değişik, ne de çok basit. Açıkçası, BrickHeadz’lerin ilk zamanlarında daha sıklıkla gördüğümüz böyle setleri özlemiştik.

Darth Vader’ın tasarımındaki iyileşmeler de övgüyü hak ediyor. Karakterlerden bağımsız olarak düşünecek olursak da aslında Obi-Wan, Darth Vader’dan çok daha iyi bir figür ama çoğu kişi için Darth Vader setin ana odağı olacaktır. Yine de her iki karakter de tek başına sergilemeye uygun, bir araya geldiklerinde ise renklerindeki karşıtlık, sergilenebilirliklerini daha da artırıyor.

LEGO hayranı olsun olmasın tüm Star Wars hayranlarına hitap edebilecek ve her ne kadar Obi-Wan Kenobi dizisini baz alsa da zamansız olarak değerlendirebileceğimiz bir set olarak 40547’yi herkese tavsiye edebiliriz. Star Wars hayranları için hem hediyelik olabilir hem de küçük bir alanda bile sergileyebilirsiniz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.