LEGO Icons Set İncelemesi: 10293 Noel Baba’nın Ziyareti

,

Bugünkü incelememizin konusu, bu yaz sıcaklarında bizi biraz serinletecek ve bu yazı yazıldığı sırada da güzel bir indirimde olan, bu yılın Winter Village seti 10293 Noel Baba’nın Ziyareti (Santa’s Visit) olacak.

 

Genel Bilgiler, Fiyat ve Parçalar

Türkiye fiyatı 1399,90 TL, Amerika fiyatı $99,99 ve Avrupa fiyatı €89,99 olan bu set, 1.445 parçadan oluşuyor. Her açıdan tam olarak standart bir Winter Village seti.

Bu setin ilk dikkat çeken yönü ise 18+ bir set olarak sunulmasına rağmen, sağ alt köşede ailecek inşa edilebileceğini ifade eden bir simgenin yer alması. Daha önceki incelememize konu olan yetişkin setleri gerçekten 18+ mı konusundaki kafa karışıklığını bir nebze azaltacak bir yöntem olmuş.

 

Setin içerisinde çok az sayıda ve sadece evdeki bazı dekoratif nesneler için kullanılan sticker’lar var. Özel parça konusunda öne çıkanlar ise, Noel Baba’nın gövdesi, kafası ve ilk defa bu sette gördüğümüz siyah botları olan bacakları. (Çift renkli minifigür bacağı üretim süreci olarak daha meşakkatli olduğu için bunu kabul ettirmek tasarım ekibi açısından önemli bir başarı.)

Kurabiye parçası da bu sete özel. Tasarımcısı, standart LEGO kurabiyesi yerine annesinin kurabiyesini sunmak istemiş:

 

Minifigürler

Setin içerisinden neşeli yüzlere shaip iki yetişkin, bir çocuk bir de Noel Baba minifigürü çıkıyor. Aile minifigürleri oldukça standart, sadece çocuğun gövde parçası nadir. Biraz daha farklılık belki iyi olabilirdi. Yeni tasarımı ile Noel Baba ise setin odak noktası. Özellikle de sonunda botlarının olduğu bacak parçalarına sahip olması önemli bir detay.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Harry Potter Set İncelemesi: 75968 4 Privet Drive

 

Tamamlanmış Model

Numaralandırılmış 9 poşette gelen parçaların ilk poşeti, yakın dönem Winter Village setlerinde olduğu gibi ayrı bir kitapçığa sahip ve ailece inşa etmeye uygun. Bu poşetle, evin çitlerini, Noel ağacını ve hediyeleri inşa ediyorsunuz. Çitin tasarımı ne kadar iyi olsa da çok da gerekli durmuyor, özellikle de bu poşeti inşa edecek daha küçük yaş gruplarını örneğin bir kızak kadar heyecanlandırmayacaktır.

Yine bir klasik olan Noel ağacının tasarımı ise geçtiğimiz yıllara göre biraz daha basit ve içindeki ışıklı yapım parçası ile farklılaştırılmış. Hediyeler için ise geçtiğimiz yıllardakinden farklılaşmak adına hediye paketleri yerine açık modeller olarak tasarlanmış.

 

Ev, konsept ve renk teması olarak, 2012 yılının 10229 Winter Village Cottage setini anımsatsa da özellikle evin kendisinde ve çatılarında kullanılan garip açılarla farklılaşıyor. Bir de tabii o dönemden bugüne Winter Village setlerinin tasarımları daha incelikli bir hal aldı.

Özellikle geçmiş Winter Village setlerine göre dikkat çeken bir diğer nokta ise modelin boyutu. Yan modeller basit tutularak ana modelin daha kapsamlı olması sağlanmış, bunu da hem en hem de boy olarak görüyoruz. Diğer Winter Village setleriyle uyumlu olsa da onlardan büyük duruyor.

 

İç mekanda ise evin açılı tasarımı biraz fazla göze batıyor. Oynanabilirlik açısından bu kolaylık sağlasa da bu kadar büyük görünen bir önyüz için özellikle de ikinci katın olmaması biraz basit kalmış. Dış yüz gibi sergilenebilir bir şekilde durmuyor.

İlginizi Çekebilir:  LEGO Creator Expert Set İncelemesi: 10273 Haunted House

Tasarım olarak ise detaylar çok başarılı. Noel havasını yansıtacak her türlü detay mevcut. Evin farklı noktalarında saklanmış hediyeler ve şöminenin üzerinde de Noel çorapları yer alıyor. Yemek masası da çok özenli bir şekilde dekore edilmiş. Mutfakta da aynı şekilde kolaya kaçılmamış, özellikle lavabo ve mikserin tasarımları dikkat çekici. Çocuğun odası ise kalan alana sıkıştırılmış ve küçük alanda iyi bir tasarım sergilenmiş.

Tabii setin asıl özelliklerinden biri, Noel Baba’nın bacadan atıldığında aşağıya inebilmesi. Bu yüzden de baca oldukça geniş ve uzun tutulmuş. Noel Baba, hediye çuvalı ile birlikte rahatlıkla buradan eve girebiliyor.

 

Genel Değerlendirme

Bir Winter Village seti olarak eksiği olmayan ve hem kış mevsimini hem de Noel/yılbaşı havasını çok iyi yansıtan 10293, çok heyecanlandırmasa da koleksiyonunuza katmak isteyebileceğiniz bir set olarak karşımıza çıkıyor. Tek başına sergileme ve oynama için de uygun bir set olmakla birlikte diğer bazı Winter Village setleri kadar öne çıkan bir özelliği olmadığını söyleyebiliriz. Minifigür seçkisi ve zayıf kalan yan modeller ise eksi yönleri olarak dikkat çekiyor.

Yine de özellikle indirimde olduğu dönemde almanızı tavsiye edebiliriz.

 


İncelememiz için bu seti bizlere göndermiş olan LEGO’ya çok teşekkür ederiz. Yukarıdaki görüşler tümüyle kişisel görüşlerimizdir ve inceleme setlerinin gönderilmesi, olumlu bir inceleme yapacağımızı garanti etmez.